Sklep Ipart
części samochodowe
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[B3 1.8S PM 1990r.] ROZWIAZANY - Czy to jest zawor paliwa i co to za czujniki ?

Wszystko co znajduje się w komorze silnika.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Promacio
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 82
Rejestracja: 15 cze 2020, 21:24
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B3
Nadwozie: Sedan
Silnik: 1.8 PM
Lokalizacja: Holandia
Kontakt:

[B3 1.8S PM 1990r.] ROZWIAZANY - Czy to jest zawor paliwa i co to za czujniki ?

Post autor: Promacio » 26 sty 2021, 12:30

Witajcie Drodzy Forumowicze,

Moje niunia od dluzszego czasu przydusza sie podczas jazdy. Wczoraj zgasla gdy jechalem na dwojeczce sobie <nie wiem> .

Poprostu w jednym momencie ja jej wciskam gaz a obroty zamiast do gory to w dol i nagle kontrolki na liczniku, odciecie serwa i brak dzwieku silnika, rozmyslam i dochodze do wniosku ze zdechl. Lubial sobie przerywac od czasu do czasu, ale tak to jeszcze sie nie dzialo... <wazuuuup>

Wnet ja cyk kluczyki ze stacyjki i od nowa zaplon i rozruch. Auto odpala i utrzymuje rowne 9tys obrotow. Perfekt. <spoko>
Delikatnie gaz na jalowym i obroty znow w dol ale tak ze przydusza sie nie gasnie <do bani> . Odczekalem chwile (3-4min) bez gazowania i wtedy dodalem gazu i wszystko wrocilo do normy :-/ . Zrobilem 20km i nic. Lubi wariowac ona ze mna ale ja jej te wariacje wybije z silnika juz niedlugo cwaniak_

Co juz sprawdzilem i zrobilem: zaplon ustawiony wedlug lampy na znak pefekt, wymionione palec, kopulka, kable, swiece na irydowe, gaznik zregenerowany tydzien temu bo obstawialem ze to on robi problem. Przejrzalem rowniez wszystkie weze i laczenia i sparchciale powymienialem. Metalowe rurki od benzyny tez sprawdzilem sa ok.

Do konca tego tygodnia wymienie jeszcze filtr paliwa i pompe paliwa i zobaczymy wtedy lecz zdalem sobie sprawe ze jest jeszcze cos takiego jak zawor paliwa i sensor polozenia walu na ktorym opieraja sie impulsy do zaplony w zaleznosco od predkosci obracania walu korbowego. Ale za cholere nie moge znalezc czesci zastepczej i nawet nie jestem pewien czy dobrze mysle gdzie on jest dlatego zobaczcie zdjecia ponizej i doradzcie czy dobrze mysle.

Czy to zawor paliwa ? Moge odpiac ta wtyczke i jezdzic zeby sprawdzic czy nie bedzie przerywac ?
Obrazek


Co to za wtyczki do czego ? Sensor polozenia walu i sensor ilosci oleju ?
Obrazek

Z gory dziekuje za zyczliwa pomoc ! piwoa80

Pozdrawiam,
Maciek
Ostatnio zmieniony 03 mar 2021, 23:47 przez Promacio, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jarewa
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 8384
Rejestracja: 01 kwie 2010, 21:24
Imię: Jarek
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.0 ABT
Lokalizacja: Głogów

Re: [B3 1.8S PM 1990r.] Czy to jest zawor paliwa i co to za czujniki ?

Post autor: Jarewa » 26 sty 2021, 15:37

To jest zawor opóźniania zbiornika może być podłączony jak i odlaczony zmian nie zauważysz, bo chodzi o ekologię...
A to drugie to dwa czujniki jeden to czujnik prędkości drugi to czujnik wstecznego...

Awatar użytkownika
Promacio
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 82
Rejestracja: 15 cze 2020, 21:24
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B3
Nadwozie: Sedan
Silnik: 1.8 PM
Lokalizacja: Holandia
Kontakt:

Re: [B3 1.8S PM 1990r.] Czy to jest zawor paliwa i co to za czujniki ?

