hudy pisze:co znaczy za mało stali w stali??
panowie koledze na pewno chodziło o głównie węgiel i resztę chemiczną składników slali a sformułował to jako "stal w stali"pandamix pisze:''za mało stali w stali'' nie raz słyszałem te sformułowanie na warsztatach w szkole,lżejszy nie znaczy gorszy...FK to nie ta sama firma co grile robi?
dokładniej......
Stal – stop żelaza z węglem plastycznie obrobiony i obrabialny cieplnie o zawartości węgla nieprzekraczającej 2,11%, co odpowiada granicznej rozpuszczalności węgla w żelazie (dla stali stopowych zawartość węgla może być dużo wyższa). Węgiel w stali najczęściej występuje w postaci perlitu płytkowego. Niekiedy jednak, szczególnie przy większych zawartościach węgla cementyt, występuje w postaci kulkowej w otoczeniu ziaren ferrytu.
Stal obok żelaza i węgla zawiera zwykle również inne składniki. Do pożądanych składników stopowych zalicza się głównie metale (chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden, tytan). Pierwiastki takie jak tlen, azot, siarka oraz wtrącenia niemetaliczne, głównie tlenków siarki, fosforu zwane są zanieczyszczeniami.
Stal otrzymuje się z surówki w procesie świeżenia – stary proces, w nowoczesnych instalacjach hutniczych dominują piece konwertorowe, łukowe, próżniowe, pozwalające na uzyskanie wysokiej jakości stali.
Stal dostarczana jest w postaci różnorodnych wyrobów hutniczych – wlewki, pręty okrągłe, kwadratowe, sześciokątne, rury okrągłe, profile zamknięte i otwarte (płaskowniki, kątowniki, ceowniki, teowniki, dwuteowniki), blachy.
Im większa zawartość węgla, a w konsekwencji udział twardego i kruchego cementytu, tym większa twardość stali, węgiel w stalach niskostopowych wpływa na twardość poprzez wpływ na hartowność stali, im większa zawartość węgla tym dłuższy czas jest potrzebny do przemiany perlitycznej – co w konsekwencji prowadzi do przemiany bainitycznej i martenzytycznej. W stalach stopowych wpływ węgla na twardość jest również spowodowany tendencją niektórych metali, głównie chromu, do tworzenia związków z węglem – głównie węglików o bardzo wysokiej twardości.
Ze względów praktycznych klasyfikacji gatunków stali dokonuje się zgodnie z PN-EN 10020:1996 według składu chemicznego oraz wg ich zastosowania i własności mechanicznych lub fizycznych.
ze względu na skład chemiczny (rodzaj i udział składników stopowych):
:!: stal węglowa (niestopowa)
niskowęglowa
średniowęglowa
wysokowęglowa
:!: stal stopowa
niskostopowa
średniostopowa
wysokostopowa
:!: ze względu na procentową zawartość węgla i strukturę wewnętrzną:
stal podeutektoidalna
stal eutektoidalna
stal nadeutektoidalna
:!: ze względu na stopień czystości:
zwykłej jakości
wyższej jakości
najwyższej jakości
:!: ze względu na zastosowanie:
:!: stal konstrukcyjna
ogólnego przeznaczenia
niskostopowa
wyższej jakości
automatowa
łożyskowa
sprężynowa
do azotowania
do ulepszania cieplnego
:!: stal narzędziowa:
węglowa
stopowa:
do pracy na zimno
do pracy na gorąco
szybkotnąca.
:!: stal specjalna
nierdzewna
kwasoodporna
magnetyczna
odporna na zużycie
Stal Hadfielda
transformatorowa
zaworowa
żaroodporna
stal maraging
żarowytrzymała
:!: stale historyczne:
stal damasceńska
jeżeli koś potrzebuje więcej informacji na temat stali to w linku są podstawowe informacje o gatunkach i jakościach stali używanych w różnych przemysłach a co do tych wachaczy myślę jak poprzednicy że po prostu były jakieś chińskie tandety kup sobie ori wahacze i dopilnuj żeby mechanik je zamontował bo różnie z nimi bywa :lol: