Sklep Ipart
części samochodowe
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Audi 80 B4 2.0E ABK 95r.

Wszystko co tyczy się silników rzędowych czterocylindrowych.
Czarek890
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4
Rejestracja: 01 gru 2023, 18:08
Imię: Czarek
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.0 ABK+lpg

Audi 80 B4 2.0E ABK 95r.

Post autor: Czarek890 » 07 gru 2023, 16:23

Hej, mam problem z moim Audi 80 2.0 ABK (z gazem- akurat nie ma tutaj wpływu)
Auto jest po remoncie bo uszczelka pod głowicą poszła się .....
Poza rozbieraniem i szlifowaniem głowicy wszystko robiłem sam i tak jestem laikiem.
Silnik nawet odpala o dziwo :P jednak sytuacja jest nieciekawa:
Napiszę najpierw co mamy nowe - 1 przewód do chłodnicy oraz przewody do świec, świecę i palec oraz kabel od zapłonu (ten środkowy od kopułki), rozrząd (wiadomo), pompa wody - cała, różnego rodzaju śrubki, szpilki do głowicy, uszczelki do głowicy oraz klawiatury, uszczelka do kolektora wydechowego oraz ssącego (to chyba wszystko oraz płyny których nie będę wypisywał)
Co się dzieje z autem: Auto ładnie odpala, nie przerzuca na gaz, gaśnie po kilku minutach (tutaj gaśnięcie wygląda tak że silnikowi spadają obroty i próbuje sobie dodać sam obrotów jednak czasami nie zgaśnie i podskoczą obroty a czasami zgaśnie - z reguły gaśnie, tak jakby paliwa nie dostawał czy podobny objaw - jednak jak trzymamy wyższe obroty silnik nie gaśnie wcale), dosyć wysokie obroty na biegu jałowym 1400-1600 na zimnym a jak się zagrzeje (jakieś 20 min pracy) to z 1200-1300, gaz wolno reaguje, silnik jest głośny, nie telepie silnikiem, chodzi w miarę równo jednak głośno (i tutaj jest ciekawostka - przestawiłem rozrząd o ząbek do tyłu i cichutko chodził silnik - tak wiem źle założyłem rozrząd - następnego dnia odpalam i hałasuje tak samo jak przed przestawieniem rozrządu dlaczego ? nie wiem... i sie zastanawiam czy to wina rozrządu czy czegoś innego)
Moja teoria: do ustawienia zapłon auta (nie bardzo jest gdzie znaleźć mechanika który potrafi na lampe to ustawić w Radomiu - kilku przedzwoniłem i każdy już lampy nie ma), dodatkowo po ustawieniu zapłonu sprawdzić po raz kolejny rozrząd - niby teraz wszystkie znaki są tak jak powinny jednak nie jestem przekonany przez głośną pracę silnika - chociaż może to być wina zapłonu. Jeszcze jeśli to nie pomoże mam zamiar sprawdzić czujnik lambda, zamówiłem już kable do obd1 i znajomy mi komputer w sobote podłączy zobaczymy czy coś pokaże.
Na ten moment to wszystko, jeśli macie inne pomysły lub podejrzenia chętnie wysłucham.
Za błędy lub nieścisłości przepraszam tak jak już napisałem jestem laikiem i na samochodach nie znam się za bardzo, mam umiejętności mechaniczne jakieś jednak nie umywam się do kogoś kto się tym zajmuje.

Awatar użytkownika
bary6798
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 38
Rejestracja: 08 sie 2022, 23:10
Imię: Kacper
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan quattro
Silnik: 2.0 ABK
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Audi 80 B4 2.0E ABK 95r.

Post autor: bary6798 » 08 gru 2023, 00:03

wątpie żeby była jednoznaczna odpowiedź na Twój problem. Najpewniej pozostaje Tobie tylko po kolei sprawdzać co mogło pójść nie tak. Zapłon, możesz kupić lampe i samemu ustawić z pomocą drugiej osoby, ostatnio sam się nauczyłem i nie jest to skomplikowany proces, a przynajmniej będziesz wiedział że masz go poprawnie ustawiony. Narazie odpuść sobie też jazdę na gazie, tylko dopieść silnik żeby chodził tak jak powinien na samej benzynie. Po odpaleniu obroty falują? możesz spróbować odpiąć niebieski czujnik cieczy na króćcu i go przegazować trzykrotnie do ponad 3,5k, powinien włączyć się wtedy "tryb awaryjny". Na pewno zauważysz różnice w pracy silnika bo nie ma wprowadzanych wielu poprawek. albo po prostu odpalić go z odpiętym czujnikiem i zobaczyć jak pracuje, ostatnio kupiłem nowy z helli - okazał się trefny i auto wariowało.

Awatar użytkownika
Pieterb
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 11726
Rejestracja: 02 sty 2009, 17:59
Imię: Piotr
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.0 ABK+lpg
Lokalizacja: Zamość

Re: Audi 80 B4 2.0E ABK 95r.