Post autor: Promacio » 26 sty 2021, 17:15

Dzieki Jarewa za odpowiedz to gdzie ten sensor wala korbowego ? Jest on wogole ? bo ja tam juz zadnych wtyczek nie widze...

Awatar użytkownika
Pieterb
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 11726
Rejestracja: 02 sty 2009, 17:59
Imię: Piotr
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.0 ABK+lpg
Lokalizacja: Zamość

Re: [B3 1.8S PM 1990r.] Czy to jest zawor paliwa i co to za czujniki ?

Post autor: Pieterb » 26 sty 2021, 17:20

Masz tylko halla i tyle.
Jakie wtyczki byś jeszcze w skrzyni chciał mieć?
WRC is for boys.
Group B was for men.

maciek889
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4630
Rejestracja: 30 wrz 2009, 19:10
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.3 NG
Lokalizacja: Wchsut.

Re: [B3 1.8S PM 1990r.] Czy to jest zawor paliwa i co to za czujniki ?

Post autor: maciek889 » 26 sty 2021, 18:44

Masz tylko czujnik (typu hallotronowego jak wyżej Pioter napisał) w aparacie zapłonowym na podstawie którego podawane jest paliwo. I on bardziej działa jak czujnik wałka rozrządu bo kręci się z jego prędkością czyli o połowę wolniej niż wał.
Gdybym miał więcej pieniędzy to nie jeździłbym bym Audi 80... Wtedy byłoby mnie stać na zakup jeszcze starszego auta.

Kiedy gaz zniszczy mój silnik bo zeswapował bym coś. 250 tys. km na gazie nie robi na nim wrażenia.

Awatar użytkownika
Promacio
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 82
Rejestracja: 15 cze 2020, 21:24
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B3
Nadwozie: Sedan
Silnik: 1.8 PM
Lokalizacja: Holandia
Kontakt:

Re: [B3 1.8S PM 1990r.] Czy to jest zawor paliwa i co to za czujniki ?

Post autor: Promacio » 26 sty 2021, 21:20

O to wlasnie chodzilo dziekuje bardzo za odpowiedzi piwoa80 !

Ten czujnik halla jest dostepny do kupienia ale czy on moze powodowac szarpanie gasniecie podczas jazdy przy dodawaniu gazu ? Jak samochod odpala bez problemu ?

I rozumiem ze zaworu paliwa tez tu nie ma co szukac bo nie ma w takim razie ? figielek_

maciek889
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4630
Rejestracja: 30 wrz 2009, 19:10
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.3 NG
Lokalizacja: Wchsut.

Re: [B3 1.8S PM 1990r.] Czy to jest zawor paliwa i co to za czujniki ?

Post autor: maciek889 » 26 sty 2021, 23:43

Kiedyś dało się dokupić ale jego wymiana trochę upierdliwa. I co masz na myśli pisząc zawór paliwa? Regulator ciśnienia? Wtryskiwacz? Może pompa paliwa? Możesz pobieżnie sprawdzić czy pompa daje ciśnienia sprawdzając czy z wyjścia powrotnego z monowtrysku idzie paliwo.
Gdybym miał więcej pieniędzy to nie jeździłbym bym Audi 80... Wtedy byłoby mnie stać na zakup jeszcze starszego auta.

Kiedy gaz zniszczy mój silnik bo zeswapował bym coś. 250 tys. km na gazie nie robi na nim wrażenia.

Awatar użytkownika
Promacio
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 82
Rejestracja: 15 cze 2020, 21:24
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B3
Nadwozie: Sedan
Silnik: 1.8 PM
Lokalizacja: Holandia
Kontakt:

Re: [B3 1.8S PM 1990r.] Czy to jest zawor paliwa i co to za czujniki ?

