KLAKSON pisze:A co do diod smd, nie uzyskasz takiego efektu jak na fotce od Łukasza niestety
Ale uzyskam coś w podobie
KLAKSON pisze:ściągasz wskazówkę bierzesz papier ścierny jak najdrobniejszy i ścierasz tą warstwę "różową" i wtedy możesz działać już coś z kolorem
Jak ją ściągnac żeby nie połamac. No i gdzie jest ten filtr ?? Bo z tego co czytam to w moim mniemaniu znajduje się on z przodu... Czyli tarcze zegarów też musze zdejmowac ??
Ja jak zdejmowałem wskazówki to przekręcałem je delikatnie w lewo i ciągnąć trzeba do góry, ale uważaj na wskazówki od wskaźnika temp i poziomu paliwa bo tamtych się nie obraca, one są tylko w jednej pozycji... pozostaje więc pociągnąć do góry.
Filtr masz na tarczy od spodu tarcza trzyma się na dwóch śrubeczkach (licznik, obrotek). Natomiast wskaźnik temp i paliwa jest nałożona tarczka i zgrzany plastikowy kołeczek na górze i na dole...
Ale uważaj bo zegary UN4 po zdjęciu wskazówki mogą przestać działać niestety, a raczej bardzo możliwe że przestaną. VDO jest wytrzymalsze na zabieg pt. zdejmowanie wskazówki :mrgreen:
A czy uzyskasz podobny efekt do tego co zapodałem pikczersa to nie wiem :roll:
Jak zdejmiesz tarcze to zrozumiesz ponieważ, ten czerwony filtr nie jest rozmieszczony równomiernie. W niektórych miejscach na tarczy jest go więcej i dzięki temu mamy równomiernie podświetlane cyferblaty
No chyba, że pójdziesz w ślady kolegi nie pamiętam tylko którego i upchasz pod tarcze 40 ledów :mrgreen:
Aha myślę, że to Ci na bank rozwieje wszystkie wątpliwości :mrgreen:
Diody SMD czy nie, wszystkie nadal świecą punktowo. Najlepszy sposób na idealnie równomierne podświetlanie to indiglo. W Momanie można kupić folię bez nadruku, dociętą pod dany licznik. Wystarczy usunąć filtry koloryzujące z oryginalnych zegarów i wsadzić folię pod nie.
Oczywiście najlepiej kupić folię w kolorze białym.
Ok liczniki już w domu. Teraz papierek ścierny i jazda.
PS: Wiem że do zegarów to trzeba żarówki R5 a do pokręteł i przycisków na konsoli to jakie ?? W5W czy jakieś inne ??
Olszak, z tymi diodami, to Twój licznik nie będzie nawet w połowie tak wyglądać, jak te zegary ze zdjęcia wstawionego wcześniej . Takie diody miałem w Seacie i jest to tragiczne rozwiązanie. No, ale to Twój samochód, więc i tak zrobisz jak zechcesz.
Witam
Do starcia farby filtra z zegarów nie trzeba papieru ściernego. Wystarczy zmywacz do paznokci i patyczki do czyszczenia uszu . Wtedy nie trzeba także odkręcać tarcz i ściągać wskazówek bo wszędzie dojdziemy patyczkiem z odrobiną wysiłku.
Co do podświetlania na LED to oczywiście że da się to zrobić równomiernie ale:
Jeśli diody mają być tylko w oryginalnych miejscach żarówek do z kilku diod SMD należy zrobić coś a'la żarówka, tak aby świeciły we wszystkich kierunkach. np 3-4 diody smd dookoła i jedna na górze (trochę roboty z tym jest)
Drugi sposób to rozmieszczenie diod (koniecznie spiłowany max łepek) w równych odstępach jak najdalej tarcz, najlepiej na tylnej ściance licznika. Np na sam prędkościomierz jakieś 8-10 diod.
Najlepiej użyć diod SMD z racji tego że mają standardowo większy kont świecenia nić diody przewlekane (z soczewką)
Wg wspomnianych wyżej sposobów robiłem swojego czasu podświetlanie w Hondzie Civic i Rover 200, w wersji czerwonej i niebieskiej, przy dobrym rozplanowaniu diod nie ma mowy o nierównomiernym podświetlaniu.
Tak, musisz zeszlifować całą soczewkę, zatrzymaj się jakiś 1mm od metalowej części wewnątrz diody (nie możesz za mocno bo uszkodzisz) Uzyskasz kąt jakieś 140- 160*
Olszak, tylko jakbyś robił podświetlanie montując diody SMD w środku zamiast w miejscu na żarówki, to pamiętaj, że nie wystarczy podłączyć kilku diod szeregowo, żeby móc jest podłączyć bezpośrednio pod 12v. Spowoduje to zbyt duży przepływ prądu i diody szybko padną i możesz sobie przy okazji coś zjarać (może np bezpiecznik padać co jakiś czas). Do każdego układu diod należy podłączyć szeregowo opornik, który pełni funkcję ogranicznika prądu (diody mają bardzo mały opór, przez co prąd przez nie płynący ma duże natężenie).
Oczywiście takie diody jak te na aukcji są już wyposażone w odpowiednie oporniki. Gdybyś się jednak zdecydował na całkowicie customowe podświetlanie, to znając parametry pojedynczej diody możesz skorzystać z tego kalkulatora:
Taką taśmę można ciąć co 5cm (pasek 5cm zawiera 3 diody SMD + kontakty na końcach). Każdy odcinek taśmy oddzielnie jest zasilany z 12v i zawiera już odpowiedni rezystor SMD. Wszystkie odcinki 5cm w taśmie są połączone równolegle ze sobą.