Sklep Ipart
części samochodowe
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[80 Kabrio, 2.6] Dziwna (zatkana) rurka, przepustnica-dolot powietrza

Wszystko co tyczy się silników V6
ODPOWIEDZ
Sebek123
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2023, 20:05
Imię: Sebastian
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Cabrio
Silnik: 2.6 ABC

[80 Kabrio, 2.6] Dziwna (zatkana) rurka, przepustnica-dolot powietrza

Post autor: Sebek123 » 04 wrz 2023, 12:09

Cześć,
Na początku chciałbym się przywitać 👋 jestem nowym właścicielem audi 80 kabrio 2.6 94r i pewnie jak wszyscy chcąc doprowadzić swoje autko do stanu mi odpowiadającego zacząłem trochę przy nim grzebać ;) jako że zauważyłem po odpaleniu silnika podwyższone obroty, które z czasem się normowaly, a przy rozgrzanym silniku auto czasem kangurowalo przy niskich obrotach zająłem się przepustnicą. I tu powstaje moje pytanie gdyż natrafiłem na wężyk zaznaczony na zdjęciu który był zaślepiony śrubką 🙆 czy on nie powinien być wpięty w miejsce zaznaczone drugą strzałką? Chociaż wydaje się być ono zaślepione i bez przejścia do dolotu przepustnicy. Nie wiem co to za wężyk i na ile jest potrzebny, żeby go dokupić pewnie będzie duży problem, ale jeśli będzie wymagany to może dosztukuję jakiś zamiennik.

Z góry dzięki za pomoc ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

maciek889
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4667
Rejestracja: 30 wrz 2009, 19:10
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.3 NG
Lokalizacja: Wchsut.

Re: [80 Kabrio, 2.6] Dziwna (zatkana) rurka, przepustnica-dolot powietrza

Post autor: maciek889 » 04 wrz 2023, 13:26

Jest to od sterownia odmą. Tutaj na 25 stronie jest opisane jak działa: http://www.volkspage.net/technik/ssp/ssp/SSP_128.PDF

Zobacz przez vagu albo miernikiem na TPSie czy pomiędzy 4 a 6 pinem pojawia się przejście gdy przepustnica jest zamknięta.

I sprawdź czy masz rurkę map sensora podłączoną na górze kolektora.
Gdybym miał więcej pieniędzy to nie jeździłbym bym Audi 80... Wtedy byłoby mnie stać na zakup jeszcze starszego auta.

Kiedy gaz zniszczy mój silnik bo zeswapował bym coś. 250 tys. km na gazie nie robi na nim wrażenia.

Sebek123
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2023, 20:05
Imię: Sebastian
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Cabrio
Silnik: 2.6 ABC

Re: [80 Kabrio, 2.6] Dziwna (zatkana) rurka, przepustnica-dolot powietrza

Post autor: Sebek123 » 04 wrz 2023, 14:34

1.Podejrzewam że to to? Jedyne co było podłączone rurką do przepustnicy, nie licząc odm olejowych od komór korbowych czy jak to się dokładnie nazywa.
2.Przy okazji tych odm widziałem że temat był już poruszany ale zastanawiam się czy rozwiązanie typu : zaślepienie otworów w plastikowym dolocie żeby nie łapało lewego powietrza i odprowadzenie tych odm gdzieś pod auto jest naprawdę ok?
3. Kolejne pytanie to a propo uszczelki przepustnica/blok, nie mogę nigdzie znaleźć tej dedykowanej dla silnika 2,6 078 133 073A, są jedynie dla silnika 2.8 i zastanawiam czy ona podpasuje? Wolałbym nie kleić tego na silikon.

Dzięki za tą instrukcję, muszę jeszcze tylko wrzucić w tłumacz bo z samych rysunków nie do końca rozumiem 😅
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

maciek889
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4667
Rejestracja: 30 wrz 2009, 19:10
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.3 NG
Lokalizacja: Wchsut.

Re: [80 Kabrio, 2.6] Dziwna (zatkana) rurka, przepustnica-dolot powietrza

Post autor: maciek889 » 05 wrz 2023, 08:47

To z twojego zdjęcia to rurka od zaworu filtra węglowego zbierającego opary benzyny ze zbiornika. Ale jego podłączenie nie będzie miało praktycznie wpływu na pracę silnika bo on wchodzi przed silniczkiem krokowym a tutaj przez map sensor nie będzie miało to żadnego znaczenia.

Na zdjęciu zaznaczyłem gdzie jest podłączany ten map sensor.

