Sklep Ipart
części samochodowe
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[B3] Najładniejszy montaż świateł do jazdy dziennej (LED)

ODPOWIEDZ
konrad
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 37
Rejestracja: 19 lut 2011, 19:02
Lokalizacja: Kraków

[B3] Najładniejszy montaż świateł do jazdy dziennej (LED)

Post autor: konrad » 15 mar 2011, 12:42

Szanowni Koledzy i Koleżanki,
Noszę się z zamiarem zamontowania dodatkowych świateł do jazdy dziennej w mojej Audi B3. Na alledrogo jest masa różnego rodzaju lamp LED. Pomyślałem, że może wspólnie coś uradzimy, które dodatkowe światła LED najlepiej będą pasować do naszych B3 (kwestia estetyczna) i dosyć prosto będzie je zamontować. Jeżeli macie w swoich "bolidach" zamontowane dodatkowe światła do jazdy dziennej - tutaj jest miejsce aby się pokazać i nas (przymierzających się do montażu) - zainspirować.

Rozpoczynam dyskusję od kilku kwestii:

1) czy LED'y zamontować pod zderzakiem czy też wykonać otwory w zderzaku i tam je zamontować? jeżeli w otworach to czy są jakieś lampy z takimi maskownicami/kapturami plastikowymi albo gumowymi, które ładnie zasłoniłyby szczelinę między lampą a zderzakiem?
Audi B3 1.6 KAT (PP) 70KM 1991r.

kajoj888
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 37
Rejestracja: 04 lut 2011, 18:29
Lokalizacja: Ostrowiec

Post autor: kajoj888 » 15 mar 2011, 16:18

kolego, jesli chodzi o tego typu swiatla do tak zwanej jazdy dziennej to odradzam ten pomysl, poniewz zadne z tych swiatelek nie posiadaja homologacji !! (chociaz na kazdym pudelku z takimi swiatelkami pisze ze maja) Mimo to ze jest tego bardzo duzo w sprzedazy nie mozesz jezdzic w dzien tylko na tych swiatlach, poniewaz zdejmie Cie pierwsza lepsza drogowka i dostaniesz mandacik 100zl. w najlepszym przypadku kaze Ci to natychmiast odlaczyc i wlaczyc normalne swiatla, a w najgorszym przypadku zabierze Ci dowodzik rejetracyjny i tak sie to skonczy... Mialem dokladnie taka sama sytuacje jak Ci opisalem, wiec pisze to z autopsji.. wiec jesli chcesz mozesz zrobic sobie to tylko dla bajeru, ale jezdzic na tym nie radze :)
Nie dyskutuj z idiotą bo Cię sprowadzi do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.

chudy022
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 67
Rejestracja: 04 lis 2009, 11:21
Kontakt:

Post autor: chudy022 » 15 mar 2011, 17:43

Ja mam u siebie zamontowane w srodku w lampach :-) szału to one może i nie robią ale są praktycznie nie widoczne bo są za szkłem..dośc fajnie swiecą,używam je oczywiscie jako postojówki..Są to zwykłe listwy diodowe z allegro..6,90zł za sztukę :-D W moiom profilu auta są zdjęcia..Pozdrawiam
...Audi 2,0ABK...WEJDZ I ZOBACZ

Awatar użytkownika
krisss
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 304
Rejestracja: 17 cze 2009, 20:13
Lokalizacja: Świdnica DSW

Post autor: krisss » 15 mar 2011, 18:22

Ja uznałem że diody lepiej pasują japończykom... Kupiłem na allegro komplet lamp dziennych hella i wstawiłem je w dziury po skradzionych halogenach.. Zapłaciłem jakieś 180 zł ale mam homologacje, światełka włączają się razem z silnikiem i gasną po włączeniu świateł mijania. Wiem że w B3 zderzak inny...ale może przydadzą się foteczki poniżej <ok>

Obrazek

Obrazek

konrad
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 37
Rejestracja: 19 lut 2011, 19:02
Lokalizacja: Kraków

