Sklep Ipart
części samochodowe
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[B4 1.9 AAZ] Opinie o silniczku

Chicken
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 12
Rejestracja: 18 mar 2014, 22:42
Lokalizacja: Ustka

[B4 1.9 AAZ] Opinie o silniczku

Post autor: Chicken » 20 mar 2014, 20:56

Witam jestem po świeżym zakupie audiolki o silniczku 1.9 TD i mam pytanie jak te silniki się sprawują, jakie mają słabe strony i wady (o ile je mają) i czy da się je wykorzystać do jakiegoś fajnego projektu ?? :) Z góry dzięki za wszelką pomoc :)
Ostatnio zmieniony 21 mar 2014, 09:12 przez Chicken, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
andrzejsz23
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 700
Rejestracja: 31 sie 2011, 23:28
Imię: Andrzej
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 1.9 1Z
Lokalizacja: Ryn/Mazury (NGI)
Kontakt:

Post autor: andrzejsz23 » 20 mar 2014, 21:58

Na początek to zastosuj tagi w temacie [ ] .Ja miałem dwa auta z tym silnikiem: Passata B3 i Audi 80 B4. Ogólnie to tam nie ma co się psuć, jest to prosta konstrukcja bez kompa. Elektronika jest sprowadzona do minimum.
Jedyną wadą tego silnika to jest klin na wale-potrafi się ściąć i wtedy mamy biedę-krótko mówiąc rozsypuje się rozrząd. Przy wymianie rozrządu warto sprawdzić czy nie ma luzu na tym klinie. Można też wstawić koło rozrządu od silnika 1Z czyli 1.9TDI czyli półksiężyc tam nie ma już klinu i jest wtedy spokój(zrobiłem tak w Passacie)
Seryjnie ten silnik demonem prędkości to nie jest, ale do spokojnego przemieszczania się wystarczy. Moc można w nim tanim kosztem podnieść poprzez wstawienie bost pina z silnika 1.6TD do pompy wtryskowej i podkręcenie turbiny bądź wymiany na większą. Jeżeli będziesz dbał o płyny i wszystko robił na bieżąco i w czasie to na pewno auto Cię nie zawiedze <ok> o ile nie kupiłeś zajechanego AAZ-ta ;-)
andrzejsz23
Wcześniej:
VW Jetta MK2 1.6 D
VW Passat B3 kombi 1.9 TD
Audi 80 B4 1.9 TD:
b4-19td-aaz-zielony-sedan-t64798.html
Teraz Audi 80 B4 1.9 TDI PIERBURG: audi-80-90-b4/zielony-sedan-na-pierburgu-t86797.html

MUNIOR
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 6165
Rejestracja: 16 lip 2007, 23:38
Imię: Mariusz
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 1.9 1Z
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: MUNIOR » 20 mar 2014, 22:30

Chicken pisze:jestem po świeżym zakupie audiolki o silniczku 1.9 TD i mam pytanie jak te silniki się sprawują, jakie mają słabe strony i wady (o ile je mają)
Zasadniczo to ja nie widze żadnych dobrych stron tego silnika ;-) miałem AAZ ta i mimo że był w super stanie i nie sprawiał mi problemów ,to pozbyłem się go bez żalu ,zdajac sobie sprawę z jego ograniczeń ...tdi z bezpośrednim wtryskiem ,bije go w każdym szczególe ,a jego ''elektronika " ,która to według niekórych, jest jego wadą ,to jego największa zaleta 8-) bo jest prosta jak konstrukcja cepa i równie łatwa do zdiagnozowania w przypadku niedomagań ...zdiagnozujecie za to, świrującego AAZ ta ,ot choćby taki bajer ,jaki montowali w nowszysch modelach AAZ,jak półelektroniczna pompa wtryskowa :roll: porażka kompletna :-/ Prosty przykład wyższości TDI nad pośrednim wtryskiem AAZ ta <ok> spróbujcie odpalić AAZ -ta przy -5 ,-10 stopniach ,ze spalonymi świecami ;-) sprawny technicznie tdi odpali bez większego problemu po 3-4 sekundach kręcenia ...W AAZ-cie prędzej rozładuje się aku ,niż odpali ;-) Następny <ok> AAZ przy ciśnieniu sprężania w cylindrach ponizej 25 barów ,jest już złomem i odpalenie go przy ujemnych temperaturach ,graniczy z cudem ,TDI bez większych problemów odpala przy takim ciśnieniu i to zimą ,co miałem okazję sprawdzić osobiście ,gdzie odpalał bez zająkniecia przy ciśnienieniu 22 barów ...O Gibającym się w większości AAZ tów dolnym kole pasowym ,nawet nie wspomnę ,bo to bomba zegarowa ,która wcześniej czy póżniej dobija ten silnik .Ale koledze który świeżo nabył AAZ -ta ,życze oczywiście bezproblemowej eksploatacji . No i radzę za wczasu zerknąć na dolne koło pasowe ,czy się nie "gibie " ,bo chodzące prosto ,to koło ,to na prawdę rzadki widok w tym silniku ;-)
Forum A6Klub i Audi80 oraz Motostacja i Multifonika

