Sklep Ipart
części samochodowe
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[B4 2.0 ABK] Sonda lambda jak sprawdzić działanie

Wszystko co znajduje się w komorze silnika.
ODPOWIEDZ
radeckis
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 40
Rejestracja: 15 wrz 2016, 21:00

[B4 2.0 ABK] Sonda lambda jak sprawdzić działanie

Post autor: radeckis » 04 gru 2016, 17:00

Witam.
W innym temacie pisałem o rozerwanym kabelku który okazał się być kabelkiem sygnałowym sondy. Teraz jak już go połączyłem chciałbym sprawdzić czy sonda działa prawidłowo, posiadam kabel diagnostyczny oraz program VAG COM 208.1 . Jaka jest procedura sprawdzenia takiej sondy przy użyciu tego programu, czy może nie ma możliwości zrobić tego programem i muszę jechać do mechanika ?

Z góry dziękuje za pomoc
Pozdrawiam S.

maciek889
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4674
Rejestracja: 30 wrz 2009, 19:10
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.3 NG
Lokalizacja: Wchsut.

Post autor: maciek889 » 04 gru 2016, 17:11

Najprościej sprawdzić po jeździe czy nie ma kodu usterki sondy.
Dalej można sprawdzić w blokach pomiarowych (albo miernikiem) jaki zakres napięć generuje i jak często zmienia się napięcie. Najlepiej jak pracuje w zakresie od 0-0,1V do 0,7-1V. Na wolnych obrotach napięcie powinno się zmieniać co sekundę-dwie przy wyższych nawet kilka razy na sekundę.
Jeszcze można ocenić sprawność sondy po zmianach czasu wtrysku powinny czasy się zmieniać w rytm zmian napięcia sondy o jakieś 0,1-0,2ms, tylko abk podaje z dokładnością co 0,5ms, więc zmiana czasu wtrysku na podstawie zmian czasu wtrysku z sondy musiałaby być bardzo duża.

Jeśli też praca silnika czy powstaje falowanie obrotów w takt zmian napięcia sondy występuje to też sonda jest już słaba.

Nie zawsze brak pracy sondy czy też błąd sondy może oznaczać zepsutą sondę. W przypadku dziur w dolocie, zepsutym przepływomierzu, złym stanie układu zapłonowego czy skrajnym zużyciu silnika sonda może być sprawna pomimo że są błędy i nie pracuje.

Tak samo przy instalacji lpg I/II generacji czy źle wyregulowanej instalacji sekwencyjnej też będzie błąd sondy.

Awatar użytkownika
Pieterb
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 11728
Rejestracja: 02 sty 2009, 17:59
Imię: Piotr
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.0 ABK+lpg
Lokalizacja: Zamość

Post autor: Pieterb » 04 gru 2016, 17:59

radeckis, naucz się posługiwać vag'iem a sobie wsio sprawdzisz

radeckis
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 40
Rejestracja: 15 wrz 2016, 21:00

Post autor: radeckis » 04 gru 2016, 19:46

Po jeździe nie ma żadnych błędów, a co do bloków naszukałem się w internecie który numer bloku mam wklepać ale program krzyczy że do 023 maks, a na wielu forach była mowa o 033 (albo coś w podobie), kilka razy czytałem coś o 004, próbowałem na chama wpisywać numery, w którymś bloku nie pamiętam którym miałem napięcie rzędu 0.86 V gdzie przy gazowaniu zmniejszało się np do 0.70 V, 0.50 V a czasem wykazywało 0.00 V obstawiam że to to ale czy na pewno ?

Awatar użytkownika
Pieterb
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 11728
Rejestracja: 02 sty 2009, 17:59
Imię: Piotr
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.0 ABK+lpg
Lokalizacja: Zamość

Post autor: Pieterb » 04 gru 2016, 19:58

radeckis pisze:ale program krzyczy że do 023 maks, a na wielu forach była mowa o 033 (albo coś w podobie),
na jakich forach taki głupoty piszą? tam jest max 6/7 grup w zależności od rocznika

wiesz co, chyba nie do końca wiesz o czym piszesz, mam rację ;-) bo w samym bloku nic nie da sie wpisać jedynie grupę można wybrać. Dlatego napisałem byś najpierw postudiował temat.
to sobie pobierz i przeczytaj http://www.vcds.pl/index.php?mod=site&id=15 troszkę niektóre rzeczy mogą się różnić ale coś liźniesz.

maciek889
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4674
Rejestracja: 30 wrz 2009, 19:10
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.3 NG
Lokalizacja: Wchsut.

Post autor: maciek889 » 04 gru 2016, 20:52

033 był w okolicach 2000 roku.

Z tego co spojrzałem to w ABK niezależnie od roku produkcji sonda jest w grupie 001 blok 3.

Nawet bez tej wiedzy wystarczy przeklikać kolejne bloki oglądając etykiety i wartości aby to znaleźć.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komora silnika”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Pilarki akumulatorowe Stiga