Sklep Ipart
części samochodowe
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[80 B3 1,8 PM] sonda lambda

Wszystko co tyczy się silników rzędowych czterocylindrowych.
goldwinger
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 138
Rejestracja: 13 sty 2007, 15:46
Lokalizacja: Olsztyn

[80 B3 1,8 PM] sonda lambda

Post autor: goldwinger » 13 sty 2007, 16:01

witam.
Opiszę to dokładniej auto to audi 80 b3 1,8 jednopunktowy wtrysk silnik PM była padnięta sonda założyłem zamiennik pochodził miesiąc i padła kupiłem następną wsadziłem od razu podłączyłem tester sondy i zobaczyłem dziwne rzeczy mianowicie sonda pracowała trochę leniwie i w jednej chwili zamilkła całkowicie.
czy to taka jakość tych zamienników czy co?
co powoduje uszkodzenie sondy??
dodam jeszcze że przy uszkodzeniu sondy momentalnie auto pracuje na około 500-700 obr/min i strasznie kopci na czarno
czekam na jakieś podpowiedzi bo nie wiem co dalej brać następny zamiennik czy szukać problemu w aucie?
i jeszcze jedno pytanie czy podejdzie sonda od jakiegoś japońca bo zakładałem zamienniki z tego względu że nie znalazłem na szrocie rzadnej używki która by działała ale szukałem tylko w sondach od vw audi a wiem że co w japońcu lub koreańcu badam sonde to zawsze chodzi w przeciwieństwie do audi, vw ,opel gdzie często jest uszkodzona
więc gdyby pasowało coś od innego auta to bym poszukał

Awatar użytkownika
foxbat
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 614
Rejestracja: 23 lis 2006, 21:49
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: foxbat » 13 sty 2007, 18:19

Dość dziwna sytuacja - nawet zamienniki (mam taki włoski za 165zł) powinny dłużej wytrzymywać. Gdzie w twoim autku ta sonda jest? Może masz za wysoką temp, spalin i sonda się przegrzewa? Ale to chyba mało prawdopodobne.
Co do szybkości reakcji - zimna sonda reaguje zmianą napięcia po ok 1sek. temperatura robocza sondy zaczyna się od 300st.C a optymalne warunki pracy i najkrótszy czas reakcji(kilka milisekund) osiąga przy 600st.C.
Jest: Coupe Typ85. Było: Audi 80B4 2.3E NG 133KM, Audi 80B2 1.6D JK 54KMhttps://audi80.pl/images/bykom_stop.gif

goldwinger
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 138
Rejestracja: 13 sty 2007, 15:46
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: goldwinger » 13 sty 2007, 19:02

foxbat pisze:Dość dziwna sytuacja - nawet zamienniki (mam taki włoski za 165zł) powinny dłużej wytrzymywać. Gdzie w twoim autku ta sonda jest? Może masz za wysoką temp, spalin i sonda się przegrzewa? Ale to chyba mało prawdopodobne.
Co do szybkości reakcji - zimna sonda reaguje zmianą napięcia po ok 1sek. temperatura robocza sondy zaczyna się od 300st.C a optymalne warunki pracy i najkrótszy czas reakcji(kilka milisekund) osiąga przy 600st.C.
no tak to ja wiem, sonda w miejscu jak na zdjęciu
mam jeszcze taki pomysł mam hyundaia pony 1,5 rok 93 wsadziłbym do niego sondę zobaczył czy działa a później przełożył ją do audi, jeżeli w audi nie będzie pracowała to czy to będzie oznaczało uszkodzony ECU?? Obrazeknapięcie z ecu na sonde jest w okolicach 12-13V niezależnie od tego czy zapłon włączony czy nie i czy silnik pracuje czy nie. Z tym że jest to napięcie względem + aku, a nie masy

comandor77
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 76
Rejestracja: 05 sty 2007, 20:38
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: comandor77 » 14 sty 2007, 20:51

Jeżeli dobrze pamiętam to u ciebie jest sonda jednoprzewodowa bez podgrzewu, która podaje tylko sygnał do ECU w przedzialeod 0 do 1V.Aby ją sprawdzić należy podłączyć plusowy przewód miernika do przewodu sygnałowego sondy a minusowy do (-) akumulatora. Napięcie powinno falować w granicach od 0,2 do 0,8V.Sonda ta pracuje prawidłowo po rozgrzaniu do temp. powyżej 300 stopni.Oryginał Boscha powinien mieć numer 0258986501, uniwersalna Tomco 11990, NTK: OZA 401-E2.Sonda z twojego Hyundai'a numerem uniwersala się zgadza jeżeli jest to silnik 64kW. Nie wydaje mi się aby sondę uszkodził ECU - raczej zbyt bogata mieszanka, zbyt duże spalanie oleju przez silnik, "spalanie" przez silnik płynu chłodzącego(uszkodzona uszczelka pod głowicą lub sama głowica).

