Sklep Ipart
części samochodowe
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[B4 2.0E] Odgłos ocierającej sprężyny przy operowaniu sprzęgłem, lekko odczuwalny na nodze

Wszystkie sprawy związane z przekładniami, dyframi i skrzyniami biegów.
ODPOWIEDZ
h/k
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 1038
Rejestracja: 21 sie 2017, 22:04
Imię: Łukasz
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0 ABK+lpg
Lokalizacja: Rumia

[B4 2.0E] Odgłos ocierającej sprężyny przy operowaniu sprzęgłem, lekko odczuwalny na nodze

Post autor: h/k » 03 wrz 2021, 08:02

Witam
Od jakiegoś czasu zauważyłem, że przy ruchu nogą na sprzęgle pojawia się odgłos jakby ocierającej, przeskakującej lekko sprężyny i czuć to delikatnie na nodze.
Wczoraj zdjąłem półkę kierowcy i nasmarowałem białym smarem wszystkie elementy ruchome wchodzące w skład układu wyłączania sprzęgła - wszelkie sworznie, tulejki itp. łącznie z popychaczem pompy pod gumową osłoną, przy czym śladu wycieku płynu brak. Niestety efektów również na razie nie widać chyba, że trochę pojeżdżę i smar zacznie penetrować miejsca. Zastanawiam się czy to jednak nie jest ostrzeżenie przed awarią i już nie szykować się na zestaw naprawczy łącznie z szukaniem odpowiedniej sprężyny. Autem nadal może mi się zdarzyć robić trasy po 600 km lub więcej. Obecnie jeździ czasem sporo w korkach, co niestety nie wpływa dobrze na trwałość układu.

Czy ktoś się spotkał z takim problemem?
Był - wierny Golf III 1.8 AAM 1991 "Łaciatek"
Jest - równie wierna 80 B4 2.0 ABK 1993 "kombi-limuzyna"

Szanuj swoją Osiemdziesiątkę - ich już nie przybędzie...

Awatar użytkownika
xRead
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 375
Rejestracja: 22 cze 2016, 11:32
Imię: Dawid
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.0 ABK
Lokalizacja: Legnica

Re: [B4 2.0E] Odgłos ocierającej sprężyny przy operowaniu sprzęgłem, lekko odczuwalny na nodze

Post autor: xRead » 03 wrz 2021, 10:24

Mam tak samo szczególnie w gorące dni. Tam chyba sprężyna przy pedale tak to powoduje, kiedyś zaglądałem.. Przy puszczaniu sprzęgła przy końcu takie klik robi

Audi 80 2.0E ABK 1992r by xRead

Regulacja zapłonu w ABK i nie tylko :) Kontakt PW

Sando
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 314
Rejestracja: 08 paź 2015, 10:59
Imię: Jac
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 1.9 1Z
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: [B4 2.0E] Odgłos ocierającej sprężyny przy operowaniu sprzęgłem, lekko odczuwalny na nodze

Post autor: Sando » 06 wrz 2021, 20:26

Miałem podobny objaw w A6 C4. Lekkie skrzypienie pojawiało się od czasu do czasu, aż pewnego dnia przy powrocie z trasy 300 km przy kolejnym wciśnięciu sprzęgła pękła śruba regulacyjna. Dobrze, że do szwagra miałem około 20 km...
B2 CY
B4 1Z
Dużo literatury motoryzacyjnej:
http://chomikuj.pl/chomikos21

h/k
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 1038
Rejestracja: 21 sie 2017, 22:04
Imię: Łukasz
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0 ABK+lpg
Lokalizacja: Rumia

Re: [B4 2.0E] Odgłos ocierającej sprężyny przy operowaniu sprzęgłem, lekko odczuwalny na nodze

Post autor: h/k » 07 wrz 2021, 06:55

Tatko mechanik twierdzi z kolei, że to może być ten "wspomagacz" pomiędzy grodzią a pedałem. Fajnie jakbyś coś więcej powiedział która to dokładnie śruba, bym wiedział gdzie za jednym razem szukać przede wszystkim najpierw tam, gdzie najbardziej prawdopodobne.

