Sklep Ipart
części samochodowe
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[All] Sprzedaż auta osobie spoza Polski?

Wszystko co nie pasuje do w/w kategorii a powinno być w dziale "Techniczne"
ODPOWIEDZ
mlubinski

[All] Sprzedaż auta osobie spoza Polski?

Post autor: mlubinski » 22 sty 2011, 19:50

Witam,
Mam pytanie - czy jeśli umowa sprzedaży auta (na pl rejestracjach) ma zostać zawarta na osobę spoza Polski (niemiec), to czy trzeba coś specjalnie robić, żeby nie mieć problemu ze skarbówką i urzędem komunikacji?

Generalnie wydaje mi się (proszę mnie poprawić jeśli się mylę) że ja jako sprzedający muszę zrobić następujące czynności:

1. umowa kupna sprzedaży podpisana i dla mnie jeden egzemplarz (kopia, czy oryginał?)
2. zgłaszam do wydziału komunikacji, że sprzedałem auto i że chcę wyrejestrować, dostarczając umowę kupna sprzedaży
3. informuję ubezpieczalnię, że sprzedałem przedstawiając umowę kupna sprzedaży.

czy to jest prawidłowe?

Z góry dziękuję za wszelkie korekty lub sugestie...
Ostatnio zmieniony 08 paź 2012, 19:29 przez mlubinski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mati86
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 1286
Rejestracja: 09 maja 2010, 12:26
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: mati86 » 22 sty 2011, 21:37

tak to jest prawidłowe a o resztę niech cię głowa nie boli niech się martwi kupujący :-)

mlubinski

Post autor: mlubinski » 22 sty 2011, 22:07

dzieki :)

Awatar użytkownika
Motostacja pl
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 6966
Rejestracja: 07 mar 2007, 19:03
Imię: Motostacja PL
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan quattro
Silnik: 2.8 AAH
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Motostacja pl » 22 sty 2011, 23:04

Ciekawe czy urząd wojewódzki sprawdza czy auto faktycznie zostało sprzedane danej osobie. Bo to byłby niezły sposób na wyrejestrowanie auta które chcemy na przykład zostawić sobie na części.
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2012, 12:40 przez Motostacja pl, łącznie zmieniany 1 raz.
Części samochodowe online - Motostacja

WiesiekR100R
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 16
Rejestracja: 29 gru 2008, 23:29
Lokalizacja: PWR/Wlkp

Post autor: WiesiekR100R » 23 sty 2011, 13:14

Tak jak napisałeś w tych 3 punktach .Ja sprzedałem Holendrowi swoja Corollę z 91roku i dokładnie postąpiłem tak jak Ty.
Jako ciekawostkę dodam jak Corollę wyrejestrowywałem to pytali się w urzędzie czy ją wyzłomowałem ,a ja odpowiadałem że na kołach pojechała do Holandii ,a następnie statkiem popłynęła do Afryki

mlubinski

Post autor: mlubinski » 23 sty 2011, 13:56

no dobra, auto sprzedane, wiec teraz zobaczymy w WK czy nie bedzie problemow. Ila mam czasu na wyrejestrowanie?

mlubinski

Post autor: mlubinski » 24 sty 2011, 21:15

a co z tablicami? nie beda potrzebne w urzedzie? bo auto sprzedalem w calosci do autohausu z DE, dajac dowod rej, karte pojazdu no i auto z blachami PL. Nie bedzie problemow?

adasrogas

Post autor: adasrogas » 28 wrz 2012, 22:44

Witam,
ja sprzedałem auto obywatelowi Ukrainy, auto poszło razem z tablicami, oc oraz dowodem rejestracyjnym normalnie tak jak polakowi. Dziś byłem w urzędzie komunikacji i miałem problem z rozszyfrowaniem cyrylicy aby napisac adres na oświadczeniu sprzedaży. Spytałem sie pana w okienku czy wystarczy napisać Ukraina a pan powiedział że musowo musi być adres, i że auto i tak będzie w papierach wisieć na mnie bo powinienem przyjść do urzędu z tym co kupił auto ode mnie, oddać dowód rej oraz tablice, urząd wtedy da ukraińcowi tablice celne i dowód i wtedy będzie ok.
Wychodziłem z załozenia ze wystaczy jak zaniose do urzędu mój egzemplarz umowy i już. Po przeglądnięciu internetu wynika ze to wystarczy. Ja coś zle zrozumiałem w tym urzędzie czy jak to ma być.
Dodam ze w ubezpieczalni załatwiłem bez problemu.

