Sklep Ipart
części samochodowe
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Układ automatycznego włączania świateł mijania

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
foxbat
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 614
Rejestracja: 23 lis 2006, 21:49
Lokalizacja: Gdynia

Układ automatycznego włączania świateł mijania

Post autor: foxbat » 19 lut 2007, 17:11

W sumie to może i na dział tjuning by się nadawało :mrgreen:

Jak wszyscy wiemy, miłościwie nam panujący Sejm wprowadził do ustawy Prawo o ruchu drogowym zapis o obowiązku jazdy z włączonymi światłami mijania/do jazdy dziennej przez cały rok. Co by o tym nie sądzić, trzeba się dostosować, żeby mandatu nie dostać.

Pomyślałem że fajnie by było miec tak, że światła same zapalałyby się po właczeniu silnika, tak 10-20s. póżniej żeby nie obciążać rownocześnie akumulatora rozrusznikiem i światłami.

Jak myslicie - czy da się taki pomysł zrealizować? Jeżeli tak to co byłoby do tego potrzebne?
Jest: Coupe Typ85. Było: Audi 80B4 2.3E NG 133KM, Audi 80B2 1.6D JK 54KMhttps://audi80.pl/images/bykom_stop.gif

Awatar użytkownika
czarekj
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 2768
Rejestracja: 15 sty 2007, 19:30
Lokalizacja: Warszawa/Zambrów

Post autor: czarekj » 19 lut 2007, 18:40

Jeżeli ktoś jest zainteresowany to mogę mu podesłać opracowany we własnym zakresie układ dźwiękowego przypominania o konieczności włączenia i wyłączenia świateł. Układ przez zimę dobrze sprawdził się w Audi mojego ojca. Brzęczyk działa w sytuacji gdy po przekręceniu kluczyka nie włączymy świateł, lub gdy po wyłaczeniu silnika zapomnimy wyłączyć światła.

Awatar użytkownika
wilu8
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 1226
Rejestracja: 28 lis 2006, 23:12
Lokalizacja: lubsko
Kontakt:

Post autor: wilu8 » 19 lut 2007, 20:00

na allegro są takie ustrojstwa ;-)

Awatar użytkownika
MIODEK
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 3818
Rejestracja: 27 sty 2007, 18:48
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: MIODEK » 19 lut 2007, 20:48

wilu8 pisze:na allegro są takie ustrojstwa ;-)
jak to sie zwie i ile by taki bajer kosztował? :-D

Awatar użytkownika
cobra
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 2112
Rejestracja: 22 lis 2006, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Post autor: cobra » 19 lut 2007, 22:32

robocizna we wlasnym zakresie to tylko podłączenie przekaźnika, który puszczałby napięcie po umówionym czasie (np te 30s) na pewno idzie gdzieś dostać takowy przekaźnik za niewielkie pieniądze. Podłączenie byłoby banalne (jest nawet kilka możliowści):

Awatar użytkownika
foxbat
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 614
Rejestracja: 23 lis 2006, 21:49
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: foxbat » 21 lut 2007, 21:02

rzeczywiście na allegro za 30zł można kupić sliczne czarne pudełeczko z 6 kalbelkami i instrukcją montażu. Jak znam życie zawartość pudełka jest warta 5zł a reszta to zysk sprzedawcy. przejdę się więc do najbliższego sklepu elektronicznego, zaopatrze się w przekaźnik o którym mówił cobra i coś sam zmontuję. Pozostaje tylko kwestia wyczajenia gdzie ten włącznik umieścić - wydaje mi sie ż gdzieś pod skrzynką z przekaźnikami...
Jest: Coupe Typ85. Było: Audi 80B4 2.3E NG 133KM, Audi 80B2 1.6D JK 54KMhttps://audi80.pl/images/bykom_stop.gif

Awatar użytkownika
Oofol
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 3143
Rejestracja: 01 gru 2006, 16:26
Lokalizacja: Karkonosze/ORK
Kontakt:

Post autor: Oofol » 23 lut 2007, 16:43

Panowie ja ten temat już przerabiałem.
Są to tzw przełączniki zima/lato. W sumie bardzo fajna sprawa z tym że tak jak wy piszecie włączał by światła po 10-20s to nie jest zbyt dobry pomysł... Z tego powodu że niech się komuś zdarzy że ma słaby akumulator i zacznie kręcić i silnik nie odpali a światła się już włączą... To dodatkowo go obciąża+rozładowywuje. Ja mam Przełącznik zima.lato/zmrok. Kupiłem go na allegro ale poddałem jego pomysł allegrowiczowi który mi go wyczarował. A więc mój włącznik podaje prąd na reflektory kiedy silnik się odpali i alternator przekroczy wartość bodajże 13,8V. Jest to o wiele bezpieczniejsze bo jak będę 9Niedaj Boże) kręcił przez 1min to światła się nie włączą:-) A dodatkowo mam jeszcze czujnik zmroku. Jak przestawię włącznik na lato to kiedy zrobi się ciemno/wjadę w tunel/las same się włączają światła. Moment włączania jest oczywiście regulowany. Dałem za to 35zł i jeżdżę już jakieś 6-7miechów zadowolony i bez zmartwień :mrgreen:

goldwinger
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 138
Rejestracja: 13 sty 2007, 15:46
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: goldwinger » 23 lut 2007, 20:26

