Sklep Ipart
części samochodowe
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[Ibiza 1,9d 1Y] Problem z grzaniem świec

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zgredek27
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 747
Rejestracja: 10 gru 2006, 17:32
Lokalizacja: Południe

[Ibiza 1,9d 1Y] Problem z grzaniem świec

Post autor: zgredek27 » 19 lis 2007, 17:42

Witajcie, stwierdziłem że upewnicie mnie w moich przypuszczeniach.

Sytuacja wygląda tak:

Od momentu zakupu auta kumpel zauważył iż kontrolka od grzania świec nie zawsze się zapala (świece nie grzeją się mimo iż autko stało np cała noc przy niskiej temperaturze). Po ponownym przekręceniu kluczyka w stacyjce już wszystko było OK. Dzisiaj zdarzyła się inna sytuacja, otóż świece zagrzały się normalnie..kontrolka zgasła i zapaliła się zaraz po uruchomieniu silnika i teraz już nie gaśnie w ogóle (tj przekręcam kluczyk, kontrolka zapala się i na włączonym silniku nie gaśnie). Czy to jakiś czujnik temperatury a konkretnie ten na króćcu węża górnego od chłodnicy (przy ostatniej świecy żarowej)?

Btw..sygnał ten podawany jest z czujnika tylko na kontrolkę czy też ten sam odpowiada za grzanie świec co by znaczyło że w tym momencie działają one cały czas po przekręceniu kluczyka?

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
czarekj
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 2768
Rejestracja: 15 sty 2007, 19:30
Lokalizacja: Warszawa/Zambrów

Post autor: czarekj » 19 lis 2007, 20:56

Sygnał z czujnika dochodzi bezpośrednio do przekaźnika, który wysterowuje lampkę sygnalizującą podgrzewanie świec. Nie ma bezpośredniego połączenia czujnik - lampka. Jeżeli coś jest nie tak z zapalaniem się lampki to przyczyna może tkwić zarówno w czujniku jak i przekaźniku.
W dobrych konstrukcyjnie przekaźnikach lampka żarzenia włącza się po pojawieniu się napięcia na przewodzie idącym bezpośrednio do świec żarowych. Moje obawy budzi fakt świecenia sie lampki w czasie pracy silnika - sprawdź, czy nie "kleją" się styki w przekaźniku, bo w takiej sytuacji świece długo nie pociągną.
Ostatnio zmieniony 20 lis 2007, 08:50 przez czarekj, łącznie zmieniany 2 razy.

WOJTEK26
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4041
Rejestracja: 01 lut 2007, 08:15
Lokalizacja: Jelenia G

Post autor: WOJTEK26 » 20 lis 2007, 08:18

Jeżeli zapaliła sie lampka od świec i cały czas świeci to albo przepaliły sie swiece żarowe lub nie masz świateł STOP. Jeżeli nie masz lampki CHECK to ta kontrolka równiez sygnalizuje usterke w silniku. Kiedys tez tak miałem i sie okazało że miałem wod w filtrze paliwa i po spuszczeniu jej lampka zgasła(m w filtrze jest czujnik). Posprawdzaj to i daj znać

Awatar użytkownika
czarekj
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 2768
Rejestracja: 15 sty 2007, 19:30
Lokalizacja: Warszawa/Zambrów

Post autor: czarekj » 20 lis 2007, 10:25

Wojtek26 masz rację, tylko zauważ, że kolega pyta o silnik 1Y, a tam z tego co się orientuję nie ma takich "wodotrysków " jak w 1Z. Chyba że wersja silnika 1Y w seacie różni się się od wykonania dla Audi, ale nie sądzę.

WOJTEK26
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4041
Rejestracja: 01 lut 2007, 08:15
Lokalizacja: Jelenia G

Post autor: WOJTEK26 » 20 lis 2007, 11:30

To wszystko zalezy który jest rok tej IBIZY

Awatar użytkownika
zgredek27
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 747
Rejestracja: 10 gru 2006, 17:32
Lokalizacja: Południe

Post autor: zgredek27 » 20 lis 2007, 12:47

1995, sorry zapomniałem :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki TD”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Pilarki akumulatorowe Stiga