Sklep Ipart
części samochodowe
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[all] Klimatronic - potrzebny schemat, ew. oznaczenia

ODPOWIEDZ
rash
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 37
Rejestracja: 23 maja 2007, 14:30

[all] Klimatronic - potrzebny schemat, ew. oznaczenia

Post autor: rash » 08 paź 2008, 08:52

Hej!

Potrzebuję schematu sterownika klimatronica (tego ,,nowego''), występującego w 80'tkach m.in. z 95'. Padły mi stabilizatory i przy okazji kilka diod w układzie zasilania wzmacniaczy operacyjnych sterującymi siłownikami klapek. Oznaczenie stabilizatorów mam: L4940V85. Przy nich są diody, jednak mi się zjarały tak, że nie widzę oznaczeń. Jedną podejrzewam, że jest jakąś diodą Zenera TFK-BAV, ale nie znam też ich napięć pracy.

Może ktoś ma jakiś schemacik, ew. rozebrany panel by móc sprawdzić te oznaczenia?

Awatar użytkownika
czarekj
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 2768
Rejestracja: 15 sty 2007, 19:30
Lokalizacja: Warszawa/Zambrów

Post autor: czarekj » 08 paź 2008, 16:50

Z tym stabilizatorem często montowano diodę BYW80, ale były to układy "podwyższaczy" napięcia DC/DC.
Musisz sprawdzić w jakim układzie pracuje ten stabilizator napięcia 8,5 V, być może da się tam zastosować zwykłe diody BAV, ale wszystko zależy od aplikacji.

rash
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 37
Rejestracja: 23 maja 2007, 14:30

Post autor: rash » 08 paź 2008, 19:56

czarekj pisze:Z tym stabilizatorem często montowano diodę BYW80, ale były to układy "podwyższaczy" napięcia DC/DC.
Musisz sprawdzić w jakim układzie pracuje ten stabilizator napięcia 8,5 V, być może da się tam zastosować zwykłe diody BAV, ale wszystko zależy od aplikacji.
Najgorzej, że padły mi dwie - jedna tylko się trochę zaczerniła, więc wiem, że ma oznaczenie BAV, druga rozsypała się i jedyne co mogę odczytać to coś jakby 18T lub A8T, a może coś innego. Może na wolumenie ktoś będzie kojarzył taką diodę, może zwykła prostownicza wystarczy prócz wspomnianego wcześniej Zenera...

Awatar użytkownika
czarekj
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 2768
Rejestracja: 15 sty 2007, 19:30
Lokalizacja: Warszawa/Zambrów

Post autor: czarekj » 08 paź 2008, 21:37

Może to dioda typu BAT?
Rozrysuj sobie schemat z płytki i wtedy może na podstawie aplikacji dojdziesz jakie prądu i jakie napięcia dochodzą do diody. Według mnie w takim panelu nie ma zbyt specyficznych warunkow pracy i sygnałów by wymagało to stosowania specjalnych diod. Co najwyżej diody mogą tam być prostownicze lub przełączające. Zenerek według mnie tam być nie powinno. No chyba że zabezpieczają jakiś element.

rash
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 37
Rejestracja: 23 maja 2007, 14:30

Post autor: rash » 09 paź 2008, 12:50

czarekj pisze:Może to dioda typu BAT?
Rozrysuj sobie schemat z płytki i wtedy może na podstawie aplikacji dojdziesz jakie prądu i jakie napięcia dochodzą do diody. Według mnie w takim panelu nie ma zbyt specyficznych warunkow pracy i sygnałów by wymagało to stosowania specjalnych diod. Co najwyżej diody mogą tam być prostownicze lub przełączające.
Chyba tak właśnie zrobię... mimo elektronicznego wykształcenia ciężko będzie mi dojść co i jak tam działa, więc pewnie się tu zgłoszę. :->
czarekj pisze:Zenerek według mnie tam być nie powinno. No chyba że zabezpieczają jakiś element.
Dioda TFK to Zener, poza tym tutaj też jest o tym mowa: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic500021.html chociaż oni chyba rozmawiają o innych diodach, niż te, które mi padły.

Awatar użytkownika
czarekj
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 2768
Rejestracja: 15 sty 2007, 19:30
Lokalizacja: Warszawa/Zambrów

Post autor: czarekj » 09 paź 2008, 16:39

Z tego co pamietam, jak chodziłem do szkoły to w ten sposób - TFK sygnowała swoje produkty firma Telefunken. Według mnie to oznaczenie producenta a nie typu diody.

rash
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 37
Rejestracja: 23 maja 2007, 14:30

Post autor: rash » 09 paź 2008, 18:53

czarekj pisze:Z tego co pamietam, jak chodziłem do szkoły to w ten sposób - TFK sygnowała swoje produkty firma Telefunken. Według mnie to oznaczenie producenta a nie typu diody.
A to ok... Może mi się ubzdurało na podstawie tego z elektrody, że to dioda Zenera. Właśnie - ona jest szklana, a to chyba zwykła prostownicza, co?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawiew, klimatyzacja, ogrzewanie.”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Pilarki akumulatorowe Stiga