Mam właśnie zamiar zrobić taki układ o którym pisze Oofol tylko brak czasu aby się za to zabrać

Awatar użytkownika
mymaney
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 146
Rejestracja: 22 sty 2007, 00:34
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post autor: mymaney » 24 lut 2007, 00:34

Tylko że teraz pozycja "zmrok" już się raczej nie przyda :mrgreen: Zmrok to nad rządzące nami kaczory spada :mrgreen:

Awatar użytkownika
jarema
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2006, 15:57
Lokalizacja: Białystok

Post autor: jarema » 27 lut 2007, 21:02

Osobiście uważam , że najlepszy jest przypominacz dźwiękowy, który po włączeniu zapłonu przypomina o światłach mijania. Prosta konstrukcja , prosty montaż i nie osłabia akumulatora podczas uruchamiania silnika. Wszystkie inne bajerki mogą w każdej chwili zaszwankować i
możemy stracić światełka w najmniej oczekiwanym momencie ;)Pamiętajmy, że proste rozwiązania mają swoją zaletę - są niezawodne.

Awatar użytkownika
foxbat
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 614
Rejestracja: 23 lis 2006, 21:49
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: foxbat » 27 lut 2007, 22:02

ale trzeba dodatkowo ruszać ręką i słuchać dźwięku przypomnienia. . . a ja jestem leniwy i zapominalski i już raz zapłaciłem mandat za niemanie światteł i wolę żeby do działo się ałtomatycznie.

@OOfol - czy mógłbyś zapodać jakiś schemat tego układziku?
Jest: Coupe Typ85. Było: Audi 80B4 2.3E NG 133KM, Audi 80B2 1.6D JK 54KMhttps://audi80.pl/images/bykom_stop.gif

Maroo
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 11
Rejestracja: 23 lis 2006, 07:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Maroo » 28 lut 2007, 07:50

Oofol pisze: A dodatkowo mam jeszcze czujnik zmroku. Jak przestawię włącznik na lato to kiedy zrobi się ciemno/wjadę w tunel/las same się włączają światła. Moment włączania jest oczywiście regulowany. :mrgreen:
Rozumiem, że włącza światła ale nie wyłącza, albo wyłącza z opóźnieniem. Bo co, jeśli wjedziesz w tunel, czy po prostu przyjdzie wieczór, światła się włączą i w trakcie jazdy czujnik zmierzchowy złapie jakieś intensywne światło (latarnia, reflektor innego samochodu, cokolwiek...) ?? Wyłączy światła na moment ?

Awatar użytkownika
Oofol
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 3143
Rejestracja: 01 gru 2006, 16:26
Lokalizacja: Karkonosze/ORK
Kontakt:

Post autor: Oofol » 28 lut 2007, 19:43

Maroo pisze:
Oofol pisze: A dodatkowo mam jeszcze czujnik zmroku. Jak przestawię włącznik na lato to kiedy zrobi się ciemno/wjadę w tunel/las same się włączają światła. Moment włączania jest oczywiście regulowany. :mrgreen:
Rozumiem, że włącza światła ale nie wyłącza, albo wyłącza z opóźnieniem. Bo co, jeśli wjedziesz w tunel, czy po prostu przyjdzie wieczór, światła się włączą i w trakcie jazdy czujnik zmierzchowy złapie jakieś intensywne światło (latarnia, reflektor innego samochodu, cokolwiek...) ?? Wyłączy światła na moment ?
Szczeże mówiąc to na "Zmroku" jeszcze nie jeżdziłem bo założyłem to pod koniec października a poza tym prawie zawsze jeździłem na światłach. Co do wyłączania to wyłącza z jakimś 2-3sekundowym opóźnieniem także jest to możliwe że na ułamek sekundy światła się wyłączą/migną.
W momencie kiedy całe to ustrojstwo by się teoretycznie popsuło istnieje zawsze możliwoś włączania świateł ręcznie tak jak bez tego włącznika - pstryczek ustawiasz w pozycję "wyłączone" (chć nawet nie trzeba) i działasz jak by tego nie było. Schemat jak znajde to postaram się tu umieścić.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Pilarki akumulatorowe Stiga