Post autor: konrad » 15 mar 2011, 20:04

kolego, jesli chodzi o tego typu swiatla do tak zwanej jazdy dziennej to odradzam ten pomysl, poniewz zadne z tych swiatelek nie posiadaja homologacji !! (chociaz na kazdym pudelku z takimi swiatelkami pisze ze maja) Mimo to ze jest tego bardzo duzo w sprzedazy nie mozesz jezdzic w dzien tylko na tych swiatlach, poniewaz zdejmie Cie pierwsza lepsza drogowka i dostaniesz mandacik 100zl. w najlepszym przypadku kaze Ci to natychmiast odlaczyc i wlaczyc normalne swiatla, a w najgorszym przypadku zabierze Ci dowodzik rejetracyjny i tak sie to skonczy... Mialem dokladnie taka sama sytuacje jak Ci opisalem, wiec pisze to z autopsji.. wiec jesli chcesz mozesz zrobic sobie to tylko dla bajeru, ale jezdzic na tym nie radze :)
Hmm... Jeżeli norma prawna nakazuje aby światła miały homologacje (która dopuszcza je do użytku na drogach publicznych) i takie światła są wyposażone w oznaczenie "RL" to na jakiej podstawie policjant może zabrać dowód lub zakazać jazdy?

Z tego co wiem to przepisy określają umiejscowienie dodatkowych świateł. Idąc Twoim tokiem rozumowania równie dobrze policjant może podejść do Ciebie podczas kontroli i powiedzieć, że on nie uznaje Twoich fabrycznych lamp w samochodzie pomimo tego, że na oryginalnych światłach jest znak homologacji.

Jestem ciekawy jaką podstawę prawną przytoczył policjant? Na czym się oparł zwracając Ci uwagę?
Audi B3 1.6 KAT (PP) 70KM 1991r.

Awatar użytkownika
mario2560
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 418
Rejestracja: 19 lut 2007, 17:53
Lokalizacja: Białystok/Suwałki

Post autor: mario2560 » 15 mar 2011, 21:31

konrad pisze:...
Jestem ciekawy jaką podstawę prawną przytoczył policjant? Na czym się oparł zwracając Ci uwagę?
Zwrócił mu uwagę bo jego światła nie miały znaczka RL a więc nie miały homologacji jako światła do jazdy dziennej.
Tak jak napisałeś, jeśli światła mają oznaczenie RL to można ich używać i żaden mandat za to nie grozi.
Sam myślę nad zamontowaniem czegoś podobnego tylko pytanie gdzie? Może w kratkę pośrodku zderzaka? Ale chyba zaczekam aż ktoś zrobi to pierwszy ;-)

kajoj888
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 37
Rejestracja: 04 lut 2011, 18:29
Lokalizacja: Ostrowiec

Post autor: kajoj888 » 16 mar 2011, 09:07

Konrad nie wiem jaka podstaWE prawna mi przytoczyl, ale skoro chcial mi zabrac dowod rejestracyjny to nie robil tego z wlasnego "widzimisie" ...z reszta znam kilka takich przypadkow gdzie policjant na drodze kazal natychmiast odlaczac jakies tam dodatkowe swiatelka ktore nie sa fabrycznym zestawieniem z naszym pojazdem... Mozna sobie zamontowac taie dodatkowe swiatla i podjechac na nich wieczorem pod remize i zrobic furrore przed kumplami ze wsi. xD.hehehe ...ale prawda jest taka ze jezdzic na tym przepisowo sie nie da...a jesli bedziesz jezdzil to do czasu..tyle. pozdrawiam

[ Dodano: 2011-03-16, 09:17 ]
Pozatym tu masz wyraznie opisane przepisy co do oswietlenia zewnetrznego pojazdu.

Każdy dopuszczony do ruchu pojazd powinien być wyposażony w oświetlenie zewnętrzne, które jest wymienione w "rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31.12.2002r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia Dz.U. Nr 32 poz. 262 z dnia 26.02.2003r

Podane rozporządzenie zezwala na następujące oświetlenie pojazdu:

1. Światła zewnętrzne:
1. drogowe - pojazd samochodowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości przekraczającej 40 km/h,
2. mijania - pojazd samochodowy,
3. kierunkowskazy - pojazd samochodowy i przyczepa;
4. hamowania "stop" - pojazd samochodowy i przyczepa,
5. oświetlające tylną tablicę rejestracyjną - pojazd samochodowy i przyczepa,
6. pozycyjne przednie - pojazd samochodowy oraz przyczepa o szerokości 1,6 m lub więcej,
7. pozycyjne tylne - pojazd samochodowy i przyczepa,


I tyle.. oczywiscie pomijajac kierunkowskazy, swiatla awaryjne i wszelkiego rodzaju swiatla odblaskowe.


