Sklep Ipart
części samochodowe
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[B4 1.9 1Z] Problem z tłokiem tylnego zacisku hamulcowego

ODPOWIEDZ
Sando
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 314
Rejestracja: 08 paź 2015, 10:59
Imię: Jac
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 1.9 1Z
Lokalizacja: zachodniopomorskie

[B4 1.9 1Z] Problem z tłokiem tylnego zacisku hamulcowego

Post autor: Sando » 31 maja 2018, 15:22

Mam problem z niewłaściwie działającym tłoczkiem zacisku hamulcowego tylnego.
Zacisk został rozebrany, oczyszczony, pomalowany na zewnątrz. Jarzmo i prowadnice oczyszczone, przesmarowane.
W środku sprawdzona gładź wewnętrzna, tłoczek bez wżerów i zarysowań. Wyczyszczony i sprawny mechanim sterujący wysuwaniem tłoka po zaciśnięciu hamulca ręcznego.
Zmienione uszczelnienia gumowe, nowy płyn, zacisk odpowietrzony - sprawdzane dwukrotnie w odstępach 3 tygodni.
Problem pojawia się czasem po pierwszym użyciu hamulca, czasem po drugim - ewidentnie czuć, że tłok nie wraca dokładnie o tyle ile został wysunięty ciśnieniem płynu hamulcowego w układzie. Przu ruszaniu lub przy wypuszczeniu na luz (po użyciu hamulca) czuć, że trzyma częściowo. Po przejechaniu pewnego odcinka bez hamowania - dedukuję, że po wytrzęsieniu na nierównościach jezdni - problem częściowo ustępuje. Po zatrzymaniu i sprawdzeniu czuć, że po użyciu hamulca nożnego klocki ocierając o tarcze powodują jej nagrzewanie, co przenosi się na felgę koła - czuć, że prawa jest letnia / ciepła / gorąca - w porównaniu do lewej - wygląda to tak jakby jazda odbywała się w częściowo zaciągniętym ręcznym, chociaż ręcznego wcale nie używałem.
Mam pewną teorię - czy jest to spowodowane nieprawidłowo działającym elementem tulei gwintowanej w tłoku? To jedyna rzecz, której nie rozbierałem. Przy składaniu zacisku stwierdziłem, że nie da się tego obrócić w prawo - lewo palcami, można jednak to było zrobić z dużym oporem obracając szczypcami. Nie pamiętam dokładnie, ale regenerując zaciski w poprzednich Audi, wydawało mnie się, że jest możliwe obracanie tego palcami - czy tak powinno być?
Obrazek
Być może jest to spowodowane uszkodzeniem małego łożyska, zaznaczonego strzałką
Obrazek
które widać na filmie w 7:10
B2 CY
B4 1Z
Dużo literatury motoryzacyjnej:
http://chomikuj.pl/chomikos21

Awatar użytkownika
Jarewa
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 8387
Rejestracja: 01 kwie 2010, 21:24
Imię: Jarek
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.0 ABT
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Jarewa » 31 maja 2018, 16:56

Palcami tego nie obrucisz, przeważnie w takich problemach jest problem z uszczelnieniem nowe nie oznacza dobre. A często mi się zdażało że nowe poszły na smieci. Tłoczek w bardzo dobrym stanie? bez rys itd. Smarowałeś tłoczek by luźno chodził?

Sando
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 314
Rejestracja: 08 paź 2015, 10:59
Imię: Jac
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 1.9 1Z
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Sando » 31 maja 2018, 19:56

Tłok był w bardzo dobrym stanie, bez wżerów i głębokich rys - zabrudzenia umyłem benzyną ekstrakcyjną, potem dla pewności przetarłem papierem 2000 i 2500.
Założone nowe uszczelnienia z zestawu firmy Autofren.
Przed włożeniem tłoka do zacisku posmarowałem wnętrze tłoka i sam tłok płynem hamulcowym.
B2 CY
B4 1Z
Dużo literatury motoryzacyjnej:
http://chomikuj.pl/chomikos21

KamilJ.
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 112
Rejestracja: 29 maja 2011, 10:53
Lokalizacja: podlasie

Post autor: KamilJ. » 02 cze 2018, 23:38

tłoczek powinien bezproblemowo i bez użycia wielkiej siły dać się wkręcić w zacisk chociażby kluczem od kątówki który idealnie pasuje na zewnętrzne otwory tłoczka. Podczas ruszania dzwignią od recznego powinien bezproblemowo się wysuwać, ot tyle... chyba więcej nie trzeba. Jeśli sa jakies problemy to zacisk do przeglądu, czyszczenia i wymiany reperaturek. Oczywiście trzeba pamiętać i sprawdzić aby dzwignia od recznego za kazdym razem cofała się do końca po spuszczeniu ręcznego, jesli tak nie jest to koło gorące. Wypada wtedy sprawdzić co się dzieje z linka recznego lub dzwignią w zacisku.

Sando
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 314
Rejestracja: 08 paź 2015, 10:59
Imię: Jac
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 1.9 1Z
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Sando » 12 lip 2018, 22:42

Tydzień temu odczuwałem objawy coraz słabszej reakcji na wciskanie pedału hamulca, przy zachowaniu objawów jak wcześniej. Wczoraj z synem dokonaliśmy sprawdzenia odpowietrzenia wszystkich zacisków - w lewym przednim i prawym tylnym pokazały się bąble powietrza. Po odpowietrzeniu (na razie tj. wczoraj) objawy ustąpiły. Cdn...
B2 CY
B4 1Z
Dużo literatury motoryzacyjnej:
http://chomikuj.pl/chomikos21

ODPOWIEDZ

Wróć do „Hamulce tarczowe, bębnowe.”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Pilarki akumulatorowe Stiga