Sklep Ipart
części samochodowe
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[All] Gaśnica w aucie - legalizacja

Wszystko co nie pasuje do w/w kategorii a powinno być w dziale "Techniczne"
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pilocik69
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 621
Rejestracja: 11 mar 2007, 12:42
Lokalizacja: Małopolska

[All] Gaśnica w aucie - legalizacja

Post autor: pilocik69 » 02 lut 2009, 10:09

Witam,

Ostatnio robiac porzadki w aucie wpadla mi w rece gasnica.
I nie byloby w tym nic dziwnego, gdyby nie to ze legalizacja skonczyla sie z rok temu :->

Wiece Panowie moze jak i gdzie ja zalegalizowac?
Ostatnio zmieniony 28 paź 2012, 13:44 przez pilocik69, łącznie zmieniany 1 raz.
...............TDI POWER................

stefek331
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 42
Rejestracja: 16 lis 2008, 10:11

Post autor: stefek331 » 02 lut 2009, 10:14

Kolego z tego co wiem to każdy odział straży pożarnej ci ją zalegalizuje. <ok>
Ile kosztuje ,nie wiem.Nowa gaśnica ok 20zeta. :-D

Awatar użytkownika
skoti
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 2579
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:46
Lokalizacja: PL(FMI)

Post autor: skoti » 02 lut 2009, 12:21

Z tego co wiem milicja nie spr. legalizacji tylko czy jest gaśnica. Czytałem o tym i niby nie trza mieć legalizacji?! Ja bynajmniej nie mam i luz

Awatar użytkownika
penki00 (usunięty)
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 115
Rejestracja: 19 maja 2008, 18:02
Lokalizacja: Tychy

Post autor: penki00 (usunięty) » 02 lut 2009, 12:27

Może przepisy sie pozmieniały,ale nie aż tak,każda gaśnica musi być legalizowana,a legalizację wykonuje jak kolega wyżej napisał straż,lub też firmy zajmujące się ich regeneracją,a koszt w okolicach 15zł.Ale jesli nowa kosztuje 20-25zł,to nie połaca sie legalizować,bo legalizacja jest tylko na rok,a nowa ma termin nawet do 5 lat.

Awatar użytkownika
skoti
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 2579
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:46
Lokalizacja: PL(FMI)

Post autor: skoti » 02 lut 2009, 12:36

cyt.
,,Na pytania Czytelników odpowiada podinspektor Mariusz Olko z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

- Czy to prawda, że trzeba mieć legalizację gaśnicy samochodowej? Co zrobić, gdy podczas kontroli drogowej policjant zażyczy sobie takiego dokumentu?

- Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym określają, że gaśnica powinna być:

* utrzymana w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie;
* umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia (nie dotyczy to motocykla). I to wszystko.

Gdyby okazało się, że podczas kontroli drogowej policjant zażyczy sobie okazania dokumentu legalizacji gaśnicy, to proszę powiedzieć, że ma ona być sprawna. Jeżeli nie wierzy, niech sprawdzi i zapłaci za jej ponowne napełnienie.

Dodam, że również przepisy przeciwpożarowe nie zobowiązują właścicieli samochodów do okresowej konserwacji gaśnic. Dlatego termin jej ważności też nie powinien być przedmiotem kontroli drogowej. W razie stwierdzenia przekroczenia tego terminu organ kontrolny nie może z tego powodu zatrzymać dowodu rejestracyjnego ani ukarać kierującego mandatem. Natomiast może go pouczyć o potrzebie konserwacji i sprawdzenia gaśnicy, aby w sytuacji, gdy zajdzie potrzeba jej użycia, zadziałała ona sprawnie i skutecznie.

Jedynym wyjątkiem są pojazdy przewożące materiały niebezpieczne - gaśnice samochodowe powinny być poddawane przeglądowi według wskazań producenta, ale nie rzadziej niż raz do roku. ''
To ja już sam nie wiem jak tj?!

Awatar użytkownika
goldi j51
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 3625
Rejestracja: 01 kwie 2007, 19:01
Imię: Robert
Model: Audi A6
Nadwozie: Sedan
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: goldi j51 » 02 lut 2009, 12:41

Ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej żeby była sprawdzona w razie czego :-)

Awatar użytkownika
penki00 (usunięty)
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 115
Rejestracja: 19 maja 2008, 18:02
Lokalizacja: Tychy

Post autor: penki00 (usunięty) » 02 lut 2009, 12:50

skoti pisze: * utrzymana w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie;
Dla mnie już samo to zdanie w jakiś sposób wymusza legalizację,bo większość ludu nie wie czy ona jest sprawna czy nie,w gaśnicy samochodowej czynnikiem gaszącym jest sproszkowana skała wapienna(z pewnymi dodatkami),proszek ten jest higroskopijny czyli absorbuje wodę i wilgoć,przez to może ulec krystalizacji,czynnikiem napędowym jest nabój sprężonego CO2,o ile w nowszych,lub lepszych gaśnicach są manometry które pokazują ciśnienie,to w tańszych typach tego nie ma,i nie wiemy czy gaz tam jest,czy go nie ma,a jesli nie ma to wozimy zbędny balast.

Awatar użytkownika
FRACHU24
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 26
Rejestracja: 16 lis 2008, 17:47
Lokalizacja: Ostrowiec Św

Post autor: FRACHU24 » 02 lut 2009, 13:48

A legalizacja u mnie w miescie w zakładzie zajmującum się tym kosztuje zaledwie 7 zeta. Więc po co się wdawać w dyskusje z policjantem w czasie kontroli lub wozić nie sprawną gaśnice. Prawda jest taka jak auto zacznie sie palić to tylko nogi za pas trza brać. Ta kupa plstiku wykładzin i sztucznych materiałów jest tak łatwo palna że 1 gaśnica na wiele się niezda.
Dla własnego "bezpieczeństwa" mozna sprawdzic gaśnice przynajmniej wiemy że zadziała.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
B4ME
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 297
Rejestracja: 30 cze 2008, 13:02
Lokalizacja: WROCLAW/ZĄBKOWICE

Post autor: B4ME » 02 lut 2009, 13:57

skoti pisze:Z tego co wiem milicja nie spr. legalizacji tylko czy jest gaśnica. Czytałem o tym i niby nie trza mieć legalizacji?! Ja bynajmniej nie mam i luz
dokładnie tak masz racje w 100% tak jest ;) wystarczy sama gaśnica ;)
Nowy projekt: "Blue Vario'(r)"

Mój tURBOpIERDEK (Były)
https://audi80.pl/viewtopic.php?t=18374

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Pilarki akumulatorowe Stiga