Sklep Ipart
części samochodowe
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[80 B4] Dziwny problem z kierunkowskazem (nie działa w LEWO)

ODPOWIEDZ
TheDoman
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 35
Rejestracja: 27 lut 2016, 22:48

[80 B4] Dziwny problem z kierunkowskazem (nie działa w LEWO)

Post autor: TheDoman » 06 lip 2020, 16:57

Cześć!

dziwny problem pojawił się kilka dni temu. Działa prawy kierunkowskaz i wszystkie awaryjne też (żarówki są OK), nie działa LEWY kierunkowskaz; tj. przełącznik wajchy działa - jak dam wajchę na kierunek w LEWO to słychać albo szybkie cykanie (jak przy normalnym kierunku, tyle że bardzo szybko) albo po prostu głośne brzęczenie. Co ciekawe te brzęczenie dobiega z dziwnego dla mnie miejsca... zaznaczone na czerwono:
blink.png
Ktoś coś wie i pomoże? :-)

PS: zakładam że przekaźnik, ale jakoś nie mogę znaleźć gdzie powinien się znajdować

Pozdrawiam, Mariusz.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Pieterb
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 11726
Rejestracja: 02 sty 2009, 17:59
Imię: Piotr
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.0 ABK+lpg
Lokalizacja: Zamość

Re: [80 B4] Dziwny problem z kierunkowskazem (nie działa w LEWO)

Post autor: Pieterb » 06 lip 2020, 17:33

TheDoman pisze:
06 lip 2020, 16:57
ciekawe te brzęczenie dobiega z dziwnego dla mnie miejsca... zaznaczone na czerwono:

Ktoś coś wie i pomoże? :-)

PS: zakładam że przekaźnik, ale jakoś nie mogę znaleźć gdzie powinien się znajdować
A co tam takiego dziwnego jest? tam pod deską jest właśnie przerywacz.
WRC is for boys.
Group B was for men.

maciek889
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4640
Rejestracja: 30 wrz 2009, 19:10
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.3 NG
Lokalizacja: Wchsut.

Re: [80 B4] Dziwny problem z kierunkowskazem (nie działa w LEWO)

Post autor: maciek889 » 06 lip 2020, 17:37

Jak brzęczy tylko w jedną stronę to najpewniej nie łączy włącznik kierunkowskazów.
Gdybym miał więcej pieniędzy to nie jeździłbym bym Audi 80... Wtedy byłoby mnie stać na zakup jeszcze starszego auta.

Kiedy gaz zniszczy mój silnik bo zeswapował bym coś. 250 tys. km na gazie nie robi na nim wrażenia.

TheDoman
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 35
Rejestracja: 27 lut 2016, 22:48

Re: [80 B4] Dziwny problem z kierunkowskazem (nie działa w LEWO)

Post autor: TheDoman » 06 lip 2020, 17:46

Pieterb pisze:
06 lip 2020, 17:33
TheDoman pisze:
06 lip 2020, 16:57
ciekawe te brzęczenie dobiega z dziwnego dla mnie miejsca... zaznaczone na czerwono:

Ktoś coś wie i pomoże? :-)

PS: zakładam że przekaźnik, ale jakoś nie mogę znaleźć gdzie powinien się znajdować
A co tam takiego dziwnego jest? tam pod deską jest właśnie przerywacz.
Lokalizacja jest dla mnie co najmniej dziwna (nie mogę znaleźć żadnego foto)... ale mniejsza o to. Trzeba tą dolną półkę rozmontować by się tam dostać, tak? Możesz podesłać jakiś link do zamiennika?

Pozdr, Mariusz.

Roman_S
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 1582
Rejestracja: 23 cze 2013, 15:47
Imię: Rafał

Re: [80 B4] Dziwny problem z kierunkowskazem (nie działa w LEWO)

Post autor: Roman_S » 06 lip 2020, 18:16

Trzeba zdjąć tą półeczkę pod kierownicą, jest na 5 albo 6 śrubek nr8.

maciek889
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4640
Rejestracja: 30 wrz 2009, 19:10
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.3 NG
Lokalizacja: Wchsut.