goldwinger
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 138
Rejestracja: 13 sty 2007, 15:46
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: goldwinger » 14 sty 2007, 21:09

dobra panowie już wszystko zrobione auto chodzi
nagrzebałem się dziś aby znaleźć przyczynę łącznie ze sprawdzeniem ECU a problem leżał w zwarciu w instalacji
powodem tych problemów było zwarcie przewodu sygnałowego od sondy do masy problem w wykryciu tego był taki że akurat gdy sprawdzałem przewody pod względem zwarcia było ok nawet ruszanie przewodammi nie pomagało, a po wpięciu ECU zwarcie no to zabrałem się za ECU wypinam z instalacji sprawdzam między pinami nie ma zwarcia dla pewności rozebrałem przejrzałem płytkę pod względem zimnych lutów itp. i nic podchodzę jeszcze raz do przewodów sprawdzam ponownie i... jest zwarcie jak się patrzy. Było ono w samej wtyczce do sondy (od strony instalacji) bo przewód do sondy jest z oplotem i jakimś sposobem we wtyczce zwarł oplot do sygnałowego i taki oto problem.
Pozdrawiam
Temat uważam za zamknięty

Awatar użytkownika
bandzior
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 189
Rejestracja: 11 gru 2006, 12:49
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: bandzior » 15 sty 2007, 08:08

A ja mam w takim smym silniku cały czas na sondzie ok 0,5 V czy to normalne??

goldwinger
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 138
Rejestracja: 13 sty 2007, 15:46
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: goldwinger » 15 sty 2007, 13:56

napięcie na sondzie powinno oscylować w zakresie 0,2 do 0,8V na wolnych obrotach będzie to przebiegało wolniej przy wyższych szybciej

Awatar użytkownika
jarema
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2006, 15:57
Lokalizacja: Białystok

Post autor: jarema » 23 sty 2007, 20:36

bandzior pisze:A ja mam w takim smym silniku cały czas na sondzie ok 0,5 V czy to normalne??
Jeżeli masz tak na rozgrzanym silniku to znaczy że twoja sonda jest do wymiany.

Awatar użytkownika
jankes3
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 15
Rejestracja: 26 lis 2008, 15:35
Lokalizacja: Płock

Post autor: jankes3 » 09 gru 2010, 14:32

a u mnie jest cały czas na sondzie 0,9V więc wymieniłem na nową i dalej miernik pokazuje 0.9V bez żadnych wahań , czy to jest dobrze czy coś innego nawaliło ?
dodam że benzyny pali tyle co gazik UAZ , świece zawalone czarnym nagarem a rura wydechowa czarna jak u diesla :-(

WOJTEK26
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4041
Rejestracja: 01 lut 2007, 08:15
Lokalizacja: Jelenia G

Post autor: WOJTEK26 » 09 gru 2010, 14:58

Skoro masz czarne swiece to jest za bogato i to tez pokazuje sonda. Spróbuj odpiac sonde całkiem i zobacz jak bedzie sie zachowywac silnik. Sadze jednak ze winy trzeba szukac we wtryskiwaczu ( lejacy) lub w cisnieniu paliwa. Masz LPG czy nie. Zrób jeszcze adaptacje po wymianie sondy moze pomoże.

Awatar użytkownika
jaco80
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 709
Rejestracja: 01 kwie 2010, 22:11
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: jaco80 » 09 gru 2010, 16:18

U mnie też po wymianie nie oscylowała. Adaptacja pomogła.
Grammar nazi.

Awatar użytkownika
jankes3
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 15
Rejestracja: 26 lis 2008, 15:35
Lokalizacja: Płock

Post autor: jankes3 » 10 gru 2010, 13:41

jaco80 pisze:U mnie też po wymianie nie oscylowała. Adaptacja pomogła.
u mnie niestety po adaptacji nie ma zmian , na wolnych obrotach miernik pokazuje 0.9V a przy dodaniu gazu waha się od 0.6V do 0.9V ale już przy wolnych obrotach pokazuje ponownie 0.9V. Być może kupiłem walniętą sondę (zamiennik Bosal) bo stara sonda zachowywała sie podobnie, pojeżdżę trochę i zobaczę jak to wszytko będzie się zachowywać.

WOJTEK26
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4041
Rejestracja: 01 lut 2007, 08:15
Lokalizacja: Jelenia G

Post autor: WOJTEK26 » 11 gru 2010, 08:03

Objawy jakie opisujesz i wskazania sondy mówia ze sonda jest OK a winny jest układ wtryskowy. Sprawdz czujnik temp do ECU, cisnienie paliwa oraz zobacz czy łądnie rozpula paliwo podczas pracy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki czterocylindrowe”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Pilarki akumulatorowe Stiga