Sklep Ipart
części samochodowe
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[B4 AAZ 1.9TD Avant'95 ] wymiana poduszek amort. przedniego

ODPOWIEDZ
ferrador
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 53
Rejestracja: 18 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Śląsk

[B4 AAZ 1.9TD Avant'95 ] wymiana poduszek amort. przedniego

Post autor: ferrador » 15 lip 2012, 20:33

Witam wszystkich.
Po dłuższej nieobecności postanowiłem zajrzeć do Was i poszukać czegoś na temat kolumny McPhersona, amortyzatorów i w ogóle przedniego zawieszenia. Nie ukrywam ze bardziej interesowało mnie jakieś fotostory, co jak, czym i za pomocą czego, aniżeli przechwalania/przekomarzanie co kto zrobił, co by chciał i jakiego koloru kleju do gwintu użył. mało istotne dane dla kogoś, kto wcześniej miał trzy razy 126p a do naprawy zawiedzenia wystarczyły 3 klucze młotek i lewarek. Może źle szukałem i nie znalazłem, ale postanowiłem pokrótce mój przebieg prac udokumentować, może komuś będzie łatwiej kiedyś.
1) Przygotować sobie narzędzia:


Obrazek

Fakt, niektórch nie używałem, ale trza plecy oszczędzać, żeby nie wstawać 37 razy;)

2) po zdjęciu koła, mamy taki widok:

Obrazek

3) Gdzieś na forum wyczytałem, że wygodniej jest (to prawda) odkręcić sobie łącznik stabilizatora. Niestety to bydle lubi się nie odkręcić do końca. więc w celu uniknięcia przekręcenia gałki "zaszpanowałem" sobie ją kluczem francuskim:

Obrazek

4) Odkręciłem górne mocowanie amortyzatora:

Obrazek

5) Odkręciłem nakrętkę tulejkową, do tego celu użyłem kombinerek typu szczypce z okrągłymi "szczękami" (nie ma ich na zdjęciu nr 1 :), pomysł ze szczypcami zrodził się spontanicznie):

Obrazek

5) Teraz akcja "parter", czyli ściągacze do sprężyn:

Obrazek

Ściągacze niefachowe, kupione w "koszach marketowych" za 19,99 PLN. Śruby za długie, w połowie skręcania zaczęły się opierać o blachę, więc musiałem wykręcić z powrotem i obciąć je o około 5-7 cm. (Piłki do metalu też nie ma na zdjęciu:) )

6) Potem amorek opada w dół, a my ściągamy poduchę.

7) Układ poduchy w stosunku do kielicha:

Obrazek

Po co to zdjęcie, bo mądry Piotruś obrócił sobie kielich i pchał gumę do środka. nie ukrywam PASOWAŁA. Nie mogłem tylko dojść do ładu, dlaczego po wkręceniu nakrętki tulejkowej nie miałem już gwintu, a przecież jeszcze około przynajmniej 4 cm powinno wystawać - dla głównej nakrętki. Walczyłem jak rekin, ale doszedłem, gdzie zrobiłem błąd. OBRÓCIŁEM nieświadomie kielich.

Przechodzimy do montażu!
8) Podparcie wahacza drugim lewarkiem żeby wpasować minimalnie nową gumę w otwór, a tym samym mieć łatwy dostęp do gwintu amorka od góry, wypchnięcie amorka do góry (ręcznie) i szybkie nakręcenie nakrętki tulejkowej, to kolejny krok.

9) Po dokręceniu nakrętki popuściłem trochę sprężyny, a na lewarku wepchnąłem nową poduszkę w "otwór".

10) Dociągnięcie nakrętki tulejkowej (nie polecam przecinaka) i upewnieniu się, że guma dobrze dolega:

Obrazek

...odkręciłem i zdjąłem całkiem ściągacze do sprężyn.

11) Jeszcze tylko górna nakrętka mocująca amortyzator, łącznik stabilizatora i po robocie.

A oto m.in. przyczyna stuków:

Obrazek

Dlaczego m.in.? Ano dlatego że przy okazji wymieniłem sworzeń kulisty i łączniki stabilizatora. Różnica w jeździe kolosalna, można spokojnie radia posłuchać, bo wcześniej to stukanie sprawiało, że nostalgiczne piosenki w radiu brzmiały jak niezła klubowa rąbanka.
Pozdrawiam "domowych" mechaników i życzę sukcesów w naprawach.