Ze względu że ten silnik jest na map sensorze to nieszczelności przed przypustnicą nie mają znaczenia. Więc tylko rurki które wchodzą do części za przepustnicą mogą stwarzać problemy. Jak rurka cienka od odmy, regulatora ciśnienia paliwa, map sensora oraz serwa hamulców. Ewentualnie rozszczelniony kolektor pomiędzy plastikowymi a metalowymi częściami (dobrze też sprawdzić czy nie zaczął się rozpadać wewnątrz jak masz starszy typ kolektora). Może też być na uszczelnieniu wtryskiwaczy.

Odmy i szczelność plastikowej rury dochodzącej do przepustnicy nie mają znaczenia w przypadku tego silnika. Ten silnik może pracować bez nich bez najmniejszego problemu.

Już 2.8 gdzie ma przepływomierz przed przepustnicą nieszczelności za przepływomierzem mają znaczenie.

Sprawdzałeś coś na vagu czy sondy pracują. I dobrze by było sprawdzić blokadami ustawienie rozrządu.

Jeszcze na vagu można sobie ustawić nieco wyższe obroty biegu jałowego przez adaptacje.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdybym miał więcej pieniędzy to nie jeździłbym bym Audi 80... Wtedy byłoby mnie stać na zakup jeszcze starszego auta.

Kiedy gaz zniszczy mój silnik bo zeswapował bym coś. 250 tys. km na gazie nie robi na nim wrażenia.

Sebek123
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2023, 20:05
Imię: Sebastian
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Cabrio
Silnik: 2.6 ABC

Re: [80 Kabrio, 2.6] Dziwna (zatkana) rurka, przepustnica-dolot powietrza

Post autor: Sebek123 » 05 wrz 2023, 18:26

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, czyli źle szukałem i jeszcze doszukałem się połamanych elementów i dorobiłem sobie roboty 😅 ale przynajmniej będzie już cały dolot. Map sensor podłączony, chociaż rurka pozostawia wiele do życzenia, jak przyjdzie zastępcza to ją wymienię, tylko zastanawiam się czy jej długość będzie miała wpływ?
Uszczelki do kolektora już zamówione i było to w planach, żeby tylko przyszło przed weekendem 😁

Dodano po 19 minutach 46 sekundach:
Regulator paliwa również zamówiony.
Do tego linka od gazu chyba jest wyciągnięta bo zanim zacznie otwierać przepustnice juz prawie nie ma zakresu do naciągnięcia i nie otwiera przepustnicy do końca, dodatkowo chyba się przycina w kołnierzu, zamówiłem nową, może coś to poprawi, oczywiście nie w kwestii tych obrotów.
Czy byłbyś tak miły i zaznaczył mi też miejsce z którego powinna wychodzić ta cienka odma? Wpisuje w google ale jedyne odmy jakie wyskakują to te do przepustnicy od wałów korbowych.

maciek889
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4667
Rejestracja: 30 wrz 2009, 19:10
Imię: Maciej
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.3 NG
Lokalizacja: Wchsut.

Re: [80 Kabrio, 2.6] Dziwna (zatkana) rurka, przepustnica-dolot powietrza

Post autor: maciek889 » 05 wrz 2023, 21:16

Niewielka zmiana długości węża map sensora raczej nie zrobi różnicy bo on dalej jest w cholernie długi bo idzie do ECU ktore jest w nogach pasażera.

Co do pytania o odmę to chodzi ci o to pierwsze zdjęcie które wrzuciłeś? To powinna być podłączona tak jak zaznaczyłeś. Może serwo masz dziurawe i nim ciągnie lewe powietrze. Tylko za bardzo bez niego nie pojeździsz bo prawie hamowania nie będzie, Chyba że tylko na postoju sprawdzisz.
Gdybym miał więcej pieniędzy to nie jeździłbym bym Audi 80... Wtedy byłoby mnie stać na zakup jeszcze starszego auta.

Kiedy gaz zniszczy mój silnik bo zeswapował bym coś. 250 tys. km na gazie nie robi na nim wrażenia.

Sebek123
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2023, 20:05
Imię: Sebastian
Model: Audi 80 B4
Nadwozie: Cabrio
Silnik: 2.6 ABC

Re: [80 Kabrio, 2.6] Dziwna (zatkana) rurka, przepustnica-dolot powietrza

Post autor: Sebek123 » 05 wrz 2023, 22:05

Ok, jakoś nie nazwaliśmy wcześniej tej odmy i się pogubiłem o którą chodzi. Skoro już wszystko wiadomo to czekam na części i biorę się za robotę, napewno pochwalę się wynikami pracy. Z serwem poczekam, sprawdzę czy reszta zabiegów coś pomoże.
Dzięki wielkie za pomoc 💪 🤜🤛

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki V6”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Pilarki akumulatorowe Stiga