Sklep Ipart
części samochodowe
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[2.3 NG] Obudowa filtra powietrza

Wszystko co tyczy się silników rzędowych pięciocylindrowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hubertm
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 335
Rejestracja: 06 mar 2011, 00:25
Lokalizacja: Warszawa

[2.3 NG] Obudowa filtra powietrza

Post autor: hubertm » 28 lip 2015, 21:01

Witam,

Mam pytanie. Zauważyłem że mam w słabym stanie rurę dolna od filtra powietrza,-w załączniku zaznaczone zieloną strzałką (jest zdjęta z obejmy i skierowana na dół aby było lepiej widać) oraz oraz miejsce zaznaczone niebieską strzałką wraz z wypustem na zamocowanie rury zaznaczone czerwona strzałką. Wszystko tam jest albo podziurawione albo tak pordzewiałe że na pewno nie szczelne. A musi być szczelne?-pytam bo auto odpala świetnie i jeździ również idealnie,-nie ma absolutnie żadnych problemów. W ogóle do czego to służy,-chyba zasysa ciepłe powietrze spod kolektora,-tak? ,ale z obserwacji to tak jak napisałem-jest tam mocno nieszczelnie a nie przekłada to się na nic-silnik odpala i pracuje idealnie.

Pozdrawiam.
HM

maciek889
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4673
Rejestracja: 30 wrz 2009, 19:10
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.3 NG
Lokalizacja: Wchsut.

Post autor: maciek889 » 28 lip 2015, 21:29

Może w zimie byś zauważył różnice bo ciepłe powietrze z tej rury brane jest gdy powietrze jest bardzo zimne. Chyba to jest po to aby przepustnica się nie oszraniała. W nowszych samochodach tego nie ma bo jest po prostu podgrzewana przepustnica.
Gdybym miał więcej pieniędzy to nie jeździłbym bym Audi 80... Wtedy byłoby mnie stać na zakup jeszcze starszego auta.

Kiedy gaz zniszczy mój silnik bo zeswapował bym coś. 250 tys. km na gazie nie robi na nim wrażenia.

Grzegorz83
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 15
Rejestracja: 03 lut 2015, 11:44

Post autor: Grzegorz83 » 28 lip 2015, 22:10

A nie czasem żeby się silnik prędzej zagrzał?przecież tam jest klapka co steruje ciepło/zimno na zasadzie termostatu.

krs
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 442
Rejestracja: 31 sie 2009, 10:14
Imię: Krzysztof
Model: Audi 90 B3
Nadwozie: Sedan quattro
Silnik: 2.3 7A
Lokalizacja: Bochnia

Post autor: krs » 28 lip 2015, 22:44

Grzegorz83 pisze:A nie czasem żeby się silnik prędzej zagrzał?przecież tam jest klapka co steruje ciepło/zimno na zasadzie termostatu.
Dokładnie, dla ciepłego silnika jest lepsze zimne powietrze.
Audi 90

Awatar użytkownika
Krys1994
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 300
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:22
Lokalizacja: Mircze

Post autor: Krys1994 » 28 lip 2015, 22:48

To jest rurka od ciepłego powietrza z kolektora wydechowego. Jak widać i tak masz zepsuty termostat od otwierania tej klapki (przy temperaturach dodatnich ma być otwarta a u Ciebie jest zamknięta). Dla silnika lepsze jest powietrze zimne sam miałem zepsuty ten termostat i po wymianie troszkę poprawiła się dynamika bo ciągnie zimne powietrze a nie ciepłe z kolektora.
Tutaj temat o tym: https://audi80.pl/topics8/all-dolot- ... 336,30.htm

Awatar użytkownika
hubertm
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 335
Rejestracja: 06 mar 2011, 00:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hubertm » 28 lip 2015, 23:09

Klapka jest lekko uchylona,-zdjęcie robione dziś po burzy przy temp 16st. Wczoraj była bardziej w pozycje otwartej. Oki,-czyli rozumiem że to zasys ciepłego powietrza spod kolektora i jak jest tam nieszczelnie to nie ma to większego znaczenia..,-a na pewno nie latem,-tak?

Dzięki za wyjaśnienia.

Pozdrawiam.
HM

Awatar użytkownika
Krys1994
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 300
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:22
Lokalizacja: Mircze

Post autor: Krys1994 » 29 lip 2015, 11:59

hubertm pisze:to nie ma to większego znaczenia
Nie ma. W zimie może troche silnik sie dłużej nagrzewać ale przy temperaturach dodatnich ta klapka ma być przez cały czas otwarta i ma zasysać całkowicie zimne powietrze zza lampy.

Awatar użytkownika
hubertm
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 335
Rejestracja: 06 mar 2011, 00:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hubertm » 29 lip 2015, 12:06

To może sprawdzę tą klapkę jednak skoro powinna być przy takich temp zawsze otwarta... Jak to zrobić?-wystarczy włączyć silnik i powinna się chwile potem(10sek,-minuta?) otworzyć całkowicie?-a co po zgaszeniu silnika?-ma się zamknąć czy pozostać otwarta?