Post autor: Promacio » 27 sty 2021, 09:34

Okej dzieki za info. Podczas jazdy nie mam jak sprawdzic czy monowtrysk sika paliwem. Na postoju jest zawsze ok oprocz ostatniego razu, jak bede mial taka sytuajce jeszcze raz to napewno sprawdze to. <niedowiarek>

Wiec moze spytam inaczej:
Czy w ukladzie paliwowym w tym autku jest jakis element ktory elektrycznie zamyka dostawe paliwa do gaznika oprocz pompy jak mu jakies parametry nie pasuja ? <nie wiem>

maciek889
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4630
Rejestracja: 30 wrz 2009, 19:10
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.3 NG
Lokalizacja: Wchsut.

Re: [B3 1.8S PM 1990r.] Czy to jest zawor paliwa i co to za czujniki ?

Post autor: maciek889 » 27 sty 2021, 12:20

Jak nikt nie wsadził żadnych antykradzieżowych zaworów na przewód paliwowy (ale rzadko coś takiego się robi gdy prościej odciąć pompę) to nic nie ma po drodze do wtryskiwacza.
Możesz jeszcze załatwić manometr + trójnik 3x8mm i wpiąć sobie w doprowadzenie paliwa aby sprawdzać ciśnienie na bieżąco. Albo sprawdzić czy przy nagłym dodaniu gazu przestanie lecieć powrotem.
Gdybym miał więcej pieniędzy to nie jeździłbym bym Audi 80... Wtedy byłoby mnie stać na zakup jeszcze starszego auta.

Kiedy gaz zniszczy mój silnik bo zeswapował bym coś. 250 tys. km na gazie nie robi na nim wrażenia.

Awatar użytkownika
Promacio
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 82
Rejestracja: 15 cze 2020, 21:24
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B3
Nadwozie: Sedan
Silnik: 1.8 PM
Lokalizacja: Holandia
Kontakt:

Re: [B3 1.8S PM 1990r.] Czy to jest zawor paliwa i co to za czujniki ?

Post autor: Promacio » 04 lut 2021, 09:57

Dzieki za te wspaniale pomysly i informacje. Jak narazie wymienilem pompe i filter i jezdze 2 dni i nic sie nie dzieje. Temat bedzie rozwiazany jak ze 2 tygodnie pochodzi autko bez szwanku. Dodatkowo mierze sobie opor w tym niebieskim czujniku bo wyczytalem tu na forum ze on odpowiada za ilosc zasysanego powietrza przez silnik no i jak sie nagrzeje to gdy robie pomiar to zmienia sie opor na 0,200 - 0,300 Ω, gdy jest zimny to jest staly 1Ω. Jak ten czujnik
nie trybi jak powinien to autko moze gasnac podczas jazdy albo szarpac z tego co wyczytalem z neta i tutaj.

I tutaj nasuwa sie moje bardzo wazne pytanie czy pozycja tych czujnikow ma znaczenie ? bo jak patrze na zdjecia silnikow na internecie to niebieski jest po lewej stronie a 3 pinowy czarny po prawej a u mnie jest na odwrot.

Obrazek

Ja mam ten niebieski czujnik z prawej strony... <krzyk>

Obrazek

Dajcie znac czy zamieniac czy nie bo kiedys wymienialem ten kruciec od weza bo plyn chlodniczy cieknal sobie na silnik czasami i pewnie ten ciul co wymienial zamienil pozycje... no ale nie wiem czy to jest wazne czy nie ? Prosze dajcie znac ! piwoa80

Do uslyszenia ! luzik_

Awatar użytkownika
Pieterb
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 11726
Rejestracja: 02 sty 2009, 17:59
Imię: Piotr
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.0 ABK+lpg
Lokalizacja: Zamość

Re: [B3 1.8S PM 1990r.] Czy to jest zawor paliwa i co to za czujniki ?

Post autor: Pieterb » 04 lut 2021, 10:35

Ten czujnik wcale nie odpowiada za powietrze to raz a dwa to te parametry jego chyba źle napisałeś więc sprawdź to.
A kolejność nie ma znaczenia większego.
WRC is for boys.
Group B was for men.