Post autor: Pieterb » 08 gru 2023, 16:38

bary6798 pisze:
08 gru 2023, 00:03
Po odpaleniu obroty falują? możesz spróbować odpiąć niebieski czujnik cieczy na króćcu i go przegazować trzykrotnie do ponad 3,5k, powinien włączyć się wtedy "tryb awaryjny".
nie pisz takich rzeczy, nie w tym roczniku auta takie rzeczy. Tu tylko komp.
WRC is for boys.
Group B was for men.

Czarek890
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4
Rejestracja: 01 gru 2023, 18:08
Imię: Czarek
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.0 ABK+lpg

Re: Audi 80 B4 2.0E ABK 95r.

Post autor: Czarek890 » 09 gru 2023, 00:13

Drodzy koledzy, znalazłem ciekawy materiał na yt który - o ile jest rzetelnie zrobiony i informacje są tam prawdziwe a wydaje mi się że wiedza pokrywa się z tą na forum - rozwala na części pierwsze ustawienie rozrządu i zapłonu w tym silniku polecam poświęcić 10 minut na obejrzenie i zweryfikowanie i też nawet wrzucenie tego do takiegoś tematu gdzie to się przyda. Odpinanie czujnika na króćcu nic nie daje - nie blokuje sterownika w tym silniku więc przegazowywanie można włożyć między książki :P tylko i wyłącznie komputer i jazda - chyba kupię tą lampę i sam wszystko ustawie. Dam znać jak efekty gdy wszystko będzie gotowe ;).

Awatar użytkownika
bary6798
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 38
Rejestracja: 08 sie 2022, 23:10
Imię: Kacper
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan quattro
Silnik: 2.0 ABK
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Audi 80 B4 2.0E ABK 95r.

Post autor: bary6798 » 09 gru 2023, 00:38

Pieterb ma rację, czekamy na błędy, a co do czujnika to daje daje. W moim roczniku 92 za każdym razem udawało sie zblokować kompa tym sposobem, programem natomiast nie zawsze działało i "0" na kole się przestawiało na obrotach. A filmik jest dobry sam się nim sugerowałem

Awatar użytkownika
Pieterb
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 11726
Rejestracja: 02 sty 2009, 17:59
Imię: Piotr
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.0 ABK+lpg
Lokalizacja: Zamość

Re: Audi 80 B4 2.0E ABK 95r.

Post autor: Pieterb » 09 gru 2023, 15:16

Czarek890 pisze:
09 gru 2023, 00:13
znalazłem ciekawy materiał
abk jest tak dobrze opisany jak mało który silnik, więc to nic nadzwyczajnego :-P
bary6798 pisze:
09 gru 2023, 00:38
w
moim roczniku 92 za każdym razem udawało sie zblokować kompa tym sposobem
w twoim tak, ale kolega napisał że ma 95 a tam już się nie da.
WRC is for boys.
Group B was for men.

cinek70
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 13
Rejestracja: 04 sie 2018, 18:17
Imię: Marcin
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0 ABK+lpg
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Audi 80 B4 2.0E ABK 95r.

Post autor: cinek70 » 20 lut 2024, 13:37

Sugerując się moimi problemami, proponuje sprawdzić szczelność wszystkich gum, rurek przewodów itp, przepłukać i sprawdzić działanie krokowca, i to co u mnie głównie rozwiązało problemy to sprawdzić jak reaguje przepływomierz, u mnie to był główny problem. Miałeś wszystko zdjęte, a przy wieku gum w tym samochodzie wszystko jest możliwe, może jakiegoś wężyka nie założyłeś czy cuś. Na zimnym komp daje więcej paliwa i przy ocieplaniu zmiejsza dawkę, po nagrzaniu dopasowuje mieszankę na podstawie przepływomierza i tego co ma z lambdy, a na wolnych przy zamkniętej przepustnicy steruje obrotami krokowcem, jeśli komp uzna, że ma za dużo czy za mało powietrza, tak może podregulować że silnik zgaśnie, a jak krokowiec nie działa tak samo.

Przy gazie olewany jest przepływomierz, tylko brany TPS i lambda i to komputer gazu steruje obrotami, a komp samochodu cały czas dostaje odczyt super spalania z emulatora lambdy.

Teoretycznie ABK jest bardzo adaptacyjny i nawet jak mu jakiś czujnik nie działa, to sobie radzi, tak samo z zapłonem, dopasowuje sobie nawet przy przestawionym, natomiast jak ma złe odczyty ale w normie i to z kilku czujników, to może ześwirować.

poniżej wykres lambdy, chyba prawidłowy :)

download/file.php?id=1768
Audi 80 B4 Avant (8C5) 2.0 E 115KM, 85kW

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki czterocylindrowe”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Pilarki akumulatorowe Stiga