Ogólnie sprzęgło było robione ponad 2 lata temu, a z gładką pracą przejechałem lekko z 50 tys. km i dopiero od ok. 1000 km zauważyłem to.
Dźwięk można porównać do stopniowego rozsiadywania się na starym sprężynowym materacu.
Był - wierny Golf III 1.8 AAM 1991 "Łaciatek"
Jest - równie wierna 80 B4 2.0 ABK 1993 "kombi-limuzyna"

Szanuj swoją Osiemdziesiątkę - ich już nie przybędzie...

Sando
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 314
Rejestracja: 08 paź 2015, 10:59
Imię: Jac
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 1.9 1Z
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: [B4 2.0E] Odgłos ocierającej sprężyny przy operowaniu sprzęgłem, lekko odczuwalny na nodze

Post autor: Sando » 09 wrz 2021, 23:40

W A6 C4 pękło przy widełkach i trzpieniu pompy sprzęgła
Obrazek

W Audi 80 jest podobnie, ale trochę inaczej
Obrazek
B2 CY
B4 1Z
Dużo literatury motoryzacyjnej:
http://chomikuj.pl/chomikos21

h/k
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 1038
Rejestracja: 21 sie 2017, 22:04
Imię: Łukasz
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0 ABK+lpg
Lokalizacja: Rumia

Re: [B4 2.0E] Odgłos ocierającej sprężyny przy operowaniu sprzęgłem, lekko odczuwalny na nodze

Post autor: h/k » 10 wrz 2021, 13:58

To już wiem gdzie szukać. Rozbieram cały zespół pedału sprzęgła i badam temat.
Dzięki wielkie!
Był - wierny Golf III 1.8 AAM 1991 "Łaciatek"
Jest - równie wierna 80 B4 2.0 ABK 1993 "kombi-limuzyna"

Szanuj swoją Osiemdziesiątkę - ich już nie przybędzie...

h/k
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 1038
Rejestracja: 21 sie 2017, 22:04
Imię: Łukasz
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0 ABK+lpg
Lokalizacja: Rumia

Re: [B4 2.0E] Odgłos ocierającej sprężyny przy operowaniu sprzęgłem, lekko odczuwalny na nodze

Post autor: h/k » 04 paź 2021, 07:14

Witam. Autko póki co jeździ, na razie nie miałem zbytnio czasu się za to wziąć. Ja chyba jeszcze spróbuję zajrzeć co się dzieje z wysprzęglikiem. Po wczorajszym podróżowaniu po całym Trójmieście zauważyłem, że w międzyczasie dłuższy postój skutkował małym kłopotem z odskoczeniem pedału sprzęgła do końca, jakby coś przycinało. Na razie sprawdzę poziom płynu hamulcowego i ślady wycieków, a potem jak znajdę trochę więcej czasu to przyglądnę się wysprzęglikowi, a dokładnie tym powierzchniom roboczym. Rozkręce również i sprawdzę to o czym pisałeś wyżej w kontekście C4.
Był - wierny Golf III 1.8 AAM 1991 "Łaciatek"
Jest - równie wierna 80 B4 2.0 ABK 1993 "kombi-limuzyna"

Szanuj swoją Osiemdziesiątkę - ich już nie przybędzie...

h/k
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 1038
Rejestracja: 21 sie 2017, 22:04
Imię: Łukasz
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0 ABK+lpg
Lokalizacja: Rumia

Re: [B4 2.0E] Odgłos ocierającej sprężyny przy operowaniu sprzęgłem, lekko odczuwalny na nodze