Pozdrawiam i raz jeszcze dzięki za pełne wyjaśnienie i zwrócenie uwagi na być może jednak uszkodzoną klapkę...
HM

Awatar użytkownika
Krys1994
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 300
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:22
Lokalizacja: Mircze

Post autor: Krys1994 » 29 lip 2015, 19:06

hubertm pisze:takich temp zawsze otwarta... Jak to zrobić?
Nic nie zrobisz. Ona ma tam mechaniczny termostat który sam tym steruje. Nie ma znaczenia czy silnik odpalony czy nie. Jak na zewnątrz temperatury są dodatnie to przez cały czas klapka ma być uchylona. Poczytaj ten temat do którego dałem link, tam jest wszystko opisane.

ArcadioM
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 48
Rejestracja: 30 mar 2016, 18:43
Lokalizacja: Katowice

Post autor: ArcadioM » 29 maja 2016, 12:24

Odgrzewam kotleta.

Panowie nie mam ani osłony lampy ani tych rur dolotowych ...czy w związku z tym objawy na zimnym silniku na niskich obrotach w postaci tzw niby "pseudo turbo dziury" (jakby paliwa nie dostawał i się dławi przez 2-3minuty jazdy od startu) ????

Później leci jak zwariowany😊
Mam A6 C7 S-line
Żona ma A3 B6

będę miał Audi80 Cabrio

maciek889
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4673
Rejestracja: 30 wrz 2009, 19:10
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.3 NG
Lokalizacja: Wchsut.

Post autor: maciek889 » 29 maja 2016, 17:59

Nie powinno mieć to wpływu.
Gdybym miał więcej pieniędzy to nie jeździłbym bym Audi 80... Wtedy byłoby mnie stać na zakup jeszcze starszego auta.

Kiedy gaz zniszczy mój silnik bo zeswapował bym coś. 250 tys. km na gazie nie robi na nim wrażenia.

Awatar użytkownika
hubertm
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 335
Rejestracja: 06 mar 2011, 00:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hubertm » 30 maja 2016, 12:38

Witam,
Nie rury są najważniejsze,ale swoją role mają...Najważniejsze jest aby regulator powierza (zaznaczony na schemacie nr 28) miał sprawną klapkę,-aby się w całości otwierała "przy dodatnich temp" (wtedy pobiera powietrze zza lampy gumową rura-kolankiem na schemacie nr 32 ) i zamykała "przy ujemnych temp" (wtedy rurą spod kolektora na schemacie nr 29 ).

U mnie nie otwierała/zamykała się tak jak powinna i miałem przy dodatnich temp poprzez jej tylko uchylenie (od poziomu) w większości pobierane przez cały czas powietrze spod kolektora i silnik rzeczywiście miał objawy takiego zaduszonego,-gorzej się zbierał ,ALE TO TEŻ ZAUWAŻYŁEM-ODCZUŁEM DOPIERO WTEDY KIEDY PRZY DODATNICH TEMP JĄ ZABLOKOWAŁEM W POZYCJI OTWARTEJ ABY POBIERAŁA ZZA LAMPY. Po otwarciu klapki zbiera się dużo lepiej,-jest żwawszy.
Ogólnie zimniejsze powietrze (czyli przy max otwartej j klapce,-aby pobierało powietrze zza lampy) jest lepsze dla silnika,-lepiej pracuje..,ale "zimą" wtedy więcej pali i po to tylko w zasadzie jest ta klapka,-dla ekonomii i lepszej-żwawszej pracy silnika jak się rozgrzeje.

Bardzo często regulator powietrza jest niesprawny,ze starości i klapka jest cały czas w pozycji zamkniętej,-poziomej tj pobiera powietrze cały czas tylko spod kolektora i przez to silnik jest bardziej zamulony jak się tylko NIECO rozgrzeje ,ale za to mniej pali przy starcie przy niższych temp. powietrza.
Ogólnie to przy temp. z tego co kojarzę powyżej +7 stopni klapka regulatora musi być maxymalnie w pozycji otwartej ,-czyli tak aby pobierała powietrze zza lampy kolankiem-rurą na schemacie nr 32 ,-a same rury poprzez swoje ukierunkowanie na pobór powietrza "zza lampy" lub "spod kolektora" ułatwiają odpowiedni pobór przy jej otwarciu/zamknięciu.

W odpowiedzi na Twoje pytanie-brak rur czy nawet awaria klapki (czyli cały czas zamknięta-pozioma przy temp. powyżej chyba z tego co kojarzę +7C i powietrze brane tylko spod kolektora) nie mają wpływu na "turbo dziurę" na ZIMNYM silniku. Sprawna klapka i rury mają wpływ tylko wtedy kiedy silnik jest już ROZGRZANY.

Pozdrawiam.
HM

ArcadioM
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 48
Rejestracja: 30 mar 2016, 18:43
Lokalizacja: Katowice

Post autor: ArcadioM » 31 maja 2016, 22:16

hubertm,
Kolego zajebiste dzięki;!! oklasky
Rozpisałeś a i rysunek wrzuciłeś okok super.

Kolanka nie mam rur nie mam...ale jak jest ciepły to pracuje fajnie "dziura" pojawia się na zimniutkim...w sumie auto jest u naszego znanego mechanika w Pszczynie. Pewnie z tematem sobie poradzi😊
Mam A6 C7 S-line
Żona ma A3 B6

będę miał Audi80 Cabrio

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki pięciocylindrowe.”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Pilarki akumulatorowe Stiga