Awatar użytkownika
manfred19
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 1263
Rejestracja: 26 gru 2009, 15:57

Post autor: manfred19 » 15 lip 2012, 21:43

Bardzo fajne fotostory <ok> Mnie czeka wymiana przegubu zewnętrznego więc też zmontuję coś podobnego ;-)

Awatar użytkownika
ignac112
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 740
Rejestracja: 30 cze 2012, 18:40
Lokalizacja: Mrągowo, Warm-Maz.
Kontakt:

Post autor: ignac112 » 16 lip 2012, 17:12

A wiecie Panowie, że łącznik stabilizatora w audicach zazwyczaj ma takie wycięcia na klucz 16/17 by sobie przytrzymać go gdy się obraca podczas odkręcania? Czasem go guma zasłoni, ale jak się cofnie gumę to elegancko widać :-P

ferrador
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 53
Rejestracja: 18 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ferrador » 16 lip 2012, 18:11

ignac112 pisze:A wiecie Panowie, że łącznik stabilizatora w audicach zazwyczaj ma takie wycięcia na klucz 16/17 by sobie przytrzymać go gdy się obraca podczas odkręcania? Czasem go guma zasłoni, ale jak się cofnie gumę to elegancko widać :-P
szukałem, ale nie widziałem, może przez to, że mialem najtańsze zamienniki? Albo po prostu źle patrzałem? Aczkolwiek, dzieki za info, następne będę staranniej oglądał. <ok>

Awatar użytkownika
ignac112
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 740
Rejestracja: 30 cze 2012, 18:40
Lokalizacja: Mrągowo, Warm-Maz.
Kontakt:

Post autor: ignac112 » 16 lip 2012, 19:30

ferrador pisze:
ignac112 pisze:A wiecie Panowie, że łącznik stabilizatora w audicach zazwyczaj ma takie wycięcia na klucz 16/17 by sobie przytrzymać go gdy się obraca podczas odkręcania? Czasem go guma zasłoni, ale jak się cofnie gumę to elegancko widać :-P
szukałem, ale nie widziałem, może przez to, że mialem najtańsze zamienniki? Albo po prostu źle patrzałem? Aczkolwiek, dzieki za info, następne będę staranniej oglądał. <ok>
Hehe ja też miałem ten problem, tęgo rozkminiałem temat, wcięcia są naprawdę niewidoczne, są tylko 2 czyli tak na czuja ciężko trafić.

Awatar użytkownika
manfred19
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 1263
Rejestracja: 26 gru 2009, 15:57

Post autor: manfred19 » 16 lip 2012, 21:38

Jeśli jest gniazdo na imbusa to nie ma nacięć po bokach, a jak są nacięcia po bokach na klucz płaski to nie ma gniazda na imbus. Z innymi rozwiązaniami jeszcze się nie spotkałem ;-)

ferrador
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 53
Rejestracja: 18 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ferrador » 22 lip 2012, 15:42

manfred19 pisze:Jeśli jest gniazdo na imbusa to nie ma nacięć po bokach, a jak są nacięcia po bokach na klucz płaski to nie ma gniazda na imbus. Z innymi rozwiązaniami jeszcze się nie spotkałem ;-)
Masz rację kolego, ostatnio je zmieniałem (dodatkowo) i faktycznie były wpusty na imbus. Ich "stan techniczny" i przydatność pominę w wypowiedzi, ale nowe Lemfordery, które założyłem, miały nacięcia z tyłu na na klucz &#216;17.

Rezultat prac?
zmienione sworznie kuliste, gumy McPhersona i łączniki stabilizatora + zbiezność.
Nareszcie radość z jazdy!

Awatar użytkownika
manfred19
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 1263
Rejestracja: 26 gru 2009, 15:57

Post autor: manfred19 » 22 lip 2012, 23:28

Aktualizuję bazę doświadczeń ;-) Wczoraj wymienialiśmy u brata w aucie łączniki i miały gniazdo na imbus i nacięcia na płaski klucz czyli tzw. full opcja :-)

Awatar użytkownika
trepek
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 5446
Rejestracja: 23 wrz 2008, 21:16
Imię: Grzegorz
Model: Inny
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.6 ABC+lpg
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: trepek » 22 lip 2012, 23:45

manfred19 pisze:Aktualizuję bazę doświadczeń ;-) Wczoraj wymienialiśmy u brata w aucie łączniki i miały gniazdo na imbus i nacięcia na płaski klucz czyli tzw. full opcja :-)
U mnie też takie są, od NK.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Amortyzatory i sprężyny”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Pilarki akumulatorowe Stiga