Masz swoja podstawe prawna, nic dodac nic ujac...Sa scisle okreslone przepisy co do oswietlenia pojazdu, i nie ma tam zadnego zalacznika o dodatkowych swiatlach do jazdy dziennej.. i to wystarczy policjantowi zeby nalozyl na Ciebie mandacik, i zabral dowod rejestracyjny.
Nie dyskutuj z idiotą bo Cię sprowadzi do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.

marko
Audi 80 Klub
Audi 80 Klub
Posty: 901
Rejestracja: 05 kwie 2007, 22:46
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: marko » 16 mar 2011, 09:42

Kolego , mam zamontowane diodowe dzienne z homologacją RL na szkle . Dwa razy policja zatrzymywał mnie ze względu na te światła i po obejrzenu ich dawali spokój <ok> .
AUDI SPORT

kajoj888
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 37
Rejestracja: 04 lut 2011, 18:29
Lokalizacja: Ostrowiec

Post autor: kajoj888 » 16 mar 2011, 09:48

sluchaj przedstawilem Wam wszystkim przepisy ktorymi policja kieruje sie nakladajac mandat w zwiazku z oswietleniem pojazdu..A skoro Cie puscili to trafiales na jakis normalnych, wyrozumialych ludzi,,,ale powtarzam; z przepisow wyraznie wynika ze na zadnych dodatkowych swiatelkach montowanych wlasnorecznie po drogach publicznych jezdzic nie mozna!! czytaj wyzej..i juz nie zadawajCie durnych pytan, bo rece opadaja
Nie dyskutuj z idiotą bo Cię sprowadzi do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.

chudy022
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 67
Rejestracja: 04 lis 2009, 11:21
Kontakt:

Post autor: chudy022 » 16 mar 2011, 09:59

Koledzy,nie ma o co sie klucic...Każdy zakłada co mu sie podoba i bierze to na swoją odpowiedzialność,przecież nikt za nikogo mandatów i przeglądów po zabraniu dowodu nie będzie płacił..Jeden policjant was zatrzyma,dopier.... się do tego i ukara was mandatem,a traficie na innego,spojrzy na to i nic nie powie..Taka jest prawda..Przepisy są przepisami,jedni ich przestrzegają a drudzy mają to w d... Pozdro dla was :-)
...Audi 2,0ABK...WEJDZ I ZOBACZ

konrad
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 37
Rejestracja: 19 lut 2011, 19:02
Lokalizacja: Kraków

Post autor: konrad » 16 mar 2011, 10:19

Przytoczę pełny Rozdział 3 rozporządzenia dot oświetlenia (które to rozporządzenie zgodnie z hierarchią źródeł prawa jest powszechnie obowiązującym aktem normatywnym) :

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 31 grudnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

Rozdział 3

Światła

§ 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:
1) drogowe - pojazd samochodowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości przekraczającej 40 km/h;
2) mijania - pojazd samochodowy;
3) kierunkowskazów - pojazd samochodowy i przyczepa; nie stosuje się do motocykla jednośladowego zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r.;
4) hamowania "stop" - pojazd samochodowy i przyczepa;
5) oświetlające tylną tablicę rejestracyjną - pojazd samochodowy i przyczepa;
6) pozycyjne przednie - pojazd samochodowy oraz przyczepa o szerokości 1,6 m lub więcej;
7) pozycyjne tylne - pojazd samochodowy i przyczepa;
8) odblaskowe tylne inne niż trójkątne - pojazd samochodowy;
9) odblaskowe tylne trójkątne - przyczepa;
10) odblaskowe przednie - przyczepa;
11) odblaskowe boczne - pojazd samochodowy o długości przekraczającej 6,0 m, ciągnik siodłowy i przyczepa;
12) awaryjne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;
13) przeciwmgłowe tylne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;
14) cofania - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla;
15) obrysowe przednie i tylne - pojazd samochodowy i przyczepa, których szerokość przekracza 2,1 m; nie stosuje się do podwozia samochodu ciężarowego z kabiną w zakresie świateł obrysowych tylnych;
16) pozycyjne boczne - pojazd samochodowy i przyczepa, których długość przekracza 6 m (długość przyczepy powinna być liczona razem z dyszlem).
2. Przepisów ust. 1:
1) pkt 12-15 nie stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r. oraz pojazdu Sił Zbrojnych;
2) pkt 16 nie stosuje się do podwozia samochodu ciężarowego z kabiną oraz pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.