Re: [80 B4] Dziwny problem z kierunkowskazem (nie działa w LEWO)

Post autor: maciek889 » 06 lip 2020, 18:56

Jak już wyjmiesz ten przerywacz kierunków to połącz kabelkiem w jego podstawce miejsca gdzie wchodziły piny 49 i 49A. Wtedy kierunkowskazy po włączeniu powinny się świecić ciągłym światłem. Ale założę się że dalej będzie problem z lewą stroną.
Gdybym miał więcej pieniędzy to nie jeździłbym bym Audi 80... Wtedy byłoby mnie stać na zakup jeszcze starszego auta.

Kiedy gaz zniszczy mój silnik bo zeswapował bym coś. 250 tys. km na gazie nie robi na nim wrażenia.

TheDoman
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 35
Rejestracja: 27 lut 2016, 22:48

Re: [80 B4] Dziwny problem z kierunkowskazem (nie działa w LEWO)

Post autor: TheDoman » 06 lip 2020, 19:56

maciek889 pisze:
06 lip 2020, 18:56
Jak już wyjmiesz ten przerywacz kierunków to połącz kabelkiem w jego podstawce miejsca gdzie wchodziły piny 49 i 49A. Wtedy kierunkowskazy po włączeniu powinny się świecić ciągłym światłem. Ale założę się że dalej będzie problem z lewą stroną.
Dlaczego tak zakładasz, skoro słychać nieprawidłową pracę przekaźnika po włączeniu kier. w lewo?

maciek889
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4640
Rejestracja: 30 wrz 2009, 19:10
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.3 NG
Lokalizacja: Wchsut.

Re: [80 B4] Dziwny problem z kierunkowskazem (nie działa w LEWO)

Post autor: maciek889 » 06 lip 2020, 21:42

Bo ten przekaźnik nie posiada czegoś takiego jak wyjście na kierunkowskaz w lewo czy osobno na prawo. Po prostu dostaje zasilanie po zapłonie jego jedno wyjście idzie do manetki gdzie dopiero kierowca przełącznikiem kierunkowskazów wybiera czy ma być połączony z lewą czy prawą stroną.
Gdybym miał więcej pieniędzy to nie jeździłbym bym Audi 80... Wtedy byłoby mnie stać na zakup jeszcze starszego auta.

Kiedy gaz zniszczy mój silnik bo zeswapował bym coś. 250 tys. km na gazie nie robi na nim wrażenia.

TheDoman
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 35
Rejestracja: 27 lut 2016, 22:48

Re: [80 B4] Dziwny problem z kierunkowskazem (nie działa w LEWO)

Post autor: TheDoman » 06 lip 2020, 22:04

maciek889 pisze:
06 lip 2020, 21:42
Bo ten przekaźnik nie posiada czegoś takiego jak wyjście na kierunkowskaz w lewo czy osobno na prawo. Po prostu dostaje zasilanie po zapłonie jego jedno wyjście idzie do manetki gdzie dopiero kierowca przełącznikiem kierunkowskazów wybiera czy ma być połączony z lewą czy prawą stroną.
Czyli... czy dobrze rozumiem; przekaźnik jest jeden i ten sam dla lewa/prawa i co ważniejsze - ma tylko jedno wyjście które jest rozdzielane lewa/prawa przez manetkę?

Jeśli tak to ewidentnie walnięta jest manetka czyli... tzw. przełącznik zespolony. Da się to naprawić? Ktoś rozbierał?
No i... jak to wyciągnąć (Audi bez poduszki, więc da się kiere zdjąć bez problemu) ?

Pozdr, Mariusz.