Chicken
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 12
Rejestracja: 18 mar 2014, 22:42
Lokalizacja: Ustka

Post autor: Chicken » 21 mar 2014, 09:10

Mam właśnie w planie wymianę rozrządu więc zmienie to koło jak radzisz żebym nie miał niespodzianki :) z odpalaniem nie mam problemu jak na razie i co do silnika nie mam zastrzeżeń poza mocą która na kolana nie powala ale aż tragicznie zła nie jest:)

Awatar użytkownika
andrzejsz23
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 700
Rejestracja: 31 sie 2011, 23:28
Imię: Andrzej
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 1.9 1Z
Lokalizacja: Ryn/Mazury (NGI)
Kontakt:

Post autor: andrzejsz23 » 21 mar 2014, 19:38

Co do świec żarowych to prawda, nawet gdy jedna będzie spalona to będzie miał ciężko odpalić w ciepłe dni a w zimę to wcale nie ruszy. Wymiana świec w AAZ-cie do prostych nie należy, ale z czasem dochodzi się do wprawy :mrgreen:
andrzejsz23
Wcześniej:
VW Jetta MK2 1.6 D
VW Passat B3 kombi 1.9 TD
Audi 80 B4 1.9 TD:
b4-19td-aaz-zielony-sedan-t64798.html
Teraz Audi 80 B4 1.9 TDI PIERBURG: audi-80-90-b4/zielony-sedan-na-pierburgu-t86797.html

Awatar użytkownika
cobra
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 2112
Rejestracja: 22 lis 2006, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Post autor: cobra » 21 mar 2014, 20:33

Wymieniłeś Munior zdecydowaną większość wad tego silnika. Po twojej wypowiedzi wydaje się, że gorszym wyborem byłby już tylko zakup AAZ w budzie golfa III <ok> a wcale tak nie jest :-)

Jeżeli silnik jest zadbany, i dbasz o niego, to przepalone świece nie będą problemem. Podobnie jak klin na wale. Fakt, że brak elektroniki, brak jako takiego sterownika silnika nie czyni go prostym w diagnostyce, ale wg mojego przekonania czyni go za tym mniej awaryjnym. 2 czujniki i właściwie 2 rozbudowane przekaźniki do obsługi silnika jak widać mogą wystarczyć. To samo dotyczy wstepnej komory spalania - przepali wszystko co jest w stanie płynnym ;-) no i wtryskiwacze, w przypadku uszkodzenia bardzo często wystarczy wymiana koncówki, w TDI konieczna jest wymiana wtrysków.

No ale coś za coś... stara, bardziej niezawodna konstrukcja wiąże się z mniejszą wydajnością (mniejsza moc, wyższe spalanie). Ale i z tym można powalczyć boost pinem od 1,6.

Podsumowując - w dobie różnorodności silników oba (1z i aaz) są do siebie bardzo podobne. Ja bym jednak preferował 1z (90HP)

MUNIOR
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 6165
Rejestracja: 16 lip 2007, 23:38
Imię: Mariusz
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 1.9 1Z
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: MUNIOR » 21 mar 2014, 21:36

cobra pisze:w dobie różnorodności silników oba (1z i aaz) są do siebie bardzo podobne
Podobne ,a jakże inne ;-)
cobra pisze:Ja bym jednak preferował 1z
Bezapelacyjnie jedynie słuszny :mrgreen: Nawet w idealnym stanie ,AAZ z jego 75 HP ,w budzie AUDI ,to jakieś nieporozumienie ;-) to auto żeby w miarę normalnie jechało ,potrzebuje powyżej 100 koników ,co w przypadku TDI ,jest bardzo szybkie i proste do uzyskania ,"tuningiem " mapek w ECU 8-) Gdzie przy dobrze zrobinych mapach ,nie dość że spalanie się praktycznie nie zmienia,to mamy bardzo żwawe ,ekonomiczne i nieawaryjne auto.Elektonika w nim to mit ,tyle jej ,co kot napłakał :mrgreen: bo tylko ECU można do niej zaliczyć .Reszta to najzwyklejsze czujniki ...Dignoza tego ,jest dziecinnie prosta ,właśnie dzięki ECU ,które to podczas jazdy z podpiętym programem diagnostycznym ,udostępnie najwazniejsze parametry ...w czasie kilku minut przejażdzki ,wprawne oko ,od razu wyłapie ,co jest nie tak 8-)
Forum A6Klub i Audi80 oraz Motostacja i Multifonika

