Sklep Ipart
części samochodowe
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[B4 all] elektryczny szyberdach - zacina się i blokuje

jaś-u
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 155
Rejestracja: 09 lut 2012, 22:36
Lokalizacja: KTA

[B4 all] elektryczny szyberdach - zacina się i blokuje

Post autor: jaś-u » 18 mar 2012, 14:48

serwus :->

mam kilka problemów z szybrem. pozbierałem to w jedną całość..

1. TYLKO lekko się uchyla, nawet palca nie mogę włożyć. silnik rusza i nagle staje, coś go trzyma. dopiero gdy wypchnę go ręką od wewnątrz to jest otwarty na maxa - tak mi się wydaje .. przynajmniej już palca włożę ;-) ale i tak nie jest otwarty jednakowo z dwóch stron, lewa niżej, prawa wyżej
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

2. nie zamyka się w pozycji 0 (zapewne krańcówki - troche już czytałem). tylko jak rozwiercić te nity? do samego końca?

coś gdzieś wyczytałem że między strzałkami na czerwonym kółku powinna być strzałka z białego kółka i to pokazuje miejsce prawidłowego zatrzymania się szybru w pozycji 0. czy ta strzałka na białym kółku to poprostu nadtopiony plastik (pokazany strzałką) ?
Obrazek

3. nie zamyka się równo względem dachu. jak mam to wyregulować skoro: patrz punkt 4
Obrazek
Obrazek

4. nie otwiera się całkowicie. zatrzymuje się w punkcie pokazanym na zdjęciach. coś trzyma z prawej strony. silnik ma ochotę ciągnać dalej a nie da rady :-x
dodam, że kręcenie imbusem nic nie daje, ani drgnie :evil:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

5. powiedzcie mi jeszcze po co jest ta kostka (z prawej u dołu) nigdzie niepodłączona?Obrazek
Ostatnio zmieniony 19 mar 2012, 19:12 przez jaś-u, łącznie zmieniany 3 razy.

slawe1983
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 177
Rejestracja: 31 gru 2010, 16:45

Post autor: slawe1983 » 18 mar 2012, 16:05

Na początek to proponuje zmniejsz rozdzielczość zdjęć bo strasznie długo się ładują. A potem sprawdź czy w szyberdachu nie połamały się takie prowadnice ze stopu aluminium, bo najczęściej one pękają i blokują szyberek.

[ Dodano: 2012-03-18, 16:11 ]
To raczej nie wina elektryki ani silnika tylko mechanizmu, tak jak wcześniej napisałem te prowadnice. Zdejmij pokrywę szyberdachu odkręcając od dołu 4 śruby i wszystko masz na wierzchu.

jaś-u
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 155
Rejestracja: 09 lut 2012, 22:36
Lokalizacja: KTA

Post autor: jaś-u » 18 mar 2012, 23:52

no dobra. ale ja tych śrub nie widzę, nie moge ich znaleźć. gdzie one są? od spodu to jest podsufitka na szybrze :mrgreen:

slawe1983
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 177
Rejestracja: 31 gru 2010, 16:45

Post autor: slawe1983 » 19 mar 2012, 16:05

jaś-u tą tapicerkę trzeba ściągnąć. Jeżeli nie możesz unieść szyberdachu to musisz mocno cofnąć ją do tyłu bo trzymają ją sprężyny 2. Jeżeli uniesiesz szyber to z zewnętrznej strony pojazdu zobaczysz 2 sprężyny. Poszukaj było sporo o rozkręcaniu szyberdachu. Wpisz w szukajkę była cała instrukcja do szyberdachu

jaś-u
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 155
Rejestracja: 09 lut 2012, 22:36
Lokalizacja: KTA

Post autor: jaś-u » 19 mar 2012, 19:14

tak, wiem że była, tylko właśnie przy otwartym szybrze co u mnie jest niemożliwe. :-x popróbuje tak jak mówisz