3. Ponadto dopuszcza się wyposażenie w następujące światła:
1) drogowe - pojazdu samochodowego innego niż wymieniony w ust. 1 pkt 1;
2) przeciwmgłowe przednie - pojazdu samochodowego;
3) pozycyjne przednie - przyczepy innej niż wymieniona w ust. 1 pkt 6;
4) postojowe - pojazdu samochodowego o długości nieprzekraczającej 6,0 m i szerokości nieprzekraczającej 2,0 m; zabrania się umieszczania tych świateł na innych pojazdach;
5) odblaskowe boczne - pojazdu samochodowego innego niż wymieniony w ust. 1 pkt 11;
6) odblaskowe przednie - pojazdu samochodowego;
7) jazdy dziennej - pojazdu samochodowego;
8) pozycyjne boczne - pojazdu innego niż wymieniony w ust.1 pkt 16;
9) obrysowe przednie i tylne - pojazdu samochodowego i przyczepy, o szerokości od 1,8 m do 2,1 m oraz podwozia samochodu ciężarowego z kabiną;
10) cofania - przyczepy;
11) awaryjne - motocykla;
12) przeciwmgłowe tylne - motocykla;
13) odblaskowe tylne inne niż trójkątne - przyczepy;
14) oznakowanie odblaskowe konturowe - pojazdu, o którym mowa w § 42 ust. 1.
4. Na wózku bocznym motocykla powinny być umieszczone światła:
1) pozycyjne przednie,
2) pozycyjne tylne,
3) odblaskowe tylne,
4) kierunkowskazów; przepis stosuje się do pojazdu wyprodukowanego po dniu 30 czerwca 1993 r.,
odpowiadające warunkom określonym dla tych świateł; światła pozycyjne powinny się włączać i wyłączać równocześnie ze światłami pozycyjnymi motocykla.
5. Na wózku bocznym motocykla zabrania się umieszczania światła drogowego, światła mijania i światła przeciwmgłowego.

A więc w paragrafie 12 punkt 3 podpunkt 7 wyraźnie stwierdzono, że "dopuszcza się" oświetlenie dzienne w samochodach. Punkt, który Ty przytoczyłeś odnosi się do obowiązkowego oświetlenia pojazdu a w kolejnym punkcie (którym ja przytoczyłem) jest podstawa prawna dla dodatkowego oświetlenia pojazdu.

Niemniej bardzo dziękuję za wskazanie podstawy prawnej.

Ponadto wykonałem przed chwilą telefon do Wydziału Ruchu Drogowego w Krakowie (tel. 12 61 54 195) i rozmawiałem ze specjalistą ds. prawnych, który potwierdził moje twierdzenie, że:
1) jeżeli dodatkowe światła mają znak homologacji "RL" i są zamontowane w odpowiednim miejscu to NIE MA PODSTAW dla policjanta do zatrzymania dowodu rejestracyjnego czy mandatu. Takie oświetlenie jest ZGODNA Z PRAWEM.

Niedozwolone jest np. montowanie paska led pod kloszem oryginalnej lampy świateł drogowych, ponieważ co prawda na oryginalnej lampie jest znak homologacji ale zamontowanie paska led jest niedozwoloną ingerencją właśnie w tą homologację - producent uzyskał tą homologację na zestaw składający się z klosza lampy i źródła światła w postaci żarówki (i tylko na taki zestaw). Dodatkowa instalacja źródeł światła pod kloszem łamie warunki homologacji.

Nie można też samych pasków led bez znaku homologacji RL montować na zderzakach (z uwagi na brak homologacji).