Awatar użytkownika
king86
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 364
Rejestracja: 15 kwie 2007, 21:07
Lokalizacja: Reszel

Post autor: king86 » 29 wrz 2012, 19:54

Ja sprzedałem Golfa II na Litwę , do wydziału komunikacji zaniosłem dowód rejestracyjny i tablice, wypełniłem wniosek o wyrejestrowanie (oczywiście potrzebna umowa kupna-sprzedaży), podpisałem jakieś tam oświadczenie ze ich nie oszukuje :-P i auto wyrejestrowali, jeszcze na koniec się zapytali czy potrzebny mi dowód rejestracyjny. A no i oczywiście do ubezpieczalni z umową sprzedaży auta . I sprawa załatwiona <ok>
Nie wiem jak ma się sprawa gdy sprzedajemy auto poza UE .
Audi 80 B4 limo 2.0 ABT+CGT
A oto ona :) ---> https://audi80.pl/viewtopic.php?t=14739#14739

Audi A6 C6 limo 3.0 TDI BMK+GSZ
<quattro>

Awatar użytkownika
Jarewa
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 8384
Rejestracja: 01 kwie 2010, 21:24
Imię: Jarek
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.0 ABT
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Jarewa » 29 wrz 2012, 22:59

adasrogas pisze:Spytałem sie pana w okienku czy wystarczy napisać Ukraina a pan powiedział że musowo musi być adres, i że auto i tak będzie w papierach wisieć na mnie bo powinienem przyjść do urzędu z tym co kupił auto ode mnie, oddać dowód rej oraz tablice, urząd wtedy da ukraińcowi tablice celne i dowód i wtedy będzie ok.
Niestety ma rację. Tylko nie wiem czy żeby zarejestrować w Ukrainie nie potrzeba gościowi dowodu wymeldowania auta.

adasrogas

Post autor: adasrogas » 30 wrz 2012, 20:26

znalazłem jeszcze coś nie coś na ten temat i wynika ,że w moim przypadku wystarczy to co mam czyli umowa.
Tutaj załączam linki
http://www.forumsamochodowe.pl/sprzedaz ... t12995.htm
http://forum.subaru.pl/viewtopic.php?f=1&t=138700
http://forum.vectraklub.pl/index.php/to ... a-granice/

Miał ktoś nie dawno podobne doświadczenia?

Awatar użytkownika
Jarewa
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 8384
Rejestracja: 01 kwie 2010, 21:24
Imię: Jarek
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.0 ABT
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Jarewa » 30 wrz 2012, 22:00

Nie rozumiesz co powiedział tobie urzędnik.

To że pójdziesz z umową i niby wyrejestrujesz wcale nie oznacza że że pozbywasz się problemu. Problem pozbędziesz się dopiero jak nowy właściciel przerejestruje auto. Dlatego jak przeczytałeś

"Samo wyrejestrowanie zgodnie z rozporządzeniem o rejestracji i oznaczaniu pojazdów par 15 art 1 pkt 3 to:
a) złożenie wniosku o wyrejestrowanie
b) dołączenie umowy/faktury sprzedaży za granicę i stosownego oświadczenia wg wzoru w urzędzie lub kopii dokumentu potwierdzającego zarejestrowanie pojazdu za granicą
c) dołączamy tablice, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu jeśli była wydana

Urząd:
1. zabiera tablice
2. unieważnia kartę pojazdu i dowód rejestracyjny przez adnotację Pojazd wyrejestrowany, przyczyna, data
3. wydaje decyzję o wyrejestrowaniu
4. zwraca unieważniony dowód rejestracyjny w przypadku wywozu za granicę
5. we wrocławskim urzędzie komunikacji robią inaczej niż w przepisach bo wydają skasowaną kartę pojazdu (ucięty róg) i zabierają dowód rejestracyjny

Z tymi dokumentami obcokrajowiec na lawecie może zabrać samochód lub zarejestrować go na tablice wywozowe (czerwone) dostanie wtedy czasowy dowód rejestracyjny (miękki) ważny 7-14 dni na dojazd do domu.

My na tej podstawie zgłaszamy to do ubezpieczyciela."

Daje 100% pewność pozbycia się auta z naszego konta. I praktycznie mamy wszystko w D.... To co zrobiłeś niestety auto nadal wisi na Ciebie wiec wystarczy że gościu coś za granicą przeskrobie a będziesz ciągany.

Awatar użytkownika
skoti
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 2579
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:46
Lokalizacja: PL(FMI)

Post autor: skoti » 30 wrz 2012, 22:34

Ja popchałem 316i gdzieś do Grecji chyba i odjechali na blachach pl. A co dalej zrobili to mnie to rybka. Zgłosiłem wszystko jak trzeba i spokój a czy on to zarejestruje ,spali czy rozbierze to jego sprawa

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Pilarki akumulatorowe Stiga