Awatar użytkownika
mario2560
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 418
Rejestracja: 19 lut 2007, 17:53
Lokalizacja: Białystok/Suwałki

Post autor: mario2560 » 19 mar 2012, 20:08

Tu https://audi80.pl/b3-all-jak-wyjac-s ... szyberdach masz kilka zdjęć z demontażu. Tak jak koledzy piszą, spróbuj przesunąć tapicerkę do tyłu i zobaczysz prowadnice, a jak już je zobaczysz to będziesz wiedział jak je wymienić :-)

Awatar użytkownika
SzymekB
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 618
Rejestracja: 09 mar 2009, 20:55

Post autor: SzymekB » 19 mar 2012, 21:39

Z tego co widze po ostanich zdjęciach to uszkodziłeś prawy mechanizm szybardachu...


Bo widac na fotce ze nie idzie równo....spróbuj to zdemontowac i zobaczysz... według mnie masz już po prowadnicy i całym tym mechanizmie....
[BYŁO] Audi 80 b3 1.8 Pm Oska <sedan>
[JEST] Audi 80 b4 2.3 Ng Quattro <avant>
[JEST] Audi a4 b5 1.9 Atj Quattro <avant>

jaś-u
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 155
Rejestracja: 09 lut 2012, 22:36
Lokalizacja: KTA

Post autor: jaś-u » 20 mar 2012, 07:34

SzymekB pisze:Z tego co widze po ostanich zdjęciach to uszkodziłeś prawy mechanizm szybardachu...


Bo widac na fotce ze nie idzie równo....spróbuj to zdemontowac i zobaczysz... według mnie masz już po prowadnicy i całym tym mechanizmie....
tak się też spodziewam, aczkolwiek to nie ja uszkodziłem ! takie było kupione :-(

[ Dodano: 2012-03-20, 20:20 ]
a powiedzcie mi koledzy, jeśli jednak okaże się że prowadnice to co? złożę dach z powrotem? czy muszę odrazu zmieniać? nie chce jeździć z dziurą w dachu...

[ Dodano: 2012-03-21, 11:59 ]
dziś to rozebrałem... jednak prowadnice. tak przynajmniej mi sie wydaje, innych tam nie widzę :-P okazało się również, że mogłem złożyć dach z powrotem :mrgreen:

rzeczywiście demontaż jest banalny.

posłużyłem się tematem podesłanym przez mario2560, który czytałem już troche wcześniej :-P ale zaktualizowałem zdjęcia do większych o lepszej jakości.

po zdjęciu podsufitki odkręcamy nakrętki na klucz 10 i 13 oraz śrubki na gwiazdkowy (pokazane na zdjęciu). te na gwiazdkę służą też do regulacji położenia szybra względem dachu.
Obrazek
Obrazek

po zdjęciu dachu ukazuje nam się taki widok:

prowadnica lewa (cała)
Obrazek

i prowadnica prawa (a właściwie jej część :-x)
Obrazek

po próbie ruszenia tego na sucho spadł mi z jednej z nich taki plasticzek (jest też pokazany na zdjęciu wyżej)
Obrazek

czy bd to chodzić bez tego? rozleciał się na kawałki i nie bardzo to bd jak posklejać...

przy okazji wyszło na jaw dlaczego nie równo ciągnął do tyłu i na uchył. otóż widocznie przeskoczyło komuś na trybach ale się tym nie przejął i tak zostawił. demontaż silniczka pozwala na ustawienie tego do normalności.

no nic.. teraz zostaje mi tylko wymienić te prowadnice. dam znać i pewnie bd fotostory ;-)

tystof
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 6
Rejestracja: 08 kwie 2013, 08:35

Post autor: tystof » 02 maja 2013, 14:30

po próbie ruszenia tego na sucho spadł mi z jednej z nich taki plasticzek (jest też pokazany na zdjęciu wyżej)
W mojej starej :mrgreen: uszkodziła się prowadnica lewa no i został mi jeszcze ten kawałek na którym jest ten plasticzek co ci odpadł tak więc jeśli chcesz to mogę ci przesłać tek kawałek prowadnicy wraz z tym plasticzkiem, ty już będziesz wiedział co z nim zrobić.

