Strona 1 z 3

[b3] Ciekawostka - roznice JN vs PM

: 27 sie 2011, 17:55
autor: Patrique
Panowie, z racji iż miałem ostatnio okazję pośmigać Audi 80 1.8 JN zastanowił mnie fakt czy aby moje PM ma chociaż 50KM :-P .
W dowodzie napisane jest że JN ma 66kW natomiast moje PM 64kW.
Ale w wielopunktowej wersji tego silnika auto bardzo dobrze reaguje na dodawanie gazu, i dość sprawnie przyśpiesza. W obu przypadkach samochody mają tą samą skrzynie biegów o oznaczeniu "AKM". Co najlepsze w katalogach piszą, że oba silniki mają 90KM.
W takim razie co sprawia, że JN przyśpiesza dużo sprawniej? Wyższy moment obrotowy?

: 27 sie 2011, 18:35
autor: grze
JN ma niższy maksymalny moment obrotowy niż PM ale jak przebiegają krzywe monemtu obrotowego tych silników tego nie wiem.
oba auta miały ten samo rozmiar opon? ten PM ma dobrze ustawiony zapłon? silnik jest w pełni sprawny? ten JN nie miał żadnego swapa? :mrgreen:

: 27 sie 2011, 19:14
autor: Patrique
JN (1987) totalna seria nie modzona, opony 175/65/R14
moje PM (1989) również seryjne (katalizator), opony 185/65/R15, silnik ma do wymiany jedynie uszczelniacze zaworowe.

: 27 sie 2011, 19:16
autor: GerB3
Potwierdzam, ojciec ma JN i śmiga to lepiej, przyczyną jest to że w PM masz jednopunkt o cherlawej małej przepustnicy a w JN jest full szpryca i dwie przepustnice jedna mała do chyba 3 tyś później otwiera się duża i auto dostaje strasznego kopa. Nic z tym nie zrobisz nawet jakbyś przyspieszył zapłon na maksa to nie obejdziesz za małej przepustnicy i jednego wtryskiwacza.

Zresztą różnica chociażby w pompie paliwa nam w PM wystarczy 1,5B a w JN paliwo pompuje pompa 6B, jak JN jest dobrze ustawiony to to auto po prostu zapierdziela <ok>

: 27 sie 2011, 19:21
autor: grze
JN (1987) totalna seria nie modzona, opony 175/65/R14
moje PM (1989) również seryjne (katalizator), opony 185/65/R15,
wynika zatem, że ten JN ma koła o mniejszej średnicy całkowitej niż Twój PM

: 27 sie 2011, 19:24
autor: Patrique
GerB3 pisze:...w JN jest full szpryca i dwie przepustnice jedna mała do chyba 3 tyś później otwiera się duża i auto dostaje strasznego kopa...
No właśnie zauważyłem, że pedał przyśpieszenia ma taki inny skok niż w "PM-ce".
Co do układu wtryskowego, to rzeczywiście jest tam pełen wtrysk. Ale pomijając już wszystkie aspekty dotyczące osiągów, to jednak wolę jednopunkt <ok> .
Wydaje mi się, że ten silnik jest najbardziej bezawaryjny. W JN, a konkretnie w tym egzemplarzu, który miałem okazję testować, silnik ciężko zapala na zimno (trzeba mu dodawać gazu); po drugie sama ta konstrukcja jest strasznie skomplikowana (oczywiście w porównaniu do mono-motronica).

[ Dodano: 2011-08-27, 18:26 ]
grze pisze:wynika zatem, że ten JN ma koła o mniejszej średnicy całkowitej niż Twój PM
Zgadza się, moja ma ciut większe koła. Ale prowadzi się na nich o wiele lepiej niż na takich maciupkich 14-stkach <oki>

: 27 sie 2011, 19:29
autor: GerB3
Jednopunkt jest mniej awaryjny i prostszy w obsłudze, kilka czujników nie ma co się zepsuć, w JN jak zacznie mechaniczny wtrysk szwankować to trzeba się samemu uczyć jak to działa i co się mogło zepsuć bo tego już praktycznie nikt nie ogarnia. A szkoda bo ten wtrysk to dla mnie najlepsze co kiedyś niemcy wsadzali do Audi, z 1,8 na tym wtrysku bez problemu wyciągali po 130-140KM, u nas na taką moc trzeba by było już sam wtrysk konkretnie rzeźbić to ta pompa i wtryskiwacz co mamy to góra 115-120 KM ogarnia.

Szkoda że nie mam KE-Jetronica :mrgreen:

: 27 sie 2011, 19:50
autor: grze
Patrique pisze:grze napisał/a:
wynika zatem, że ten JN ma koła o mniejszej średnicy całkowitej niż Twój PM


Zgadza się, moja ma ciut większe koła. Ale prowadzi się na nich o wiele lepiej niż na takich maciupkich 14-stkach <oki>
raczej powiedziałbym, że to dość znaczna różnica.

a to, że monowtrysk nie był nigdy ani szybki ani ekonomiczny, to inna sprawa.

: 27 sie 2011, 20:13
autor: karol89
GerB3 pisze:Potwierdzam, ojciec ma JN i śmiga to lepiej, przyczyną jest to że w PM masz jednopunkt o cherlawej małej przepustnicy a w JN jest full szpryca i dwie przepustnice jedna mała do chyba 3 tyś później otwiera się duża i auto dostaje strasznego kopa. Nic z tym nie zrobisz nawet jakbyś przyspieszył zapłon na maksa to nie obejdziesz za małej przepustnicy i jednego wtryskiwacza.

Zresztą różnica chociażby w pompie paliwa nam w PM wystarczy 1,5B a w JN paliwo pompuje pompa 6B, jak JN jest dobrze ustawiony to to auto po prostu zapierdziela <ok>
Przepustnice w JN są otwierane mechanicznie a nie podciśnieniowo, więc jak depniesz w podłogę to otwierają się odrazu dwie a nie po koleji przy jakiś obrotach i JN na pewno ładniej brzmi niż jednopunkt ma taki charakterystyczny pomruk prze otwieraniu się przepustnic :mrgreen:

: 27 sie 2011, 20:17
autor: GerB3
do określonego położenia pedału gazu jest otwarta mała i jak nie deptasz w podłoge to przeważnie jeździsz do ok 3tys, ew. połowa wciśniecia pedału gazu.

: 27 sie 2011, 21:41
autor: jerry84
A ja Wam powiem, że w poprzednim b3 miałem JN, a w obecnym b3 mam NE na keihinie, i z moich obserwacji NE idzie lepiej. I na pewno nie jest to kwestia kół, bo jeżdżę na tych samych, które miałem w JN. <ok>

: 28 sie 2011, 13:43
autor: karol89
jerry84 pisze:A ja Wam powiem, że w poprzednim b3 miałem JN, a w obecnym b3 mam NE na keihinie, i z moich obserwacji NE idzie lepiej. I na pewno nie jest to kwestia kół, bo jeżdżę na tych samych, które miałem w JN. <ok>
Racja, kumpel brata takie ma i lepiej to idzie od JN
Jego NE po małych modach, kilkunastu godzinach regulacji gaźnika i zapłonu wyciągało licznikowe 230km/h (przebieg rzeczywisty ~150tys)
Gaźnik w sumie nie jest ograniczony dawką paliwa ile powietrza tyle paliwa wessie :mrgreen:

: 28 sie 2011, 17:18
autor: GerB3
karol89 pisze:zapłonu wyciągało licznikowe 230km/h
Czyli wiecej jak na liczniku jest, no cóż poważny konkurent dla SB po modach i innych takich ciekawych aut z forum, czasem myśle po co robili w fabryce RS2 jak NE, SB idą lepiej :lol:

: 28 sie 2011, 17:27
autor: karol89
GerB3 pisze:
karol89 pisze:zapłonu wyciągało licznikowe 230km/h
Czyli wiecej jak na liczniku jest, no cóż poważny konkurent dla SB po modach i innych takich ciekawych aut z forum, czasem myśle po co robili w fabryce RS2 jak NE, SB idą lepiej :lol:
Czyli nie, chyba nie ciężko się domyśleć że licznik musiał być do 260km/h czyż nie?
<ok>

: 28 sie 2011, 17:52
autor: GerB3
Ciężko się domyślić ze 230km/h nawet dla silnika 2.0 16V jest nierealne nawet jeżeli mówimy o błedzie pomiaru i fabrycznym rozmiarze opon. Dla mnie może tam być nawet licznik digital urquattro

Ale spoko, na tym forum 1,8 mają średnio po 140km i latają grubo ponad 200km/h a 1,6td to wczesne prototypy RS4 palące gumę na 5tym biegu :lol: