Witam
Postanowiłem zgromadzić trochę informacji o LPG z wielu źródeł, jak będziecie coś mieć ciekawego z LPG to proszę tutaj pisać . Może się przyda (jak tak to proszę do klejenie tematu do Ważne tematy )

LPG - Liquefied Petroleum Gas (płynny gaz ropopochodny) to mieszanina propanu-butanu nazywana też autogazem (chyba najpopularniejszy termin w Polsce). Wytwarzany jest najczęściej w procesach krakingu katalitycznego oraz pirolizy olefinowej. Autogaz jest uznany w Unii Europejskiej za paliwo ekologiczne, a wymagania europejskie na LPG są zawarte w dokumencie normalizacyjnym CEN2 (Europejski Komitet Normalizacyjny), sygnowanym PN-EN 589:2004. Stosunek propanu do butanu w LPG jest zależny od pory roku, ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniej prężności. Tak naprawdę Norma Europejska przewiduje cztery rodzaje mieszaniny, a wybór odpowiedniej uwarunkowany jest wyłącznie strefą klimatyczną. W Polsce, zgodnie z tą normą, tylko na okres zimowy (czyli od 1 listopada do 31 marca), przewidziano mieszankę A o wyższej zawartości propanu.

1) - Zimny silnik uruchamiamy na benzynie i dopiero jak temp. cieczy chłodzącej osiągnie około 30 stopni,to przełączamy na gaz.Silnik można uruchamiać od razu na gazie,pod warunkiem,że temp. cieczy chłodzącej ma te minimum 30 stopni.Postępując w ten sposób unikniesz szybkiego remontu reduktora.Jeżeli uruchamiasz zimny silnik na LPG i masz problemy z zasilaniem gazowym,to najprawdopodobniej to jest przyczyną.Dodatkowo,jeżeli uruchomisz zimny silnik na gazie i uda ci się jechać na tym zasilaniu,to wzrasta zużycie gazu,ponieważ gaz zamiast w postaci gazowej,do komory spalania trafia w postaci cieczy.Przy nowej instalacji lub po regeneracji parownika,silnik będzie pracował elegancko,ale w bardzo krótkim czasie spowoduje to awarię reduktora.Silnik będzie wtedy nierówno pracował,będzie się dusił i nie będzie miał mocy,a nawet może zgasnąć.Dodatkowo może dojść do zamrożenia reduktora,co spowoduje unieruchomienie silnika.Jeżeli masz problemy z zasilaniem gazowym,sprawdź to,co jest opisane poniżej,a następnie sprawdź reduktor.
2) Zanim napiszesz,zastanów się kiedy wymieniałeś świece zapłonowe(przy zasilaniu gazowym wymienia się je nieco wcześniej niż zaleca producent silnika zasilanego na benzynie)..
3) Sprawdź stan przewodów WN - na zasilaniu gazowym pracują one z dużo większym obciążeniem niż na benzynie
4) Sprawdź stan filtra powietrza - on ma również dużo ważniejsze znaczenie podczas jazdy na LPG niż na benzynie
5) Przypomnij sobie kiedy ostatnio byleś na przeglądzie instalacji gazowej i kiedy był wymieniany filterek gazu,czyszczony reduktor oraz sprawdzane ustawienia na komputerze.
6) Sprawdź jaki jest poziom płynu chłodzącego w zbiorniczku wyrównawczym - jest to bardzo ważny element,ponieważ właśnie w reduktorze dzięki ciepłemu płynowi chłodzącemu,gaz z postaci ciekłej(w takiej postaci LPG jest tankowany do samochodu) przechodzi ze stanu ciekłego w gazowy(z wyjątkiem instalacji V generacji).

I generacja
Do samochodów wyposażonych w gaźnik, wtrysk jednopunktowy lub wielopunktowy bez katalizatora
W tych systemach LPG w fazie ciekłej przechodzi ze zbiornika gazu poprzez wielozawór do reduktora-parownika (gdzie zostaje podgrzany przez wodzę pochodzącą z układu chodzenia) i przechodzi z fazy płynnej w fazę lotną i jest gotowy do zmieszania się z powietrzem. Dalej gaz dostaje się poprzez ręczny stałowartościowy regulator dawki gazu (register) do miksera. Powstała w mikserze mieszanka powietrzno-gazowa dostaje się do kolektora ssącego skąd poprzez zawory ssące dostaje się do cylindra. W układach I generacji nie możliwości dostosowania układu zasilania do aktualnego sposobu pracy silnika (wzbogacenie mieszanki przy przyspieszaniu, odcinanie dopływu gazu przy zwalnianiu itp.).
II Generacja
Do samochodów wyposażonych w jedno i wielopunktowy wtrysk benzyny z katalizatorem (i z sondą lambda)
W takich pojazdach nie wolno stosować systemów I generacji ponieważ grozi to uszkodzeniem katalizatora. Urządzenia te posiadają dodatkową elektronikę współpracującą z oryginalnymi czujnikami, które znajdują się na silniku. W tym układzie, podobnie jak w układach I generacji, gaz w fazie ciekłej dostaje się do reduktora-parownika, gdzie przechodzi w fazę lotną. Następnie gaz dostaje się poprzez regulator dawki gazu (attuator) do miksera. Sterowanie ilością podawanego gazu odbywa się za pomocą elektronicznego układu sterującego który decyduje o składzie mieszanki powietrzno-gazowej na podstawie odczytu oryginalnych czujników znajdujących się na silniku.
IV Generacja
Wtrysk sekwencyjny, do samochodów wyposażonych w wielopunktowy wtrysk benzyny z katalizatorem (i z sondą lambda oraz system diagnostyki pokładowej - EOBD lub OBDII)
Jest to bardzo nowoczesna konstrukcja, w której wyeliminowane zostały różnice w dynamice i mocy silnika zasilanego gazem i zasilanego benzyną. W układzie tego typu wtryskiwacz gazu działa bardzo podobnie do wtryskiwacza benzyny. Z reduktora-parownika gaz doprowadzony jest do wtryskiwaczy SGI zamontowanych na dolocie kolektora ssącego każdego cylindra. Komputer oblicza moment otwierania wtryskiwacza i czas trwania wtrysku dla każdego cylindra osobno. Dzięki temu niemal całkowicie wyeliminowana zostaje różnica w osiągach i dynamice silnika po przełączeniu zasilania na gaz, samochód uzyskuje znakomitą charakterystykę jezdną.
Systemy IV generacji dają następujące korzyści:brak odczuwalnej różnicy pomiędzy zasilaniem gazowym i benzynowym,pełną integracja z benzynowym systemem zasilania bez potrzeby stosowania emulatorów (sterowanie wtryskiwaczami gazowymi odbywa się na podstawie sygnałów sterujących wtryskiwaczami benzynowymi),nie ma ryzyka cofnięcia się płomienia w układzie dolotowym (możliwość bezpiecznego stosowania w samochodach wyposażonych w plastikowe kolektory ssące),niska emisja szkodliwych dla zdrowia składników spalin (bezproblemowe spełnienie wymagań norm Euro 3 i Euro 4),automatycznie przejście z zasilania benzynowego na gazowe (po osiągnięciu odpowiedniej temperatury silnika), oraz automatyczne przejście z zasilania gazowego na benzynowe po wyczerpaniu się gazu.

* powoduje spalenie całości paliwa a nie tylko 80%, więc nie ma czarnego dymu z rury wydechowej,
* oszczędności przynajmniej 30% (w przypadku niektórych samochodów nawet 50%) w kosztach użytkowania paliwa,
* wzrost mocy -- firma instalująca LPG do diesla stara się, by nie przekroczył 10% aby oszczędzić skrzynię biegów, ale na specjalne życzenie wzrost mocy może być większy,
* LPG oczyszcza silnik i przedłuża jego żywotność,
* nie ma konieczności skomplikowanej przebudowy silnika (montażu instalacji zapłonowej).
Więcej informacji w tym linki poniżej
===» https://audi80.pl/all-silnik-diesla-lpg-vt16855.htm

Zalety
- Instalacja LPG jest niskociśnieniowa, a więc zbiornik jest lekki.
- Sam silnik iskrowy, czterosuwowy nie wymaga specjalnych zabiegów aby przystosować się do pracy na LPG.
- LPG zawierając węglowodory o krótszym łańcuchu wydzielają mniej gazów cieplarnianych niż benzyna.
- LPG jest w Polsce dużo tańszy niż benzyna, stąd tak znaczne zainteresowanie w Polsce tym paliwem.
Wady
- zalecane jest (zwłaszcza zimą) uruchomienie silnika na benzynie,
- większa ilość pary wodnej sprzyja korozji układu wydechowego,
- butla ogranicza funkcjonalność samochodu,
- większe są koszty przeglądów i serwisowania,
- zbyt rzadkie korzystanie z układu zasilania benzyną powoduje awarie pompy paliwa,
- w instalacjach starszych (podciśnieniowych - I i II generacji) istniało ryzyko fali wstecznej w kanale ssącym, stąd konieczny metalowy kolektor dolotowy i układ zapobiegający uszkodzeniu obudowy filtru powietrza ("kominek"),
- wyższa temperatura spalania niż benzyny powoduje szybsze zużycie silnika - jeden z mocno rozpowszechnionych mitów na temat instalacji LPG, temperatura spalania w głównej mierze zależy od składu mieszanki (a więc prawidłowej regulacji instalacji LPG) a nie od zastosowanego paliwa
- nieprawidłowo skonfigurowana instalacja LPG może powodować uszkodzenia układu wydechowego (np. sondy lambda lub katalizatora).



Instalacja podciśnieniowa (I generacja) - od 1000 zł
Instalacja podciśnieniowa (II generacja) - od 1300 zł
Wtrysk sekwencyjny gazu (IV generacja, silnik 4-cyl.) - 2000-3200 zł
Wtrysk sekwencyjny gazu (IV generacja, silnik 4-cyl. turbo) - 3000-4000 zł
Wtrysk sekwencyjny gazu (IV generacja, silnik V6, V8) - 2800-5000 zł
Wtrysk gazu w fazie ciekłej (V generacja, silnik 4-cyl.) - od 5500 zł

http://www.instalacje-lpg.pl/kalkulator ... az-lpg.php
http://www.technikajazdy.info/techniczn ... tu-zakupu/
http://www.statoil.pl/statoil/index.jsp ... &layout=17
http://www.autocentrum.pl/go/147__kalkulator_LPG.html

http://www.centrum.audi80.pl/component/ ... lect/id,6/

http://archiwum.automotoserwis.com.pl/a ... /artyk.htm dzięki spaykee
http://www.autocentrum.pl/go/524__Oceny ... 1__29.html (opinie o LPG)

Jeżeli instalacja gazowa została skonfigurowana poprawnie (odpowiedni parownik, właściwie wtryskiwacze itp.), to zadaniem właściciela auta jest pamiętanie o regularnej wymianie filtra gazu i, w razie potrzeby, regulacji ustawienia instalacji . Wszelkie zaniedbanie w szybkim tempie doprowadzić mogą do uszkodzeń silnika.
-Dobry filtr
Szczególnie w instalacjach wtryskowych warto zainwestować w lepsze filtry gazu, o wyższej skuteczności wyłapywanie zanieczyszczeń
-Zanieczyszczenia gazu
Osadzają się wewnątrz przewodów i zaworków, zmieniając ich parametry przepływowe. Elementy te należy regularnie czyścić .
-Regeneracja wtryskiwaczy
Wtryskiwacz gazu z czasem ulega zużyciu. Co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów warto sprawdzić, czy nie kwalifikuje się do naprawy.
Dobór parownika
Zbyt mały parownik (reduktor) może powodować nawet zamrożenie i pękanie węży. Dlatego musi być dopasowany do mocy silnika.

I i II generacja
√ co 15 tys. km wymiana filtra fazy ciekłej
√ co 15 tys. km kontrola poprawności nastawów i ewentualnie regulacja
√ co 50-100 tys. km regeneracja lub wymiana reduktora, na jego trwałość niekorzystnie wpływa duży udział jazdy miejskiej oraz rozruch zimnego silnika na paliwie gazowym przy temperaturze otoczenia poniżej 10 °C.
IV generacja
√ co 10-15 tys. km wymiana filtra fazy ciekłej
√ co 15 tys. km kontrola poprawności nastawów i ewentualna regulacja z udziałem komputera
√ wymiana lub regeneracja wtryskiwaczy
√ regeneracja / wymiana reduktora co 100-150 tys. km, w zależności od sposobu eksploatacji

- LPG w silnikach turbo
Nie ma żadnych przeciwwskazań, jeżeli chodzi o montaż instalacji LPG w silnikach turbo, Tam jednak konieczne są odpowiednio skonfigurowane instalacje wtryskowe wysokiej klasy .
- "Strzał" gazu a przepływomierz
W samochodach z przepływomierzem powinien być zakładany wtrysk gazu.
- Regulacja instalacji wtrysku gazu
Nawet mając auto z wyrafinowaną instalacją wtrysku gazu, należy regularnie pojawiać się w warsztacie w celu sprawdzenia ustawienia układu. Poprawnie działająca instalacja nie powinna powodować absolutnie żadnych szarpnięć podczas jazdy. Każda nieprawidłowość jest sygnałem, że układ funkcjonuje niepoprawnie.

a) legalizacje zbiorników na gaz propan - butan oraz gaz ziemny "metan" (badania doraźne) w pojazdach samochodowych sprowadzanych z zagranicy (jest to bezwzględny wymóg, który umożliwia zalegalizowanie instalacji gazowej LPG i CNG, która jest zamontowana w sprowadzanym pojeździe)
b) przeprowadzanie badan okresowych zbiorników samochodowych na gaz LPG i CNG , zamontowanych wcześniej przez zakład posiadający homologacje.
c) demontaż i montaż butli w pojeździe wraz ze sprawdzeniem szczelności instalacji

1) Znak Homologacji
2) Data produkcji zbiornika
3) Numer seryjny zbiornika
4) Puste pole pozwalające na przedłużenie ważności zbiornika ( typ walcowy)

Pozdrawiam wujo1