Awatar użytkownika
dzikx
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 1026
Rejestracja: 24 lis 2011, 21:49
Imię: Jurek
Model: Audi 90 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 1.6 ADA+lpg
Lokalizacja: pomorze

Re: [80 B4] Dziwny problem z kierunkowskazem (nie działa w LEWO)

Post autor: dzikx » 06 lip 2020, 22:19

Tak jest jeden na wszystko. Ma plus i minus jako zasilanie i wyjście przerywanego impulsu który rozdziela manetka albo łączy włącznik awaryjnych

Dodano po 7 minutach 30 sekundach:
Idzie rozebrać jak jest się cierpliwym ale zrób test czy po łączeniu pinów problem występuje dalej i wtedy nic nie ryzykujesz rozbierając bo popsutego nie popsujesz 😏
A tak wyciągasz środek kierownicy odkrecasz śrubę ( klucz 24 ) możesz mazakiem zaznaczyć położenie kiery na frezie. Ściągasz kierownicę czasami trzeba puknąć ręką Potem odkrecasz plastik dwie śrubki krzyżak ( w zależności czy Ori ) zchodzi górna część plastiku a w dolnym jest otwór przez który widać obejmę manetek na imbus chyba 4 odkrecasz i plastik Dolny zchodzi z manetką. A trzymają ją kostki elektryczne.

TheDoman
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 35
Rejestracja: 27 lut 2016, 22:48

Re: [80 B4] Dziwny problem z kierunkowskazem (nie działa w LEWO)

Post autor: TheDoman » 06 lip 2020, 22:28

dzikx pisze:
06 lip 2020, 22:19
Tak jest jeden na wszystko. Ma plus i minus jako zasilanie i wyjście przerywanego impulsu który rozdziela manetka albo łączy włącznik awaryjnych
Ok, dzięki Panowie! Wygląda na to że wszystko jasne.

Znalazłem na jutubie filmik jak zdemontować przełącznik zespolony, więc... jutro zaleje WD40, a jak nie pomoże to rozbieram. Dam znać jak poszło i czy samochód nie poszedł z dymem ;-)

Pozdr, Mariusz.

TheDoman
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 35
Rejestracja: 27 lut 2016, 22:48

Re: [80 B4] Dziwny problem z kierunkowskazem (nie działa w LEWO)

Post autor: TheDoman » 07 lip 2020, 10:01

Update;

dobra diagnoza nie jest zła :-)

Po WD40 zaaplikowanym w lewe i prawe manetki oraz znacznym poruszaniu owych... oraz po wypuszczeniu pewnej ilości dymu... LEWY kierunek zaczął przeważnie działać. Wygląda jednak na to że bez rozbiórki się nie obędzie...

Awatar użytkownika
Krzysiek 84
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 5438
Rejestracja: 03 cze 2010, 23:36
Imię: Krzysiek
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 1.9 1Z
Lokalizacja: Olecko

Re: [80 B4] Dziwny problem z kierunkowskazem (nie działa w LEWO)

Post autor: Krzysiek 84 » 07 lip 2020, 11:03

Nie używamy WD-40 , tylko są do tego specjalne środki , typu : kontakt spray.

Rozbierzesz pająka , to przemyj to zmywaczem do hamulców czy IPA w sprayu , żeby pozbyć się tego WD.

TheDoman
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 35
Rejestracja: 27 lut 2016, 22:48

Re: [80 B4] Dziwny problem z kierunkowskazem (nie działa w LEWO)

Post autor: TheDoman » 08 gru 2020, 15:47

Krzysiek 84 pisze:
07 lip 2020, 11:03
Nie używamy WD-40 , tylko są do tego specjalne środki , typu : kontakt spray.
Używamy, używamy ;-)

Jak już WD40 swoje zrobił i minęło trochę czasu to zaaplikowałem sporo kontakt'a. Jest dobrze do dzisiaj... choć geneza problemu jest inna niż zakładałem; uszkodzona jest PRAWA manetka od wycieraczek i to ona powodowała problemy z LEWĄ manetką od kierunkowskazów (która to swoją drogą miała problemy LEWYM kierunkiem) - nie wiem jak ale jakoś są połączone. Morał z tego taki by przeczyścić wszystkie manetki na raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Pilarki akumulatorowe Stiga