Post autor: h/k » 23 lis 2021, 07:15

Wczoraj robiąc kompleksowo przygotowywanie auta na zimę zająłem się niniejszą przypadłością. Wyciągnąłem wysprzęglik, wszystko nasmarowałem - styk popychacza z łapą na smar grafitowy, wszystko pod osłoną smarem białym i złożyłem (swoją drogą przy nie ruszaniu hydrauliki trochę ciężka sprawa). Sprzęgło chodzi zauważalnie lżej, ale to lekkie przycieranie sprężyny jest nadal i przy wkładaniu siłownika również to odczuwałem i słyszałem, więc wina leży widocznie w nim.
Na razie chyba pozostaje jeździć... waham się czy za jakiś rozbierać go i regenerować albo łatwiej - kupić nowy.
W obrębie pedałów nic nie ruszałem poza wcześniejszym smarowaniem, dostęp kiepski, ale raczej nic tam się nie sypie - po złożeniu czasem pedał sprzęgła odskakiwał z lekkim opóźnieniem i nic tam nie sprawiało wrażenia rozsypywania się.
Czy z tak pracującym sprzęgłem można nadal jeździć bez większych obaw? Wycieków w układzie brak, a sprzęgło bardzo ładnie działa, do tego komplet tarcza i docisk wymieniane były dość niedawno na Sachsa.
Był - wierny Golf III 1.8 AAM 1991 "Łaciatek"
Jest - równie wierna 80 B4 2.0 ABK 1993 "kombi-limuzyna"

Szanuj swoją Osiemdziesiątkę - ich już nie przybędzie...

Awatar użytkownika
Jarewa
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 8384
Rejestracja: 01 kwie 2010, 21:24
Imię: Jarek
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.0 ABT
Lokalizacja: Głogów

Re: [B4 2.0E] Odgłos ocierającej sprężyny przy operowaniu sprzęgłem, lekko odczuwalny na nodze

Post autor: Jarewa » 23 lis 2021, 08:34

Często skrzypi jak łapa sprzęgła pęknięta...

h/k
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 1038
Rejestracja: 21 sie 2017, 22:04
Imię: Łukasz
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0 ABK+lpg
Lokalizacja: Rumia

Re: [B4 2.0E] Odgłos ocierającej sprężyny przy operowaniu sprzęgłem, lekko odczuwalny na nodze

Post autor: h/k » 23 lis 2021, 08:55

Po wyjęciu skrzyni nie wyglądało by coś było pęknięte. To tarcie sprężyny czuć było wyraźnie na siłowniku.
Był - wierny Golf III 1.8 AAM 1991 "Łaciatek"
Jest - równie wierna 80 B4 2.0 ABK 1993 "kombi-limuzyna"

Szanuj swoją Osiemdziesiątkę - ich już nie przybędzie...

h/k
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 1038
Rejestracja: 21 sie 2017, 22:04
Imię: Łukasz
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0 ABK+lpg
Lokalizacja: Rumia

Re: [B4 2.0E] Odgłos ocierającej sprężyny przy operowaniu sprzęgłem, lekko odczuwalny na nodze

Post autor: h/k » 16 lip 2022, 09:15

W okolicach jesieni czy wiosny przesmarowałem elementy w siłowniku i pompie białym smarem - również pod osłonami, wszędzie gdzie dałem radę wejść bez rozbiórki, wyjąłem też siłownik ze skrzyni bez rozłączania go. Przy okazji wspomnę, że montaż z powrotem był bardzo problematyczny, ale po ok. 1,5 godziny się udało go wcisnąć.
Długo nie było poprawy aż do pierwszych większych upałów w czerwcu i od tej pory wszystko pracuje płynnie jak wcześniej.
Był - wierny Golf III 1.8 AAM 1991 "Łaciatek"
Jest - równie wierna 80 B4 2.0 ABK 1993 "kombi-limuzyna"

Szanuj swoją Osiemdziesiątkę - ich już nie przybędzie...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przekładnie i skrzynie biegów”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Pilarki akumulatorowe Stiga