Podsumowując:
1. MOŻEMY montować lampy LED do jazdy dziennej jeżeli posiadają znak homologacji RL gdzieś na zderzaku albo pod zderzakiem (musicie doczytać gdzie można bo to też jest szczegółowo określone)

2. NIE MOŻEMY montować dowolnych świateł LED bez znaku homologacji RL i nie możemy ingerować w oryginalne klosze lamp w samochodzie.
Audi B3 1.6 KAT (PP) 70KM 1991r.

kajoj888
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 37
Rejestracja: 04 lut 2011, 18:29
Lokalizacja: Ostrowiec

Post autor: kajoj888 » 16 mar 2011, 11:08

konrad smieszny jestes...skopiowales to samo rozporzadzenie co ja, tylko ja wkleilem tylko istotne rzeczy a ty wszystko... ponadto twoja koncowa teoria co wolno a co nie,,. odbiega od tego co wyzej bezmyslnie wkleiles, wiec sam sobie zaprzeczasz...:) Powtarzam poraz kolejny, policjantowi ktory Cie zatrzyma wystarczaja pierwsze podpunkty wskazujace podstawowe oswietlenie twojego pojazdu i wcale nie bedzie z toba na ten temat dyskutowal.
Nie dyskutuj z idiotą bo Cię sprowadzi do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.

konrad
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 37
Rejestracja: 19 lut 2011, 19:02
Lokalizacja: Kraków

Post autor: konrad » 16 mar 2011, 11:19

kajoj888 pisze:konrad smieszny jestes...skopiowales to samo rozporzadzenie co ja, tylko ja wkleilem tylko istotne rzeczy a ty wszystko... ponadto twoja koncowa teoria co wolno a co nie,,. odbiega od tego co wyzej bezmyslnie wkleiles, wiec sam sobie zaprzeczasz...:) Powtarzam poraz kolejny, policjantowi ktory Cie zatrzyma wystarczaja pierwsze podpunkty wskazujace podstawowe oswietlenie twojego pojazdu i wcale nie bedzie z toba na ten temat dyskutowal.
Nie rozumiem, w czym zaprzeczam sam sobie?

Rozróżniasz wyposażenie OBOWIĄZKOWE a wyposażenie DODATKOWE ?

Obowiązkowe to takie, które każdy samochód MUSI mieć a dodatkowe to fakultatywne - MOŻESZ je mieć.

Jeżeli ja jestem śmieszny to przedstawiciel ds. prawnych też jest śmieszny.

Przywołałem CAŁY KOMPLETNY punkt rozporządzenia które TY nam podałeś. Nie podałeś punktu 3, który jest najbardziej istotny dla naszego problemu - mówi właśnie o światłach do jazdy dziennej. Przeczytaj jeszcze raz moją wypowiedź i przy następnej kontroli drogowej powołaj się na to rozporządzenie - policjanci to nie prawnicy - to, że policjantowi się coś wydaje to nie znaczy, że tak jest. Masa policjantów jest niedouczona. Dlaczego masz dostać mandat jeżeli policjant nie ma racji?
Audi B3 1.6 KAT (PP) 70KM 1991r.

Awatar użytkownika
Karol_90
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 178
Rejestracja: 27 mar 2010, 19:59
Lokalizacja: Suwałki

Post autor: Karol_90 » 16 mar 2011, 12:23

W 100% zgadzam się z Konradem, a śmieszny to Ty jesteś kajoj888. Sam planuję montaż takich świateł. Nie po to są wytyczne w jakim miejscu montować światła do jazdy dziennej żeby ich nie można było montować. Jeżeli jest oznaczenie RL i homologacja to nic nie mogą zrobić. A najlepszym dowodem na to jest przygoda z panami policjantami kolegi marko.

kajoj888
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 37
Rejestracja: 04 lut 2011, 18:29
Lokalizacja: Ostrowiec

Post autor: kajoj888 » 16 mar 2011, 12:54

a rubcie sobie co chcecie... nie mam zamiaru przekamazac sie tutaj z wami.. Napisalem to z wlasnej autopsji... i chcial mnie ukarac policjant z sekcji drogowej, starszy gosc, znaczy doswiadczony, a nie jakis kraweznik. Tu mozemy sobie dyskutowac a jak Cie zatrzyma policjant to bedziesz inaczej spiewal.
Nie dyskutuj z idiotą bo Cię sprowadzi do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Pilarki akumulatorowe Stiga