Awatar użytkownika
Promacio
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 82
Rejestracja: 15 cze 2020, 21:24
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B3
Nadwozie: Sedan
Silnik: 1.8 PM
Lokalizacja: Holandia
Kontakt:

Re: [B3 1.8S PM 1990r.] Czy to jest zawor paliwa i co to za czujniki ?

Post autor: Promacio » 04 lut 2021, 15:22

To znaczy to jest czujnik temperatury plynu chlodniczego podajacego informacje do ecu i na tej podstawie silnik zasysa powietrze. Tak wyczytalem. Nie wiem dlatego tu jestem :)

Z tymi pomiarami to nagram filmik jak rozgrzeje auto zeby wszystko bylo jasne. Dzieki z gory za pomoc ! <spoko>

maciek889
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4630
Rejestracja: 30 wrz 2009, 19:10
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.3 NG
Lokalizacja: Wchsut.

Re: [B3 1.8S PM 1990r.] Czy to jest zawor paliwa i co to za czujniki ?

Post autor: maciek889 » 04 lut 2021, 17:52

ECU może na jego podstawie korygować dawkę paliwa aby na zimnym jak paliwo słabo odparowuje i spora część niespalone leci wydech to musi iść go więcej aby silnik miał na czym pracować. A co do powietrza to jedynie może uchylać przepustnicę aby podnieść obroty biegu jałowego.
Gdybym miał więcej pieniędzy to nie jeździłbym bym Audi 80... Wtedy byłoby mnie stać na zakup jeszcze starszego auta.

Kiedy gaz zniszczy mój silnik bo zeswapował bym coś. 250 tys. km na gazie nie robi na nim wrażenia.

Awatar użytkownika
Pieterb
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 11726
Rejestracja: 02 sty 2009, 17:59
Imię: Piotr
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.0 ABK+lpg
Lokalizacja: Zamość

Re: [B3 1.8S PM 1990r.] Czy to jest zawor paliwa i co to za czujniki ?

Post autor: Pieterb » 04 lut 2021, 19:19

Promacio pisze:
04 lut 2021, 15:22
Tak wyczytalem. Nie wiem dlatego tu jestem :)
to źle wyczytałeś, co prawda nie znam za dobrze abt/pm ale obstawiam że do temp powietrza to jest inny czujnik w dolocie lub gdzieś w monowtrysku
Promacio pisze:
04 lut 2021, 15:22
Z tymi pomiarami to nagram filmik jak rozgrzeje auto zeby wszystko bylo jasne.
nie musisz nagrywać wystarczy że sprawdzisz zakres bo coś tu nie pasuje 0,3 oma jak już to 300 omów powinno być a na zimnym powinno być około jeszcze więcej czyli np ok 3000 a nawet więcej omów - jak już. Dlatego napisałem że coś źle napisałeś. Więc po prostu to sprawdź.
WRC is for boys.
Group B was for men.

maciek889
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4630
Rejestracja: 30 wrz 2009, 19:10
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.3 NG
Lokalizacja: Wchsut.

Re: [B3 1.8S PM 1990r.] Czy to jest zawor paliwa i co to za czujniki ?

Post autor: maciek889 » 04 lut 2021, 19:35

Promacio pisze:
04 lut 2021, 09:57
jak sie nagrzeje to gdy robie pomiar to zmienia sie opor na 0,200 - 0,300 Ω
To jest ok.
Promacio pisze:
04 lut 2021, 09:57
gdy jest zimny to jest staly 1Ω.
To chyba 1 kilo Ω by bardziej pasował do 40 stopni C.

Obrazek
Gdybym miał więcej pieniędzy to nie jeździłbym bym Audi 80... Wtedy byłoby mnie stać na zakup jeszcze starszego auta.

Kiedy gaz zniszczy mój silnik bo zeswapował bym coś. 250 tys. km na gazie nie robi na nim wrażenia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komora silnika”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Pilarki akumulatorowe Stiga