A jeśli kolego potrzebujesz całą prowadnicę do szyberdachu to posiadam obecnie prawą i lewą stronę do odsprzedania, jak by co to pisz na e-maila

Awatar użytkownika
Daniel Choros
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 744
Rejestracja: 08 gru 2011, 18:11
Lokalizacja: Kamionka/Chełm

Post autor: Daniel Choros » 02 maja 2013, 18:48

myślę, że przez ponad rok kolega ogarnął temat z szybrem, a giełda jest gdzie indziej :roll:

viper370
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 198
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:41

Post autor: viper370 » 27 paź 2013, 11:53

U mnie też się uszkodził szyberdach i musiałem kupić drugi, wymieniłem i chodzi, tzn chodził bo mam problem tylko nie wiem z czym, mianowicie, przy otwieraniu i zamykaniu nie zatrzymuje się silniczek w pozycji zamknięcia tylko uchyla szyber i muszę sam na wyczucie zamknąć szyber.
Wcześniej też słyszałem pykający przekaźnik pod stacyjką nie pamiętam nr, możliwe że to wina przekaźnika czy tego całego silniczka?
Co do szyber dachu to warto go przesmarować jakimś dobrym smarem co w lato się nie roztopi, WD40 smaruje tylko na jakiś czas, później znowu jest sucho i ciężko chodzi szyber.
Aktualnie nie mogę otworzyć szyberdach, zero reakcji, muszę dostać się do silniczka i go ruszyć wtedy działa, ale tylko na kilka otwarć :(

Awatar użytkownika
Jarek3601
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 269
Rejestracja: 25 gru 2008, 12:18
Lokalizacja: Łomża

Post autor: Jarek3601 » 27 paź 2013, 12:50

Jeśli szyber nie zamyka się tam gdzie powinien i trzeba to robić na wyczucie to polecam sprawdzić silniczek, a dokładnie w środku jest takie kółko które odłącza obieg prądu w odpowiedniej pozycji szyberdachu. Czasami lubi się przesunąć i już są takie cyrki jak kolega wyżej pisze. Po zdjęciu obudowy silniczka gołym okiem widać czy wszystko w porządku.

viper370
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 198
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:41

Post autor: viper370 » 06 lis 2013, 22:57

Zdejmowałem obudowę silniczka, ale tam nic nie widać :/ same trybiki i tyle...

Awatar użytkownika
Jarek3601
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 269
Rejestracja: 25 gru 2008, 12:18
Lokalizacja: Łomża

Post autor: Jarek3601 » 07 lis 2013, 06:58

Cyknij fotkę i wrzuć tutaj jak to wygląda, może coś poradzimy

Awatar użytkownika
szymon_xd2
Forum Audi 80
Forum Audi 80
Posty: 247
Rejestracja: 13 sty 2013, 11:07
Lokalizacja: Suwałki

Post autor: szymon_xd2 » 07 lis 2013, 12:36

viper370 pisze:Aktualnie nie mogę otworzyć szyberdach, zero reakcji, muszę dostać się do silniczka i go ruszyć wtedy działa, ale tylko na kilka otwarć :(
ja chyba miałem coś takiego ... u mnie był jakiś jednorazowy problem z krańcówkami . szyber otworzyłem do końca bez problemu a zamknąć już się nie chciał- zero reakcji . musiałem improwizować bo deszcz zaczynał padać. przy naciśniętym przycisku do zamykania pociągnełem go mocno w stronę w którą właśnie ma się zamknąć :D i wszystko ruszyło :D na obecną chwile działa a jedynym problemem jest tylko zamkniecie go - jak inni już pisali- na czuja :D
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lusterka, szyby, szyberdach.”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Pilarki akumulatorowe Stiga