Chicken
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 12
Rejestracja: 18 mar 2014, 22:42
Lokalizacja: Ustka

Post autor: Chicken » 23 mar 2014, 10:48

Czytając opinię jestem trochę rozczarowany zakupem :-| jak na razie go urzytkując nic mi w nim nie przeszkadza ale nie wiadomo, co przyjdzie z czasem :-(

Awatar użytkownika
Multifonika
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 7334
Rejestracja: 25 sty 2007, 08:37
Imię: Motostacja
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan quattro
Silnik: 2.8 AAH
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Multifonika » 23 mar 2014, 10:59

Mogłeś trafić gorzej, jakbyś kupił odpowiednio nie zadbany samochód z benzynowym mechanicznym wtryskiem + lpg to dopiero byś mógł być rozczarowany jak np. ten jegomość: https://audi80.pl/b3-20-3a-zamiana-k ... t87940.htm
Ostatnio zmieniony 23 mar 2014, 11:38 przez Multifonika, łącznie zmieniany 1 raz.
Części samochodowe online - Motostacja

MUNIOR
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 6165
Rejestracja: 16 lip 2007, 23:38
Imię: Mariusz
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 1.9 1Z
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: MUNIOR » 23 mar 2014, 11:31

Chicken pisze:Czytając opinię jestem trochę rozczarowany zakupem
Jak w dobrym stanie ,to jeżdzić ...jak się znudzi ,albo brak mocy zacznie być mocno irytujący ;-) to nic nie modzić ,bo szkoda czasu ,tylko sprzedać i kupić tdi ...ten jest pozbawiony wad AAZ -ta i ma tylko same zalety :mrgreen: Mówiąc szczerze ,to pomijajac "wady fabryczne" ,moim AAZ -tem ,fajnie mi się jezdziło po mieścice ,bo zasadniczo można było jechać bez gazu na trójce i nie protestował ...za to w trasie porażka ,nie dość że nie ma czym wyprzedzać (po dorobieniu i wymianie boost pina w pompie ,trochę się polepszyło ),to przy 120 już silnik wył .... krótka skrzynia niestety :-/ no i spalanie :roll: niestety dobry litr więcej niż tdi
Forum A6Klub i Audi80 oraz Motostacja i Multifonika

arwam
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 1437
Rejestracja: 31 mar 2009, 21:22

Post autor: arwam » 23 mar 2014, 22:26

MUNIOR pisze: :mrgreen: Nawet w idealnym stanie ,AAZ z jego 75 HP ,w budzie AUDI ,to jakieś nieporozumienie ;-) to auto żeby w miarę normalnie jechało ,potrzebuje powyżej 100 koników ,co w przypadku TDI ,jest bardzo szybkie i proste do uzyskania ,"tuningiem " mapek w ECU
MUNIOR, w AAZ'cie jeśli nie masz wtrysków dwusprężynowych, uzyskasz jeszcze szybciej, mniejszym kosztem nakładów i pracy, :)
jnie trzeba ECU targać :)

generalnie, AAZ ma delikatną, głowicę, i słaby klin na wale, jak przy zmianie rozrządu mechanik matoł nie odkręci centralnej śruby i na pałę potem na starej nie przykręci to klin wytrzymuje, przy większych pompach już różnie bywa.
co do tego że AAZ jest mało wydajny to się nie zgodzę, bo przy grubych modach do osiągnięcia jest niespełna 250KM a rekord z niego na rotacyjnej pompie to coś koło 270KM


co do spalania, to w audi winna jest właśnie krótka skrzynia,
w każdym bądź razie ja swojego AAZ'a nie zamieniłbym na 1Z'a
spalanie podobne na długich trasach, przy częstych krótkich przebiegach AAZ mniej spala bo się znacznie szybciej rozgrzewa.


za to jak zamieniać AAZ'a to na coś z większą liczbą cylindrów, tu już 2,5l pojemności z pięcioma cylindrami daje radęwedług mnie, mieści się niemal w katalogowych wartościach spalania dla 1.9TDI, i przyjemniej pracuje.
będę chciał chyba wrócić właśnie do kompry wirowej ale jużw pięciu a nie czterech cylindrach.
generalnie jak ktoś robi długie trasy polecam TDI, a jak dużo krótkich przebiegów to polecam TD.
jeździłem z kilkoma TD jakieś 8-9lat i jakoś szczerze, nie tęskniłem za TDI, miałem i TDI i potem znów wróciłem do TD.
teraz mam TDI ale 2.5 i pięć cylindrów i znów myślę nad powrotem, do koncepcji na komorze wirowej, poprostu mi charakter tych silników odpowiada, minus to delikatne głowice w kazdym silniku z komorą wirową.


MUNIOR, jak tak się lubujesz w bezpośrednim wtrysku to załatw mi silnik z komorą wirową na dole od TDI, to ja Ci swoje 2.5TDI na bezpośrednim mogę odstąpić na rzecz komory wirowej,


w AAZ na ori osprzęcie nawet bez zmiany pina można osiągnąć granice 100KM pod warunkiem żę nie ma wtrysków dwusprężynowych, wtedy co najwyżej 85-90KM potem z małym dłubaniem w pompie ale nadal na seryjnej, i po dołożeniu IC przy T2 można osiągnąć około 110-120KM, jedyny minus to praktycznie tylko czarna chmurka jak się wdepnie do spodu, a co do spalania wiekszego o litr, to na mechanicznej pompie trzeba się nauczyć operować pedałem gazu, w golfie się wyrabiałem przy mocy sporo ponad 200KM w 5,5l/100km jak się normalnie jeździło, spalanie zaczynało być problemem przy upalaniu, przy agresywnej jeździe ma znacznie wyższy apetyt na paliwo niż TDI, ale też nie kręci się tak wysoko i wściekle, jednocześnie jak TD,

jak dla mnie złego słowa nie można powiedzieć o TD pod warunkiem że użytkujemy go na codzień, rozsądnie i z głową, i mamy zabdany egzemplarz, również w naprawie jest tańszy niż TDI, a szczególnie jeśli chcemy dłubnąć w okolice 180KM to koszt zdłubania TDI na tą moc jest większy i to sporo, mimo że to tylko podwojnie mocy, w TD można potroić seryjną moc, w mniejszych pieniądzach.

dla każdego coś miłego, jak dla mnie prosty wybór, jak krótkie przebiegi to TD, jak dłuższe trasy to TDI, najlepiej R5, elastyczniejsze, i przyjemniejsze w kulturze pracy, a przede wszystkim żywotniejsze, minus w porównaniu do 1.9TDI, to delikatniejsza pompa, która żyje krócej o około 15-20% przebiegu 1.9. za to sam silnik znacznie żywotniejszy od 1.9TDI.

Pozdrawiam.

Chicken
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 12
Rejestracja: 18 mar 2014, 22:42
Lokalizacja: Ustka

Post autor: Chicken » 24 mar 2014, 21:45

Dzięki arwam za dobre słowo i pocieszenie wracasz mi nadzieję na to, że uda mi się coś pomodzić przy tym modelu, bo podoba mi się tylko Chcę go troszkę podkręcić i odpicować;) jakie mogą być tego koszty;)

arwam
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 1437
Rejestracja: 31 mar 2009, 21:22

Post autor: arwam » 25 mar 2014, 06:35

"troszkę podkręcić" to pojęcie względne, określ się na ile chcesz podkręcić, jak masz wtryski jednosprężynowe, to można dojechać do 110-120KM małymi kosztami, jedynie dokładając IC, no i wiadomo,, dawka i ciśnienie doładowania, obowiązkowo governor, powyżej 110-120KM już trzeba większą pompę, przynajmniej 10mm, i większe turbo

Chicken
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 12
Rejestracja: 18 mar 2014, 22:42
Lokalizacja: Ustka

Post autor: Chicken » 25 mar 2014, 10:27

Myślałem tak o mocy około 100KM. Może w przyszłości jak dobrze to zniesie to dam trochę więcej :-) a da się na" oko" poznać czy mam jednosprężynowe czy dwu?? :-D

arwam
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 1437
Rejestracja: 31 mar 2009, 21:22

Post autor: arwam » 26 mar 2014, 06:05

tak, dwusprężynowe są dłuższe i mają na obudowach nr KCA 27 S 77, jednosprężynowe są krótsze, i mają numery na obudowach KCA 30 S 44

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki TD”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Pilarki akumulatorowe Stiga